Територіальні поступки та відмова від НАТО: Reuters про ймовірний план Трампа щодо України
Джерело: Reuters
Агентство Reuters проаналізувало заяви соратників Дональда Трампа та поспілкувались з його оточенням щодо завершення російсько-української війни. Видання дійшло висновку, що за планом новообраного президента США, наймовірніше, Україні доведеться поступитись РФ своїми територіями і відмовитись від членства у НАТО.
У виданні зауважили, що радники Трампа – публічно та приватно – висувають пропозиції про припинення війни в Україні на умовах, що значна частина її території, принаймні у найближчому майбутньому, залишиться під контролем РФ.
Пропозиції трьох головних радників – зокрема запропонованого Трампом спецпредставника щодо питань України та Росії Кіта Келлога – містять деякі спільні елементи, зокрема відмова України від членства у Північноатлантичному альянсі.
За оцінками агентства, зараз союзники Трампа намагаються змусити Київ та Москву сісти за стіл перемовин, використовуючи метод батога та пряника. До прикладу, Україні погрожують припинити постачання озброєння, якщо вона відмовиться. Натомість Росію лякають тим, що у випадку її відмови від перемовин, США нададуть Україні ще більше озброєння.
У межах передвиборчої кампанії Дональд Трамп неодноразово заявляв, що завершить російсько-українську війну протягом однієї доби, ймовірно, навіть до своєї інавгурації 20 січня 2025 року. При цьому, він жодного разу не озвучив, як зробить це.
Водночас аналітики та ексспівробітники органів нацбезпеки висловлюють сумнів щодо здатності Трампа втілити цю обіцянку у життя, зважаючи на всю складність війни.
Та, додали в агентстві, якщо брати до уваги всі заяви його оточення щодо російсько-української війни, можна окреслити потенційні умови мирного плану.
Президент України Володимир Зеленський дав зрозуміти, що може погодитись на перемовини. Хоча він не відступає від намірів членства у НАТО, цього тижня він заявив, що Україна повинна шукати дипломатичні шляхи для повернення деяких окупованих територій.
Однак, зауважують аналітики і колишні американські посадовці, Трамп може зіштовхнутись з небажанням Путіна починати перемовини, оскільки Кремль тримає українців у напрузі і може отримати більше вигоди, окуповуючи більше територій.
“Путін нікуди не поспішає”, – зауважив Юджин Румер, ексаналітик розвідки США.
За його словами, Путін не показує готовність відмовитись від своїх умов перемир’я та перемовин, серед яких – відмова від НАТО та постпука чотирма регіонами.
“Путін, найімовірніше, вичекає час, займе більше позицій і почекає, щоб побачити, які поступки, якщо такі будуть, запропонує Трамп, щоб заманити його за стіл перемовин”, додав Румер.
Чотири радники Трампа на умовах анонімності минулого тижня розповіли, що новообраний президент поки не скликав центральну робочу групу для створення розробки мирного плану.
На даний час є лише пропозиції кількох радників, якими вони ділились один з одним на публічних заходах. Лише деякі з цих пропозицій озвучувались Трампу.
Зрештою, мирна угода, найімовірніше, залежатиме від прямого особистого контакту між Трампом, Зеленським та Путіним, додали радники.
Один з колишніх співробітників нацбезпеки Трампа розповів, що станом на зараз є три основні пропозиції: план Келлога, план майбутнього віцепрезидента США Джеймса Ді Венса та колишнього в.о. начальника розвідки США за президентства Трампа Річарда Гренелла.
За планом Келлога, розробленого спільно ексспівробітником Ради нацбезпеки Фредом Флейцем, війна буде заморожена за поточними лініями фронту. Цей план на початку року було представлено Трампу.
У ньому ж передбачено, що США нададуть Україні більше зброї, якщо вона погодиться на перемовини. Водночас Росії скажуть, що Україна отримає більше зброї, якщо РФ відмовиться від перемовин. При цьому за планом Україна має відмовитись від приєднання до НАТО. Також Україні запропонують гарантії безпеки від США, які можуть містити збільшення постачання озброєння.
Однак вважається, що план Келлога навряд чи отримає підтримку Конгресу, де деякі республіканці категорично проти продовження озброєння України.
За планом Ді Венса, потрібно створити демілітаризовану зону на ТОТ України за поточними лінями фронту, які будуть надійно захищені, аби запобігти новим наступам Росії. Він також пропонує відмову України від НАТО.
За планом Гренелла, на сході України потрібно створити “автономні зони” і Київ повинен відмовитись від НАТО, бо це “не в інтересах США”. Гренелл був присутнім на зустрічі Трампа та Зеленського у вересні.
Та, вважають у Reuters, Зеленський, найімовірніше, не прийме таких пропозицій, бо вступ України до НАТО є основною частиною його “плану перемоги”.
“Я не думаю, що у когось є якийсь реалістичний план, щоб покласти цьому край”,- резюмував Румер.
- Генеральний секретар НАТО Марк Рютте попередив обраного президента США Дональда Трампа, що Сполучені Штати Америки можуть зіткнутися зі “страшною загрозою”, якщо Україну підштовхнуть до “поганої угоди”. У разі підписання мирного договору на умовах Росії, США загрожуватимуть Китай, Іран та Північна Корея.
- Новообраний президент США Дональд Трамп та його команда усвідомлює, що Україна не піде на ультиматуми РФ.
Народний депутат Олександр Федієнко повідомив, що тепер ТЦК дозволено анулювати відстрочку працівнику критично важливого підприємства.
Сьогодні, 6 січня, католицькі, протестантські та більшість православних церков святкують Хрещення Господнє або Богоявлення.
В останні дні 2024 року колишній радник (всього) Офісу президента України Олексій Арестович заявив, що має намір балотуватись на посаду президента України. Ці слова прозвучали в розмові з популярним американським політичним журналістом Патріком Бет-Девідом, YouTube-канал якого налічує майже 3 мільйони підписників, а серед його гостей був обраний президент США Дональд Трамп, незадовго до перемоги на виборах. Однак самого лише бажання замало – потрібно пройти ряд законодавчих фільтрів, з якими в Арестовича можуть виникнути проблеми.
Президент Володимир Зеленський у тригодинному інтерв’ю блогеру Лексу Фрідману зокрема згадав про перші дні повномасштабного вторгнення та розповів як бачить припинення вогню.
Зранку 5 січня стало відомо про наступальні дії Збройних сил України в Суджанському районі Курської області. За їхньою інформацією, українські війська просуваються в напрямку села Велике Солдатське із залученням бронетехніки.