The Insider: ФСБ РФ завербувала євродепутатку з Латвії Тетяну Жданок
Джерело: The Insider
У спільному розслідуванні The Insider, Delfi Estonia, латвійського видання Re: Baltica та шведського Expressen з’ясували, що ФСБ РФ завербувала євродепутатку з Латвії Татьяну Жданок, що представляє партію “Русский союз Латвии”.
Зауважується, що Жданок працювала під керівництвом кураторів із П’ятої служби ФСБ щонайменше з 2004 року і просила кошти на різні проросійські політичні акції.
З 2005 року вона листувалася зі своїм куратором – співробітником управління ФСБ Санкт-Петербурга Дмитром Гладеєм.
В одному з листів прописали проект порядку денного конференції в Таллінні і Нарві, яку спонсорували фракція “Зелених” Європейського парламенту і Європейський вільний альянс, а також проект пресрелізу про конференцію.
У 2005 році Служба внутрішньої безпеки Естонії заявила у своєму публічному річному звіті, що Європейський російський альянс, членом якого є Жданок, — це не більше ніж прикриття ФСБ, створення якого “підготували в Санкт-Петербурзі та подали як тріумф у доповіді безпосередньо директору ФСБ”.
Жданок регулярно зустрічалася з Гладеєм в Європі та в Москві.
Журналісти акцентують, що євродепутатка “працювала не покладаючи рук”. Зокрема вона організувала громадські слухання у Європарламенті, присвячені ставленню естонської влади до бурхливих протестів у Таллінні після перенесення пам’ятника радянському солдатові. Потім звітувала Гладею, що слухання отримали висвітлення в Росії, Естонії та Латвії частково тому, що її “стажер” Іван Єнгашев писав про них для російськомовних газет, що виходять друком у Латвії.
Також Жданок запустила в Латвії радіопередачу під назвою “Час русской школы”, в якій попереджала росіян, що живуть у країні, про “можливі проблеми, пов’язані з відправкою дітей з російських сімей у школи з латиською мовою викладання”. Вона також зазначила, що готує майбутню виставку в Європейському парламенті, щоб представити етнічних росіян “справді корінним населенням Латвії”.
9 квітня 2010 року депутатка направила куратору проект плану з просування святкування в Латвії “дня Перемоги”, для чого потрібно було виділити шість тисяч доларів на додаток до фінансування, яке Жданок повинна була отримати як організаторка і депутатка Європарламенту. На ці гроші повинні були придбати зокрема “георгіївські стрічки”.
Мандат Жданок як депутатки Європарламенту спливає у 2024 році. Раніше її виключили з європейської фракції “Зелених” за відмову засудити повномасштабне вторгнення РФ в Україну.
Аліса Бах Кунке, євродепутатка від шведської Партії зелених та колишня міністерка культури у Стокгольмі, заявила, що новина про роботу Жданок на російські спецслужби “жахлива, але не дивна: оскільки я була міністром в уряді Швеції, я знаю про те, як працюють агенти Росії та Путіна і що у них усюди є шпигунські мережі”.
- Співробітники Латвійської Служби державної безпеки затримали російського громадянина, якого підозрюють у шпигунстві на користь російських спецслужб.
- Польський суд 19 грудня 2023 року засудив 14 громадян Росії, Білорусі за підготовку диверсій на замовлення РФ в межах шпигунської групи.
- У Польщі затримали білоруску за підозрою в шпигунстві та наданні білоруським спецслужбам інформації.
- Влада Естонії в Тарту затримала російського вченого В’ячеслава Морозова, якого підозрюють у шпигунстві на користь РФ.
- Росія намагається завербувати мігрантів, які шукають притулку у Фінляндії, щоб вони шпигували на користь Москви.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 2 грудня. Загалом від початку цієї доби відбулося 193 бойових зіткнення.
2 грудня голова Міжнародного кримінального суду суддя Томоко Акане заявила, що загрози, перед якими постає інституція, зокрема можливі санкції з боку США та ордери на арешт співробітників, видані Росією, “піддають ризику саме існування суду”.
Тропічні папуги Крамера, котрі здатні витримувати морози до -20°C, стають звичними гостями в Україні. Нині їх помічають у годівничках у різних регіонах країни — від Ужгорода до Києва.
2 грудня міністр обговори Рустем Умєров повідомив про результати важливої розмови з главою Пентагону Ллойдом Остіном. Сторони зокрема обговорили нинішню ситуацію на полі бою, ключові виклики та потреби українських Сил оборони.
Як зазначили The Times, після початкового сплеску підтримки через мобілізацію нації проти російської агресії популярність президента Володимира Зеленського зазнає суттєвого падіння. У свіжому опитуванні Центру соціального моніторингу лише 16% українців готові проголосувати за нього на другий термін. Близько 60% респондентів вважають, що він не повинен балотуватися знову.