Трамп вимагає безкоштовного проходу для суден США через Суецький і Панамський канали
Джерело: Дональд Трамп/ TruthSocial
Президент США Дональд Трамп затребував, аби адміністрації Панамського та Суецького каналів скасували збори за прохід військових кораблів та цивільних судів під прапором США.
Трамп знову наголосив, що цих каналів “не існувало б без США”. Глава Білого дому попросив держсекретаря Марко Рубіо розібратися з цією ситуацією та подати доповідну записку.
Ще до повернення до Білого дому Трамп почав активно висловлюватися проти керівництва Панамського каналу. Політик вимагав зменшити залежність від Китаю та більше співпрацювати зі США. У результаті оператор портів гонконгська група Hutchison Holdings заявила, що має намір продати їх американському консорціуму.
Разом з тим, про Суецький канал Трамп раніше не висловлювався. Це був спільний проєкт османського Єгипту та Франції у середині XIX століття. Нині на Суецький канал припадає близько 10-12% світової морської торгівлі, на Панамський – 5-6%.
Зауважимо, нещодавно глава Пентагону Піт Гегсет наголосив, що США мають намір повернути контроль над Панамським каналом, послабивши вплив Китаю на стратегічний об’єкт.
Адміністрація Трампа вже зверталася до Пентагону з проханням підготувати варіанти забезпечення доступу до каналу у разі конфлікту. Американські військові аналітики визнають стратегічну важливість каналу, зокрема для переміщення військових кораблів між Атлантикою та Тихим океаном.
Минулого місяця США привітали угоду, за якою американська компанія BlackRock придбала більшу частину портового бізнесу китайської CK Hutchison на $22,8 млрд, включно з портами по обидва боки каналу. Трамп назвав це “прикладом повернення контролю над каналом”. У відповідь китайський регулятор анонсував антимонопольну перевірку угоди.
Президент Панами Хосе Рауль Муліно, котрий оголосив про вихід країни з ініціативи “Один пояс, один шлях” та підтримав міграційну політику Трампа, залишається ключовим союзником США в регіоні. Він, зокрема, дозволив депортаційні рейси до Панами та допомагає зупиняти потоки нелегальних мігрантів із Південної Америки.
Гегсет похвалив уряд Муліно за розуміння загрози з боку Китаю, наголосивши, що саме Панама відіграє провідну роль у реалізації безпеки каналу.
- Державний департамент США оголосив, що американські судна матимуть можливість безплатно проходити через Панамський канал. Однак у Панамі цю інформацію заперечують.
- Уряд Панами направив лист до Організації Об’єднаних Націй (ООН), в якому висловив занепокоєння через заяви президента США Дональда Трампа щодо повернення контролю над Панамським каналом. Посол Панами в ООН Елой Альфаро де Альба зазначив, що такі заяви суперечать Статуту ООН.
- Президент США Дональд Трамп відмовився взяти на себе зобов’язання не використовувати американських військових для отримання контролю над Панамським каналом і Гренландією.
- Міністр оборони США Піт Гегсет охарактеризував Китай як “єдину постійну загрозу” у секретному стратегічній директиві національної оборони.
За українськими оцінками, починаючи з 2014 року Росія вивезла щонайменше 20 000 дітей з України. Повернути вдалось лише 1400 з них.
Служба безпеки України затримала у Києві двох громадян Китайської Народної Республіки, які намагалися нелегально вивезти до Китаю секретну документацію про український ракетний комплекс “Нептун”.
Олександр Цивінський, який виграв конкурс на посаду очільника Бюро економічної безпеки (БЕБ) зреагував на рішення Кабміну відхилити його кандидатуру.
Як не було у Володимира Зеленського після лютого 22 року жодного шляху для збереження української державності, окрім як піти шляхом Петра Порошенка – сильна армія замість великого будівництва, українська мова замість “яка різниця” та українська церква замість російських агентів ФСБ у рясах, – так і не було у президента Дональда Трампа жодного вибору, як піти шляхом свого попередника Джозефа Байдена в питанні підтримки України.
Президент України Володимир Зеленський викликав бурю суперечок серед гравців вебсайту азартних ігор Polymarket. Суперечка виникла через питання, чи одягав Зеленський костюм після початку повномасштабної російсько-української війни, а на кону стоїть 210 млн доларів.