Традиція покриття хат соломою стала елементом нематеріальної спадщини

Джерело: пресслужба МКІП

Програма, присвячена охороні традиційного покриття дахів соломою та очеретом, стала новим елементом Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України.

Програма орієнтована на дослідження та охорону традиційних технологій покриття будівель, включаючи підготовку майстрів, котрі володіють цими стародавніми методами. Також спрямована на відновлення всього циклу процесу — від заготівлі матеріалів до самостійного покриття дахів, популяризацію екологічно чистих технологій і повернення їх до широкого використання. Реалізується вона у Національному музеї народної архітектури та побуту України, який вже понад півстоліття служить збереженню українських традицій.

Історично, солома і очерет були основними матеріалами для покриття дахів у народному будівництві України. Для покриття дахів соломою використовували жито, яке спочатку жали серпами, зв’язували у снопи, а потім обмолочували ціпом. Очерет збирали восени або на початку зими, очищали, висушували та зв’язували у сніпки, – мовиться у повідомленні.

Для виконання покрівельних робіт у музеї запрошували народних майстрів-покрівельників із сіл, які мали відповідні знання й навички, що передавалися між поколіннями. Музейні працівники фіксували основи технології перекриття дахів, а одержані знання і вміння надалі застосовували на практиці, а також передавали своїм учням.

Програма діє з початку заснування музею у 1969 році та відповідає його меті — збереження і відтворення традиційної української архітектури, популяризація народних промислів і ремесел, а також дослідження народного мистецтва через історико-етнографічні регіони України. Оскільки архітектурні експонати музею перебувають у природному середовищі і зазнають атмосферних впливів, ця практика стала особливо актуальною останніми п’ятьма роками.

Раніше ми повідомляли, що Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини поповнився новими пунктами, зокрема до списку увійшли весільний обряд “Читання корони”, гра “Ашик”, гуцульська сирна пластика.

Прем’єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні після зустрічі з Президентом України Володимиром Зеленським у суботу, 7 вересня, пообіцяла непохитну підтримку України.

США помітили посилення російської військової активності навколо ключових підводних кабелів і вважають, що Росія тепер може з більшою ймовірністю здійснювати потенційні диверсійні операції, спрямовані на виведення з ладу критичної частини світової комунікаційної інфраструктури.

Екснардеп Антон Геращенко поширив допис про те, що бійці 3-ї окремої штурмової бригади нібито взяли російської окупанта в полон і “не жаліли”. Однак інформація є фейковою.

З прифронтового Покровська Донецької області “Укрзалізниця” евакуювала 161 пасажира. Зокрема 34 дитини віком від року, 14 маломобільних пасажирів і 17 домашніх улюбленців.

Станом на 16:00 в суботу, 7 вересня, по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень зросла до 101. Найгарячіше зараз на Покровському та Курахівському напрямках.