Традиція покриття хат соломою стала елементом нематеріальної спадщини
Джерело: пресслужба МКІП
Програма, присвячена охороні традиційного покриття дахів соломою та очеретом, стала новим елементом Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України.
Програма орієнтована на дослідження та охорону традиційних технологій покриття будівель, включаючи підготовку майстрів, котрі володіють цими стародавніми методами. Також спрямована на відновлення всього циклу процесу — від заготівлі матеріалів до самостійного покриття дахів, популяризацію екологічно чистих технологій і повернення їх до широкого використання. Реалізується вона у Національному музеї народної архітектури та побуту України, який вже понад півстоліття служить збереженню українських традицій.
Історично, солома і очерет були основними матеріалами для покриття дахів у народному будівництві України. Для покриття дахів соломою використовували жито, яке спочатку жали серпами, зв’язували у снопи, а потім обмолочували ціпом. Очерет збирали восени або на початку зими, очищали, висушували та зв’язували у сніпки, – мовиться у повідомленні.
Для виконання покрівельних робіт у музеї запрошували народних майстрів-покрівельників із сіл, які мали відповідні знання й навички, що передавалися між поколіннями. Музейні працівники фіксували основи технології перекриття дахів, а одержані знання і вміння надалі застосовували на практиці, а також передавали своїм учням.
Програма діє з початку заснування музею у 1969 році та відповідає його меті — збереження і відтворення традиційної української архітектури, популяризація народних промислів і ремесел, а також дослідження народного мистецтва через історико-етнографічні регіони України. Оскільки архітектурні експонати музею перебувають у природному середовищі і зазнають атмосферних впливів, ця практика стала особливо актуальною останніми п’ятьма роками.
Раніше ми повідомляли, що Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини поповнився новими пунктами, зокрема до списку увійшли весільний обряд “Читання корони”, гра “Ашик”, гуцульська сирна пластика.
- Кавову традицію кримських татар додали до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
- Традиції приготування та споживання каші “Зозулі” на Вінниччині додали до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
- Традицію приготування затірки у селі Крива Лука на Донеччині додали до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
У Білому домі повідомили, що президент США Дональд Трамп продовжив на 90 днів термін для продажу американських активів TikTok.
Глава зовнішньополітичної служби Європейського Союзу Кая Каллас заявила, що Росія вже становить загрозу для ЄС.
Представник Головного управління розвідки МО України Андрій Черняк заявив, що Росія активізує діяльність в Арктиці, розширюючи військову присутність і створюючи плацдарм для подальшої ресурсної експансії.
Після кількох місяців переговорів “сам з собою” (оскільки іранська влада явно не збиралась ні про що домовлятися) Трамп з головою поринув у новий сценічний образ – такого собі варлорда, який показово готується до масштабної повітряної кампанії та вимагає БЕЗУМОВНОЇ КАПІТУЛЯЦІЇ, передчуваючи “маленьку переможну війну”.
Стало відомо ім’я чоловіка, який загинув унаслідок атаки РФ по багатоповерхівці Києва 17 червня. Його батьки увесь день чекали біля зруйнованого будинку, сподіваючись на порятунок сина.