Сибіга: Україна очікує відкриття кластеру «Зовнішні відносини» переговорів про вступ до ЄС
Джерело: МЗС
У МЗС запевнили, що рівень сумісності зовнішньої політики України з політиками ЄС досяг безпрецедентно високих показників. Це стало результатом завершення скринінгу законодавства за переговорним розділом 31 “Зовнішня політика та політика безпеки та оборони”.
На нараді 26 березня у відомстві обговорили результати скринінгу та подальші кроки переговорного процесу. Засідання під головуванням міністра Андрія Сибіги зібрало учасників, серед яких був і заступник міністра Євген Перебийнос.
Українська делегація презентувала Європейській Комісії та Європейській службі зовнішньої діяльності детальну інформацію щодо реалізації політики зовнішніх відносин, безпеки та оборони. Особливу увагу приділили питанням запобігання конфліктам, боротьбі з тероризмом, протидії дезінформації та нерозповсюдженню зброї масового знищення.
Сибіга повідомив, що рівень приєднання України до зовнішньополітичних заяв та рішень ЄС за підсумками 2024 року склав 95%, а за результатами перших місяців 2025 року досяг 100%. Це підтверджує високий ступінь синхронізації української політики з політикою Євросоюзу.
За словами міністра, успішний скринінг – це результат тривалої роботи України з адаптації до європейських стандартів у зовнішній політиці та безпеці. Зараз українська сторона очікує на офіційний звіт Європейської Комісії та рішення про відкриття переговорного кластеру 6 “Зовнішні відносини”. Це може статися після відкриття кластеру 1 “Основи”, який повинен бути відкритим першим.
Додамо, на саміті ЄС 20 березня лідери 26 країн провели зустріч із президентом Володимиром Зеленським та підтвердили свою непохитну підтримку України у її боротьбі проти російської агресії. Учасники саміту ухвалили документ EUCO 11/25, у якому підтверджується курс Євросоюзу на зміцнення обороноздатності України.
- Президент Володимир Зеленський під час зустрічі з журналістами заявив, що однією з країн, яка блокує рішення щодо членства України в ЄС, є Угорщина.
- За повідомленням ЗМІ великі держави Європи схиляються до ідеї конфіскувати понад 200 млрд російських заморожених активів, у випадку, якщо РФ порушить майбутню мирну угоду.
- Для Варшави та польського головування в ЄС відкриття переговорів про вступ України до Євросоюзу є “дуже важливим”. Багато країн чинять тиск на Будапешт, закликаючи його не використовувати двосторонні суперечності з Києвом для блокування євроінтеграційного процесу України.
Російські війська суттєво знизили темпи просування в Україні у березні, попри гучні заяви глави РФ Володимира Путіна про посилення наступу на фронті. За даними OSINT-проєкту DeepState, який відстежує ситуацію на полі бою. У березні росіяни захопили лише 133 кв. км української території — це найнижчий показник з червня 2024 року, коли під контроль РФ перейшло 114 кв. км.
31 березня міністр оборони Рустем Умєров провів зустріч у Києві з міністром оборони Нідерландів Рубеном Брекельмансом, під час якої сторони обговорили посилення безпеки та співпрацю в оборонній сфері.
Міжнародний саміт у Бучі 31 березня ухвалив спільну заяву щодо необхідності розслідувати кожен воєнний злочин РФ, покарати винних і не допустити повторення трагедій.
31 березня глави МЗС головних європейських країн заявили про готовність посилити підтримку України та запровадити нові санкції проти Росії, щоб змусити її погодитися на зупинення війни.
У Дніпрі 28 березня внаслідок російської дронової атаки загинула лікарка, учасниця спільноти Проекту Кешер та проєкту Мама для мами Ольга Семіренко.