ЄС підтвердив підтримку України та готує нові санкції проти Росії: результати саміту

Джерело: пресслужба Євроради

На саміті ЄС 20 березня лідери 26 країн провели зустріч із президентом Володимиром Зеленським та підтвердили свою непохитну підтримку України у її боротьбі проти російської агресії.

Учасники саміту ухвалили документ EUCO 11/25, у якому підтверджується курс Євросоюзу на зміцнення обороноздатності України.

Зокрема, лідери наголосили, що мир має бути досягнутий на основі принципів Статуту ООН та міжнародного права, а будь-яка угода має передбачати звільнення військовополонених і примусово вивезених українських дітей.

У Брюсселі також привітала спільну заяву України та США, ухвалену 11 березня в Саудівській Аравії, де обговорювалися питання припинення вогню, гуманітарні ініціативи та відновлення обміну розвідданими між Києвом і Вашингтоном. Водночас ЄС закликав Росію продемонструвати реальну політичну волю до завершення війни.

Лідери Євросоюзу підтвердили готовність посилювати санкційний тиск на Росію та запобігати обходу чинних обмежень. Вони також наголосили, що російські активи мають залишатися замороженими, доки Москва не припинить агресію та не відшкодує завдані Україні збитки.

Окрему увагу приділили питанням безпекових гарантій для України. ЄС заявив про готовність допомагати у зміцненні оборонного потенціалу України спільно з партнерами по НАТО. Крім того, у заяві закликали країни-члени прискорити постачання боєприпасів і ракет великого калібру, що є критично необхідними для українських сил оборони.

Фінансова підтримка України також залишатиметься пріоритетом для ЄС. Лідери просять Єврокомісію пришвидшити реалізацію фінансових програм, зокрема механізму Ukraine Facility та ініціативи G7 ERA, для стабільного фінансування потреб України.

Окремо в ЄС підтвердили прихильність до підтримки повоєнного відновлення України та наголосили на важливості майбутньої конференції з відбудови, яка відбудеться у липні 2025 року в Італії.

Крім того, ЄС висловив готовність підтримувати європейську інтеграцію України та закликав до активізації реформ, необхідних для відкриття нових кластерів переговорного процесу щодо вступу в ЄС.

Зауважимо, посадовець ЄС повідомив, що Угорщина відмовилася підписати висновки саміту ЄС, які стосуються України.

Один із засуджених за вбивство бахмутського активіста Артема Мирошниченка самовільно залишив військову частину, до якої його направили після умовно-дострокового звільнення з місць позбавлення волі внаслідок підписання контракту із ЗСУ, повідомив брат загиблого, Сергій Мирошниченко.

Адміністрація Дональда Трампа не пропонує “розумних ідей” для завершення війни проти України через сформований “антиросійський настрій” на Заході, заявив помічник глави Росії Юрій Ушаков.

20 квітня президент США Дональд Трамп висловив сподівання, що Україна та РФ вже наступного тижня “укладуть угоду”. 

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 20 квітня. Так, з початку доби відбулося 86 бойових зіткнень. Ворог застосував 704 дрони-камікадзе та здійснив 1519 обстрілів населених пунктів та позицій наших військ.

20 квітня Державний департамент США заявив, що вітатиме продовження одноденного “Великоднього припинення вогню”, оголошеного главою Росії Володимиром Путіним.