Температура у Західній Європі оновила історичний максимум
Джерело: Financial Times
Західна Європа пережила найтепліший червень за всю історію метеоспостережень. Хвиля аномальної спеки охопила регіон і, за оцінками вчених, схожі явища ставатимуть частішими та інтенсивнішими.
Середня температура в червні в Західній Європі становила 20,49°C, що на 2,81°C вище середнього значення за 1991–2020 роки. Зокрема, 30 червня середньодобова температура сягнула 24,9°C, що стало новим рекордом для цього місяця в регіоні. Це одна з найвищих середніх літніх температур, яку будь-коли фіксували в Західній Європі. Такі значення раніше траплялися лише під час пікових хвиль спеки в липні та серпні.
Середній температурний приріст за минулі 12 місяців залишався на рівні +1,55°C відносно доіндустріального періоду.
За словами Саманти Берджесс, стратегічної керівниці напрямку з питань клімату Європейського центру середньострокових прогнозів погоди, “значна частина Західної Європи зазнає дуже сильного теплового стресу”. Вона акцентувала, що хвилі спеки на континенті в майбутньому, ймовірно, ставатимуть більш частими, потужними та впливатимуть на дедалі ширші верстви населення.
Науковці пояснюють, що Європа нагрівається швидше за інші регіони світу через географічну близькість до Арктики. Танення льодовиків там відкриває темні поверхні, які активніше поглинають сонячне випромінювання, формуючи так званий ефект альбедо, що прискорює нагрівання.
Особливо складною ситуація була в Іспанії. Там у деяких регіонах зафіксували до 24 тропічних ночей — тобто таких, коли температура не опускалася нижче 20°C. Це на 18 ночей більше, ніж у середньому для червня.
Глобально червень 2025 року став третім найспекотнішим у світовій історії спостережень. Температури були вищими за норму в США, північній Канаді, Центральній та Східній Азії, а також у Західній Антарктиді.
Тоді як в окремих регіонах Індії, а також на півдні Південної Америки, зокрема в Аргентині та Чилі, червень видався аномально холодним — там фіксувалися рекордно низькі температури.
Згідно з висновками науковців, світ уже перебуває на етапі стійкого потепління на 1,5°C, ця межа вважається критичною для уникнення незворотних змін. Для того, аби стабілізувати ситуацію, викиди парникових газів мають бути скорочені.
Як зазначив професор кліматології з Університету Редінга Річард Аллан, “знакові хвилі спеки в Європі, а також недавні повені в Техасі й Китаї — це сигнал про загрозливу траєкторію, яку створює потепління. Екстремальні погодні явища триватимуть і посилюватимуться, поки викиди не будуть скорочені до рівня, що дозволить стабілізувати клімат”.
Зауважимо, екстремально висока температура, яка подолала позначку 100 градусів за Фаренгейтом (понад 38 градусів тепла за Цельсієм), разом з надмірною вологістю охопила кілька штатів на сході США.
Температура в аеропорту імені Джона Кеннеді в Нью-Йорку сягнула 100 градусів за Фаренгейтом одразу після полудня, що спостерігається вперше з 2013 року, – мовиться в повідомленні.
Згодом до “клубу 100 градусів” приєдналися міста Балтимор, Філадельфія й Бостон. За даними синоптиків, у вівторок, 24 червня, десятки інших великих міст повторили або встановили нові рекорди найвищої температури.
За даними ВВС, понад 150 людям стало погано на церемонії випуску школи просто неба в Патерсоні штату Нью-Джерсі. Мер міста оголосив надзвичайний стан.
- В більшості областей України 3-4 липня очікується спека. Температура повітря сягне позначки у +28…+34 °C.
- Море біля узбережжя Великої Британії та Ірландії переживає “безпрецедентну” морську спеку, температура в деяких районах зросла на 4 градуси вище середнього весняного показника. Вчені попереджають про вагомі наслідки.
- Влада країн по всій Європі перебуває в стані готовності, оскільки перша спека цього літа піднімає температуру до 42°C.
- Міністерство праці Греції запровадило обов’язкові перерви в роботі в тих частинах країни, де, як очікується, температура може перевищити 40 градусів Цельсія.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.
Федеральна служба з ветеринарного та фітосанітарного нагляду Росії заборонила ввезення усіх видів молочної продукції від двох азербайджанських компаній – ТОВ “ALLBUY” і ТОВ “MILK PRODUCTS”.
Українські наземні дрони взяли штурмом російську позицію та захопили у полон росіян. Це перший у сучасній війні підтверджений успішний штурм виключно безпілотних платформ.
Вдень 9 липня російські війська вдарили по Костянтинівці на Донеччині. Внаслідок авіаудару загинули троє осіб.
У французькому місті Сен-Етьєн-о-Мон глядачі другого етапу велозмагань “Тур де Франс” залізли на надгробки на місцевому цвинтарі, щоб краще бачити перегони — це викликало хвилю критики.