Ситуація на окупованій ЗАЕС стає небезпечнішою – керівник «Енергоатома» Петро Котін
Джерело: “Енергоатом”
Виконувач обов’язків голови правління АТ “НАЕК “Енергоатом” Петро Котін заявив, що ситуація на тимчасово окупованій росіянами Запорізькій АЕС стає небезпечнішою.
Він зазначив, що, по-перше, російські загарбники мінують периметр станції, продовжують тримати важку техніку з боєкомплектом у турбінних залах і зброю – на дахах енергоблоків.
По-друге, на ЗАЕС виникла ще одна загроза: спливає дозволений виробником шестирічний термін перебування в реакторах ядерного палива, перші партії якого були завантажені ще 2017 року.
За словами керівника “Енергоатома”, подальша експлуатація такого палива порушує умови технічних специфікацій, визначених з урахуванням норм безпеки, і може призвести до руйнування цілісності паливних елементів та, як наслідок, до радіаційної аварії.
“Ніхто у світі раніше не перевищував встановлений виробниками шестирічний термін. Нікому не відомо, як поведе себе паливо за межами цього терміну”, – наголосив Петро Котін.
По-третє, росіяни вивели із ЗАЕС останній компетентний персонал “Енергоатома”, зокрема ліцензований. Відтак там немає фахівців, спроможних ухвалювати складні рішення, від яких залежить ядерна і радіаційна безпека.
Немає і персоналу, який може виконувати складні операції, повʼязані з безпекою. Завезені з Росії “фахівці” не мають ні компетенції, ні досвіду, адже сучасна Запорізька АЕС суттєво відрізняється від атомних електростанцій Росії.
“Цивілізований світ не може спокійно спостерігати, як через дії окупантів зростають небезпека та ядерні загрози на найбільшій атомній станції в Європі. Російського агресора треба змусити повернути Запорізьку АЕС Україні. Саме тому єдиним способом запобігти інциденту на станції є мирний план президента Володимира Зеленського в частині ядерної безпеки: повна демілітаризація й деокупація ЗАЕС та відновлення Україною контролю над нею”, – резюмував Петро Котін.
- Очільник Держатомрегулювання Олег Коріков заявив, що деградація ядерної та радіаційної безпеки на окупованій росіянами Запорізькій АЕС може набути лавиноподібного характеру.
- Міністр енергетики України Герман Галущенко провів зустріч з делегацією МАГАТЕ на чолі з Рафаелем Гроссі й заявив, що з кожним днем російської окупації технічні проблеми на Запорізькій АЕС поглиблюються.
- Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаелем Гроссі напередодні візиту очільника агентства на Запорізьку АЕС.
- Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі в середу, 7 лютого, прибув на Запорізьку АЕС.
Патріарх Варфоломій I заявив, що суверенітет України не підлягає переговорам і не може стати предметом торгів.
Уряд Великої Британії оголосить 24 лютого новий пакет санкцій проти Росії, який стане найбільшим з початку повномасштабного вторгнення, повідомив міністр закордонних справ Девід Леммі.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш напередодні третіх роковин початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну вкотре закликав до укладання справедливого, міцного та довгострокового миру.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 23 лютого. Загалом, від початку цієї доби відбулося 81 боєзіткнення.
Спецпредставник президента США Дональда Трампа Стів Віткофф зробив кілька заяв стосовно причин повномасштабної російсько-української війни. Також він припустив, що Стамбульська угода може нібито стати орієнтиром для мирної угоди між РФ та Україною.