Традицію Щедрого вечора в Україні внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини
Джерело: Мінкульт
Напередодні Нового року Міністерство культури та інформаційної політики України схвалило рішення про внесення “Традиції Щедрого вечора в Україні” до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Як зазначив т.в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв, традиція Щедрого вечора – одна з тих, що формують ідентичність нашого народу.
“Традиція щедрування жива: вона пройшла нелегкі випробування в нашій історії і збереглась завдяки її носіям, завдяки тим, хто її популяризував у різні часи. Водночас ми маємо тисячі прикладів, коли національна культурна спадщина надихала митців на створення сучасних творів з етнічними мотивами. Одним із найяскравіших таких проявів є “Щедрик” Миколи Леонтовича”, – наголосив Ростислав Карандєєв.
Міністерство культури та інформаційної політики вже внесло до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України 88 елементів, серед яких є й ті, що стосуються новорічного циклу святкувань.
А саме: Традиційний обряд Маланка с. Белелуя Івано-Франківської області, традиція повіншування Василів у селі Липівка Рогатинської територіальної громади Івано-Франківської області, створення об’ємної сферичної різдвяної зірки села Мацьковичі.
“Ми працюємо над включенням “Щедрика” до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства. Наша мета – довести світові, що мелодія “Carol of the Bells” має насправді суто українське “громадянство”. Відповідно до правил ЮНЕСКО, одна з вимог для включення елементу до світового Списку – це його включення до національного переліку об’єктів нематеріальної культурної спадщини, тому сьогоднішня подія – важливий крок до світового визнання”, – зазначила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.
Упродовж року над підготовкою номінаційного досьє працювала ГО “Інститут культури України” під керівництвом дослідниці традицій української культури Марини Соботюк спільно з Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Національною академією керівних кадрів культури і мистецтв, ГО “Інститут Леонтовича”, ГО “Всесвітній день вишиванки за підтримки ТОВ “БІГ ВАЙНС”.
“Традиції Щедрого вечора України відбуваються у формі так званих новорічних обходів. Традиція має довгу історію, йдучи своїм корінням з дохристиянських часів і містить у собі 12 обрядових страв, звичаї готуватися до Щедрого вечора, перевдягатися: “водити козу”, Маланку, щедрувати. І тут важливим є всесвітньо відомий твір “Щедрик”, – зазначила Марина Соботюк.
Дослідниця додала, що ГО з експертами вже розробили світову промокампанію елементу: це будуть звані вечори за кордоном з відомим шеф-кухарем Євгеном Клопотенком, діджитал-шоу “Щедрий вечір” за участі співачки Jerry Heil, яку Молодіжна рада при МЗС визначила молодіжною амбсадоркою “Щедрика”.
- Традиція приготування голубців із картоплею та виготовлення Обухівського “шитого” рушника поповнили перелік елементів нематеріальної спадщини України.
- Міністерство культури та інформаційної політики додало обряд заплітання весільної коси на Луганщині до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
- Міністерство культури та інформаційної політики додало обряд приготування Карнаухівської зливаної каші до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Триває 1156-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили 945 тисяч осіб.
У США 12 штатів подали до суду на адміністрацію президента США Дональда Трампа через впровадження нових мит. Вони вважають, що підвищення тарифів відбулось з порушенням закону.
24 квітня відзначають Міжнародний день солідарності молоді, Всесвітній день захисту лабораторних тварин, Міжнародний день боротьби з менінгітом, Міжнародний день мультилатералізму і дипломатії за мир та Міжнародний день проти вівісекції. Церква сьогодні згадує мученика Саву Стратилата.
За даними синоптиків у четвер, 24 квітня, в окремих областях дощитиме.
Уночі 24 квітня російські окупаційні війська завдали масованого ракетного удару по Україні. Чи не найбільше ворог атакував Київ.