Трапляється раз на 80 років: днями може статися вибух зірки

Джерело: Forbes
Вчені оголосили, що тьмяна зірка може днями вибухнути. Якщо це трапиться, вибух видно буде неозброєним оком.
Ця подвійна зоряна система, яка називається T Corona Borealis (TCrB), різко яскравішає приблизно кожні 80 років і востаннє спостерігалася в 1946 році, що робить цю подію подією, яка відбувається раз у житті.
Згідно з емпіричними розрахунками, довгоочікувана “наднова” (нова зоря) має спалахнути у четвер, 27 березня 2025 року, після чого вона стане видимою неозброєним оком протягом кількох ночей. Якщо це станеться, вона буде приблизно такою ж яскравою, як Полярна зірка.
T Corona Borealis – подвійна зоряна система, розташована на відстані близько 3 000 світлових років. Вона складається з білого карлика (зорі, яка вичерпала своє паливо і охолоджується) і червоного гіганта (зорі, яка з віком охолоджується і розширюється, виштовхуючи при цьому речовину).
З часом білий карлик накопичує матеріал, що витікає з червоної зорі-гіганта, доки він нарешті не спровокує термоядерний вибух. Цей вибух викликає раптове і різке збільшення яскравості, що дозволяє зірці, зазвичай занадто тьмяній, щоб її можна було побачити, стати видимою неозброєним оком із Землі.
Існують записи вибухів TCrB у 1787 і 1866 роках, а також у 1946 році, що робить його передбачуваною подією, яку спостерігали різні покоління астрономів. Це також стосується комети Галлея, яка наближається до Землі кожні 76 років.
З попередніх спостережень відомо, що TCrB значно знижує яскравість перед тим, як вибухнути і спалахнути. Американська асоціація спостерігачів змінних зірок повідомила, що вона знизила яскравість у березні-квітні 2023 року, передбачивши, що зоря стане надновою приблизно у квітні 2024 року. Цього не сталося, але відтоді астрономи уважно спостерігають за TCrB.
“З вересня минулого року детальні спостереження за зіркою виявили варіації, які свідчать про швидке наближення цього довгоочікуваного вибуху. Однак, оскільки дослідження все ще є теоретичним, його висновки залишаються невизначеними”, – повідомив Франк Марчіс, астроном Інституту SETI і співзасновник компанії Unistellar.
У статті, опублікованій в “Наукових записках Американського астрономічного товариства”, передбачається, що TCrB вибухне 27 березня або 10 листопада 2025 року, або 25 червня 2026 року.
Як знайти T Corona Borealis на нічному небі
Сузір’я Corona Borealis — крива з семи зірок — сходить на сході приблизно через три години після заходу сонця, якщо дивитися з Північної півкулі. Воно знаходиться між сузір’ями Волопаса та Геркулеса.
Знайдіть яскраву зорю Арктур на сході, відстежуючи зорі по кривій до горизонту. Тепер знайдіть яскраву зорю Вегу, що сходить на північному сході. Полярна корона знаходиться приблизно між ними.

Джерело: Museums Victoria/Stellarium
- У середу, 26 березня, повз Землю на мінімальній відстані за більш ніж 100 років пролетить відкритий у 2014 році астероїд TN17.
- Марсохід NASA Curiosity знайшов найбільші органічні сполуки, коли-небудь виявлені на Марсі. Сполуки виявили у зразку породи віком 3,7 млрд років, зібраному в затоці Єллоунайф — древньому марсіанському озері, де в минулому були всі складники, необхідні для життя.
- Вчені знову оновили свої прогнози щодо зіткнення астероїда 2024 YR4, відомого як “вбивця міст”, із Землею в 2032 році.
У середині квітня в Угорщині розпочнеться голосування щодо вступу України до Європейського Союзу. Виборці отримають разом з бюлетенем також документ, що містить інформацію про “наслідки” та “ризики” приєднання України до ЄС.
Україна проситиме внести зміни до нової угоди про корисні копалини, запропонованої президентом США Дональдом Трампом, вимагаючи збільшення обсягу американських інвестицій.
Україна досягла 100% узгодженості з політикою ЄС у зовнішніх та оборонних справах, що стало історичним результатом.
Увечері, 29 березня російські війська завдали удару по військовому госпіталю у місті Харків. Внаслідок ураження БпЛА типу “Shahed” пошкоджено будівлю шпиталю та розташовані поруч житлові будинки.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 29 березня. Загалом, від початку доби відбулося 198 бойових зіткнень.