ЄС підтвердив підтримку України та готує нові санкції проти Росії: результати саміту

Джерело: пресслужба Євроради
На саміті ЄС 20 березня лідери 26 країн провели зустріч із президентом Володимиром Зеленським та підтвердили свою непохитну підтримку України у її боротьбі проти російської агресії.
Учасники саміту ухвалили документ EUCO 11/25, у якому підтверджується курс Євросоюзу на зміцнення обороноздатності України.
Зокрема, лідери наголосили, що мир має бути досягнутий на основі принципів Статуту ООН та міжнародного права, а будь-яка угода має передбачати звільнення військовополонених і примусово вивезених українських дітей.
У Брюсселі також привітала спільну заяву України та США, ухвалену 11 березня в Саудівській Аравії, де обговорювалися питання припинення вогню, гуманітарні ініціативи та відновлення обміну розвідданими між Києвом і Вашингтоном. Водночас ЄС закликав Росію продемонструвати реальну політичну волю до завершення війни.
Лідери Євросоюзу підтвердили готовність посилювати санкційний тиск на Росію та запобігати обходу чинних обмежень. Вони також наголосили, що російські активи мають залишатися замороженими, доки Москва не припинить агресію та не відшкодує завдані Україні збитки.
Окрему увагу приділили питанням безпекових гарантій для України. ЄС заявив про готовність допомагати у зміцненні оборонного потенціалу України спільно з партнерами по НАТО. Крім того, у заяві закликали країни-члени прискорити постачання боєприпасів і ракет великого калібру, що є критично необхідними для українських сил оборони.
Фінансова підтримка України також залишатиметься пріоритетом для ЄС. Лідери просять Єврокомісію пришвидшити реалізацію фінансових програм, зокрема механізму Ukraine Facility та ініціативи G7 ERA, для стабільного фінансування потреб України.
Окремо в ЄС підтвердили прихильність до підтримки повоєнного відновлення України та наголосили на важливості майбутньої конференції з відбудови, яка відбудеться у липні 2025 року в Італії.
Крім того, ЄС висловив готовність підтримувати європейську інтеграцію України та закликав до активізації реформ, необхідних для відкриття нових кластерів переговорного процесу щодо вступу в ЄС.
Зауважимо, посадовець ЄС повідомив, що Угорщина відмовилася підписати висновки саміту ЄС, які стосуються України.
- Європейський Союз розглядає можливість створення нової супутникової мережі для військової розвідки на тлі сумнівів щодо стабільності підтримки США європейської оборони.
- За повідомленням ЗМІ великі держави Європи схиляються до ідеї конфіскувати понад 200 млрд російських заморожених активів, у випадку, якщо РФ порушить майбутню мирну угоду.
- Для Варшави та польського головування в ЄС відкриття переговорів про вступ України до Євросоюзу є “дуже важливим”. Багато країн чинять тиск на Будапешт, закликаючи його не використовувати двосторонні суперечності з Києвом для блокування євроінтеграційного процесу України.
- Президент Володимир Зеленський під час зустрічі з журналістами заявив, що однією з країн, яка блокує рішення щодо членства України в ЄС, є Угорщина.
Правоохоронці викрили подружжя у Запоріжжі, котре організувало схему “відкатів” з родин загиблих воїнів Сил оборони за сприяння в оформленні державних виплат. У разі відмови, чоловік погрожував створенням штучних перешкод під час розгляду документів на отримання грошової компенсації. Йому загрожує до восьми років ув’язнення.
Пізно ввечері 15 липня російські війська здійснили масований обстріл Харкова. У місті пролунали потужні вибухи.
15 липня заступник міністра енергетики Микола Колісник запевнив, що станом на сьогодні енергосистема є збалансованою, тож, відключення на літній період не передбачаються. Щобільше, згідно з даними відомства, енергетики вже відновили більш як половину знищених росіянами енергогенеруючих потужностей.
Переважна більшість озброєння США, котре згідно з новою угодою Вашингтона з НАТО, повинне бути передана Альянсу для постачання в Україну, вже готове до відправки.
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що представник його країни на засіданні міністрів закордонних справ країн ЄС закликатиме відтермінувати голосування щодо 18-го пакета санкцій проти Росії.