Традиції святкування Різдва в Україні
Джерело: Букви
У 2023 році українці святкуватимуть Різдво Христове за новоюліанським календарем – 25 грудня. Букви зібрали традиції та прикмети цього свята.
Як українці відзначають Святвечір?
За традицією, різдвяне святкування починається зі Святвечора, який відтепер припадає на 24 грудня.
Важливим різдвяним обрядом на Святий вечір є оформлення столу. Традиційно його застеляють свіжим сіном або соломою, зверху насипають трохи зерна й покривають скатертиною. По кутках столу під скатертину кладуть по зубчику часнику, який буде оберігати сім’ю від хвороб та злих сил.
За звичаєм, господиня готує на вечерю дванадцять страв, що символізують дванадцять апостолів. Оскільки Різдву передує тривалий сорокаденний піст, всі страви Святої вечері мають бути пісними.
Головною різдвяною стравою є кутя — пшенична або ячмінна каша, змішана з родзинками, маком, медом і горіхами. Також на столі обов’язково має стояти узвар.
Сідати за святковий стіл необхідно з появою першої зірки, що символізує народження Ісуса. Святий Вечір традиційно розпочинається молитвою за здоров’я живих і упокій мертвих. Спершу потрібно спробувати кутю, а далі вже можна переходити до інших страв — риби, грибів, борщу, вареників, тушкованої капусти, картоплі, узвару тощо.
Варто зауважити, що в різних регіонах України набір страв для Святої вечері є різним, але їхня кількість залишається сталою.
Яких традицій дотримуються українці в перший день Різдва?
Вранці 25 грудня люди вітаються фразою “Христос народився!”, а у відповідь чують — “Славімо його!”. У цей день прийнято ходити до церкви на святкову молитву, а також в гості до родичів.
На відміну від Святвечора, під час різдвяних гостин вже можна не обмежуватися пісними стравами. На стіл у цей день кладуть шинку, ковбасу, яйця, холодець тощо.
Обов’язковою різдвяною традицією є колядування — звичай, під час якого групи колядників піснями славлять господарів. Найчастіше в таких піснях звучать побажання щастя, здоров’я та достатку. По закінченню співу, господарі виносять колядникам солодощі або гроші.
Ще одним давнім різдвяним звичаєм є ходіння з вертепом, здебільшого поширене в Західній Україні.
Вертеп — це пересувний мініатюрний ляльковий театр, розміщений в спеціальному коробі (маленькому ящику), в якому показували вистави, розділені на дві частини. У першій — розігрувалися сцени, пов’язані з народженням Христа й біблійними персонажами. Друга (світська) — описувала історії з життя людей.
Важливий атрибут вертепу — різдвяна зірка, яку вважають символом радості, адже саме вона несе новину про народження Ісуса.
Ще однією традицією святкування Різдва в Україні є ворожіння. Ним займалися переважно дівчата. Вони ворожили на добрий врожай, погоду, багатство, а найбільше — на судженого та заміжжя.
Чого не можна робити 24 грудня:
- займатися важкою роботою;
- багато розмовляти під час святкового застілля;
- виходити з-за столу під час трапези;
- незаміжнім не можна сидіти на розі столу;
- зустрічати Різдво з боргами та колишніми образами;
- йти далеко від будинку, тому що весь рік будеш блукати;
- садити за стіл непарну кількість людей, а якщо так сталося, потрібно додатково поставити ще один набір столового приладдя.
Що потрібно зробити в переддень Різдва:
- одягнути світлий одяг, не можна, щоб вбрання було темним, особливо чорним;
- попросити вибачення у тих, кого ви скривдили;
- запалити в будинку свічки, щоб притягнути благополуччя.
Прикмети на Святвечір:
- небо на Святвечір всипане зірками – у цьому році буде багатий урожай;
- якщо в навечір’я Різдва побачити зірку, яка падає, і загадати бажання, воно обов’язково здійсниться;
- на Святвечір прийнято запалювати в будинку свічки, щоб притягнути благополуччя та успіх;
- бути в цей вечір у чорному одязі – поганий знак, що віщує рік невдач і сліз.
- У неділю, 24 грудня, українці святкуватимуть Святвечір. Головна страва вечері перед Різдвом – кутя.
У ніч проти 25 листопада російські війська атакували столицю безпілотниками. Внаслідок чергового ворожого обстрілу у Деснянському районі загорівся балкон, тоді як у Дарницькому – уламки БпЛА впали на приватну забудову.
Співробітники Volkswagen заявили про готовність відмовитись від підвищення зарплат заради майбутнього компанії.
У Малі пов’язане з “Аль-Каїдою” угруповання “Джамаат Нусрат аль-Іслам валь-Муслімін” (JNIM) влаштувало засідку на найманців російської ПВК “Вагнер”. У результаті загинули щонайменше шість вагнерівців.
У Білому домі нещодавно розглядали можливість публічного заклику до офіційного запрошення України до НАТО, проте вирішили поки що цього не робити.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22.00 24 листопада. Загалом від початку цієї доби відбулося 198 бойових зіткнень.