The Economist: Що буде, якщо Україна програє?

Джерело: The Economist

Видання The Economist припустило, як зміниться ситуація у Європі, якщо Україна програє у боротьбі з російським агресором.

Питання про ймовірність програшу України, після двох років повномасштабної війни, все більше нагадує уявний експеримент або перший етап планування на випадок непередбачуваних ситуацій.

Сподівання на успішний минулорічний контрнаступ ЗСУ виявились марними. Зараз домінує страх, що безвихідна ситуація, яка склалась на фронті, буде вигідною Кремлю, або що вибори президента США виграє Дональд Трамп, який “принесе перемогу РФ на срібній тарілці”.

Імовірність програшу України продовжує викликати страх, адже перемога Росії принесе Кремлю геополітичні переваги.

“Програш України став би принизливим епізодом для Заходу, сучасним суецьким моментом”, – вважають у виданні.

Союзники України, хоча й надають фінансову та військову підтримку Україні, але часто надавали необхідне озброєння з затримкою, що поставило на карту довіру до них, оскільки такі затримки могли призвести до погіршення ситуації для України, а не покращення. Це лише підтверджує заяви скептиків, що демократичним державам бракує того, що потрібно, аби відстоювати свої інтереси.

“Росія, Китай, Індія та глобальний південь відкинули б союзників України як таких, які добре вміють подавати резолюції та сперечатись на самітах ЄС і НАТО, однак не більше цього”, – мовиться у статті.

Окупація України закріпила б ідею того, що сила дає більше прав у світі.

Джордж Робертсон, колишній керівник НАТО , попередив, що “якщо Україна програє, наші вороги визначать світовий порядок”. У виданні вважають, що його слова можуть бути правдивими щодо Тайваню.

Чи не найбільше тягар програшу України відчує Європейський Союз. Сусіди України виділили допомогу Україні не так швидко, як США.

“По-європейськи повільно, але з переконанням, що вони зробили стільки, скільки від них могли вимагати”, – зазначається у статті.

Якщо наданої допомоги – відмови від російського газу, прийому біженців з України, фінансування, надання озброєння та низки санкцій проти РФ – буде недостатньо, то чимало європейських союзників Путіна запитають, чи відповідає ЄС за своєю суттю своїй меті. Тоді прихильники РФ – такі як Віктор Орбан та Марін Ле Пен – доказуватимуть, що саме їх позиція правильна.

Геополітичні наслідки програшу України для Європи залежатимуть від низки факторів. Зокрема від військової динаміки та позиції Трампа, якщо він знову очолить Білий дім.

Якщо Росія захопить всю Україну, то, з врахуванням стосунків РФ з Білоруссю, Кремль контролюватиме ще понад 1000 км кордонів з ЄС.

Та навіть якщо РФ окупує частину України, Євросоюзу все одно довелось би нервувати в очікуванні, чи продовжить Путін війну.

“Окрім почуття провини та сорому, Європу охопило б почуття страху. Чи може бути наступний напад? Чи був би напад на країну НАТО, змусивши союзників до дій?”, – зауважили у виданні.

Раніше Путін вже натякав на “нацизм” у країнах Балтії. Таку ж риторику про “нацистів” він використовував для вторгнення в Україну.

Враховуючи те, що Росія все ще має здатність поповнювати свою армію живою силою, то перемога РФ залишила б Путіна з військами, єдиними у Європі, які мають навички ведення війни у цьому столітті. Щобільше, він також би використовував для війни українську армію, яка також має ці навички.

Противниками цих потужних армій стала б “сором’язлива” до війни Європа, імовірно, зі слабкою допомогою США та виснаженими арсеналами.

Навіть якщо війна звершить напівперемогою Росії, то Європа також зіткнеться з неприємними та непередбачуваними змінами. Зокрема доведеться шукати домовленностей з Путіним і, можливо, дати обіцянку, що вони визнають контроль РФ над частиною окупованих територій України, якщо Росія більше не починатиме війну.

“Відповідь Європи на питання “а якщо Україна програє?” залишається простим: “Це не повинно статись””, – резюмували у виданні.

  • Колишній президент Дональд Трамп раніше приватно висловив думку, що міг би завершити війну Росії в Україні за 24 години. Видання зазначило, що це передбачало тиск на Україну, щоб вона віддала частину своєї території, за словами осіб, які знайомі з його планом.

Дочка Ілона Маска Вівіан Дженна Вілсон публічно спростувала кілька нещодавніх заяв мільярдера й розповіла про стосунки з батьком.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Стримінговий серівіс Amazon працює над приквелом серіалу “Хлопаки” під назвою “Vought Rising”. 

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.