Трамп планує масштабну програму змін під час другої каденції у Білому домі – AP

Джерело: AP

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп готує масштабну програму змін під час свого повернення до Білого дому. Трамп часто пропускав деталі, однак, за більш ніж рік політичних заяв окреслив широкий порядок денний, котрий поєднує традиційні консервативні підходи до податків, регулювання та культурних питань з більш популістським акцентом на торгівлі та зміні міжнародної ролі Сполучених Штатів.

Порядок денний Трампа також передбачає скорочення зусиль федерального уряду щодо захисту громадянських прав і розширення президентських повноважень.

Імміграція

“Будуйте стіну!” з його кампанії 2016 року стала створенням “найбільшої програми масової депортації в історії” із залученням Національної гвардії та розширенням повноважень внутрішньої поліції. Трамп планує запровадити “ідеологічну перевірку” потенційних іммігрантів та намагатиметься скасувати громадянство за правом народження, що потребуватиме змін до Конституції. Окрім цього, він відновить політику “Залишайтеся в Мексиці” та обмежить в’їзд з мусульманських країн. Загалом, підхід не лише придушить нелегальну міграцію, але й обмежить імміграцію в цілому.

Аборти

Трамп применшував значення абортів як пріоритету свого другого терміну, хоча й визнав заслуги Верховного суду в тому, що він скасував федеральне право жінки на переривання вагітності і повернув регулювання абортів на рівень урядів штатів. За наполяганням Трампа, платформа Республіканської партії вперше за десятиліття не закликала до національної заборони абортів.

Минулого місяця Трамп заявив у своїй соціальній медіа-платформі Truth Social, що накладе вето на федеральну заборону абортів, якщо закон надійде до нього на стіл. Цю заяву він зробив лише після того, як ухилився від твердої позиції під час вересневих дебатів проти кандидата від Демократичної партії Камали Гарріс.

Податки

Податкова політика Трампа загалом спрямована в бік корпорацій та заможних американців. Здебільшого це пов’язано з його обіцянкою продовжити податкову реформу 2017 року з кількома помітними змінами, які включають зниження ставки податку на прибуток корпорацій до 15% з нинішніх 21%. Також це передбачає скасування підвищення податку на прибуток для найбагатших американців, запровадженого президентом Джо Байденом, і скасування зборів, передбачених Законом про зниження інфляції, які фінансують енергетичні заходи, спрямовані на боротьбу зі зміною клімату.

Попри цю політику, Трамп зробив більший акцент на нових пропозиціях, спрямованих на робітників і представників середнього класу: звільнити від прибуткового податку зароблені чайові, зарплати по соціальному страхуванню і понаднормові зарплати. Однак варто зауважити, що його пропозиція щодо чайових, залежно від того, як її сформулює Конгрес, може надати податкові пільги високооплачуваним працівникам, дозволивши їм перекваліфікувати частину своєї зарплати як дохід у вигляді чайових – перспектива, яка зокрема може призвести до того, що менеджери хедж-фондів або висококласні адвокати скористаються політикою, яку Трамп називає розробленою для офіціантів, барменів та інших працівників сфери обслуговування.

Тарифи і торгівля

Позиція Трампа щодо міжнародної торгівлі полягає в недовірі до світових ринків як таких, що шкодять американським інтересам. Він пропонує тарифи від 10% до 20% на іноземні товари. Він обіцяє відновити дію указу від серпня 2020 року, який вимагає, щоб Управління з контролю за продуктами і ліками купувало “життєво необхідні” ліки лише в американських компаній. Також обіцяє заблокувати закупівлі “будь-якої життєво важливої інфраструктури” в США китайськими покупцями.

ЛГБТК та громадянські права

Трамп закликав зменшити суспільний акцент на різноманітності та забезпечити правовий захист для ЛГБТК-громадян. Трамп закликав припинити програми різноманітності, рівності та інклюзії в державних установах, використовуючи федеральне фінансування як важіль.

Щодо прав трансгендерів, Трамп взагалі обіцяє покласти край “хлопчикам у дівчачих видах спорту”, на чому він наполягає, не маючи доказів, як на широко розповсюдженій практиці. Але його політика виходить далеко за рамки стандартних оплесків під час промов на мітингах. Серед інших ідей, Трамп збирається скасувати політику адміністрації Байдена, яка поширює захист громадянських прав за Розділом IX на трансгендерних студентів, і проситиме Конгрес вимагати, щоб при народженні можна було визнавати лише дві статі.

Регулювання, федеральна бюрократія та президентська влада

Обраний президент прагне зменшити роль федеральних бюрократів і регулювання в усіх секторах економіки.

Значні зміни торкнуться федеральної влади. Трамп планує спростити процедуру звільнення федеральних службовців, розширити президентський контроль над федеральними витратами та посилити вплив на Федеральну резервну систему. Він обіцяє масштабне скорочення регулювання в усіх секторах економіки.

Освіта

Зміни чекають і на освітню систему. Трамп планує ліквідувати федеральний Департамент освіти, проте це не означає повний відхід федеральної влади від освітньої політики. Він має намір використовувати федеральне фінансування як важіль впливу для скасування програм різноманітності та припинення викладання “критичної расової теорії”.

Як і в інших сферах політики, Трамп фактично пропонує не обмежити федеральну владу у вищій освіті, а посилити її. Він закликає перенаправити конфісковані кошти благодійного фонду в онлайн – “Американську академію”, яка пропонує всім американцям сертифікати коледжу без плати за навчання.

Соціальне страхування, доступні ліки, Medicare та Medicaid

Водночас у сфері охорони здоров’я головною метою залишається скасування Закону про доступне медичне обслуговування, відомого як Obamacare. Разом з тим, Трамп обіцяє захистити популярні програми Medicare та Medicaid.

Як і з 2015 року, Трамп закликає скасувати Закон про доступне лікування та його субсидовані ринки медичного страхування. Але він досі не запропонував заміну: під час дебатів у вересні він наполягав, що має “концепцію плану”.

Клімат та енергетика

Трамп, який неодноразово стверджував, що зміна клімату – це “містифікація”, критикує витрати епохи Байдена на екологічно чисту енергетику, покликану зменшити залежність США від викопного палива. Він пропонує енергетичну політику – і витрати на транспортну інфраструктуру – прив’язану до викопного палива: дороги, мости і транспортні засоби з двигунами внутрішнього згоряння. “Свердлити, крихітко, свердлити!” – постійне гасло на мітингах Трампа. Трамп каже, що не виступає проти електромобілів, але обіцяє скасувати всі стимули Байдена для заохочення розвитку ринку електромобілів. Трамп також обіцяє скасувати стандарти паливної ефективності часів Байдена.

Права працівників

Трамп і обраний віце-президент Джей-Ді Венс сформулювали свою передвиборчу програму як підтримку американських робітників. Але Трамп може ускладнити об’єднання робітників у профспілки. Говорячи про працівників автомобільної промисловості, Трамп зосередився майже виключно на просуванні Байдена до електромобілів. Коли він згадував про профспілки, він часто називав “профспілкових босів і генеральних директорів” співучасниками “цієї катастрофічної схеми з електромобілями”. У заяві від 23 жовтня 2023 року Трамп сказав про United Auto Workers: “Я кажу вам, що ви не повинні платити ці внески”.

Національна оборона і роль Америки у світі

Риторика та політичний підхід Трампа у світових справах є більш ізоляціоністським у дипломатичному плані, невтручанням у військовому та протекціоністським в економічному, ніж США були з часів Другої світової війни. Але деталі складніші. Він обіцяє розширення армії, обіцяє захистити витрати Пентагону від заходів жорсткої економії і пропонує новий щит протиракетної оборони – стару ідею часів Рейгана часів холодної війни. Трамп наполягає на тому, що він може припинити війну Росії в Україні та війну між Ізраїлем і ХАМАСом, не пояснюючи, як саме. Трамп підсумовує свій підхід ще однією фразою Рейгана: “Мир через силу”. Але він залишається критично налаштованим щодо НАТО і вищого військового керівництва США. “Я не вважаю їх лідерами”, – сказав Трамп про чиновників Пентагону, яких американці “бачать по телевізору”. Він неодноразово вихваляв авторитарних лідерів, таких як угорський Віктор Орбан і російський Володимир Путін.

Зауважимо, Дональда Трампа вже привітали з результатами виборів президент України Володимир Зеленський, генеральний секретар НАТО Рютте, президент Сальвадора Найіб Букеле, президент Франції Емманюель Макрон, прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, президент Сербії Олександр Вучич, канцлер Австрії Карл Нехаммер, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та президентка Молдови Мая Санду.

На Хмельниччині вдалося попередити незаконний продаж срібної накладки, яка належить до епохи Великого переселення народів (425-450 роки), на інтернет-аукціоні.

Китай затвердив проєкт будівництва гідроелектростанції, яка стане найбільшою у світі. Дамба зводитиметься на річці Ярлунг Зангбо на сході Тибетського плато. Планується, що щорічно станція вироблятиме 300 мільярдів кіловат-годин електроенергії.

Внаслідок удару по командному пункту 810 окремої бригади морської піхоти ЗС РФ у Льгові Курської області загинуло 18 російських військових.

На Закарпатті затримано переправників, які намагалися провезти двох ухилянтів через кордон під виглядом учасників траурного кортежу, що супроводжував тіло загиблого воїна.

В Естонії побоюються, що Кремль може спробувати захопити східні регіони країни, прикриваючись “захистом російської діаспори”, щоб спровокувати глобальний конфлікт з НАТО.