Третій зайвий: вперше рейтинг довіри до Зеленського впав нижче другого місця

Сьогодні, 15 лютого, КМІС опублікували соціологію, яка є свого роду революційною у висвітленні політичних уподобань українців: вперше з початку повномасштабної війни Володимир Зеленський відійшов навіть не на другий план, а на третій.
Сьогодні Володимиру Зеленському довіряють менше, ніж Валерію Залужному та Кирилові Буданову. Причому, відсоток розриву у довірі між президентом і нещодавно знятим ним ексголовкомом варіюється від 23% на Сході до 39% на Заході України.

П’ятірка лідерів української довіри, джерело: КМІС
Якщо раніше у когось ще були сумніви щодо того, чому настільки наполегливо Зеленський знімав Залужного, тепер питання відпаде навіть у найбільших скептиків теорії про електоральні ревнощі.
Безпрецедентна довіра до ексголовкома, дійсно, б’є будь-які рекорди. Разом з тим, набирає популярності й очільник Головного управління розвідки Кирило Буданов, який з грудня 2023 року до лютого 2024 здобув 6% підтримки, і має тепер 66%. Позиції Зеленського, разом з тим, за два місяці послабилися на 13%.
Одначе, навіть такий кардинальний обвал популярності президента не є остаточним результатом і відголоском останніх подій. Хоч опитування КМІС проводилися з 5 по 10 лютого, вони захопили лише два дні після відставки Валерія Залужного – кадрового рішення Зеленського, яку левова частка українського населення сприйняла вкрай критично. Щонайменше тиждень має минути для того, щоб події сформувалися та закріпитися у настроях населення та їхніх відображеннях у соціології.
Запит на лідерів ставить нові виклики перед командою Банкової: перед президентом активно стає популярнішим Кирило Буданов, а в потилицю вже дихає Сергій Притула, в якого з президентом є відчутний розрив лише на Сході нашої держави (у цьому регіоні позиції Зеленського лишаються поки що найстійкішими).
Реальна ситуація з рейтингами після непопулярних кадрових рішень і законів, толерування корупції та неуспіхів на фронті стане зрозумілою лише під час наступних результатів соціологічних опитувань. Наскільки Володимир Зеленський не вподобає їх і на які кроки піде задля збереження власної популярності – неясно. Невідомо навіть чи будуть ці спроби успішними: з Залужним він добився результату, протилежного бажаному.
До речі, Мар’яна Безугла, яка була випущена Офісом для атак на Валерія Залужного, втілила у життя англомовну приказку “play stupid games, win stupid prizes”. Рівень довіри до неї найнижчий серед усіх – лише 7%. Для розуміння, лідеру ОПЗЖ Юрію Бойку довіряють 10% громадян України, ексраднику глави ОП Олексію Арестовичу – 11%. І хоч Безугла намагалася привласнити ініціативу щодо звільнення Залужного, спроба була марною: вогонь з президента перевести не вдалося. Зрештою, людям або стало очевидно, що вона не є фігурою самостійною, або ж на фоні інформаційного шуму багато просто забули хто це така.
Але соціальні тенденції невблаганні та демонструють результати усіх перипетіїв, які, ймовірно, в ОП зверхньо очікували, що українці “схавають”. Йдеться не лише про політичні уподобання: з початку повномасштабного вторгнення вперше частка тих, хто переконаний, що справи розвиваються в правильному напрямку, менша за частку переконаних, що Україна йде неправильним шляхом. І тут сукупність факторів, серед яких не лише корупційні скандали, зростання бідності, зменшення рівня демократії, політичні інтриги, але й тотальний провал в інформаційній політиці. “Рожеві окуляри” телемарафону розбиваються склом усередину, і реальна картина світу зневірює.
Тому, дійсно цікаві результати чекають на нас далі. Для української демократії це будуть часи вкрай складні, оскільки попри спробу команди президента під прикриттям війни пограти в авторитаризм, у цю гру вони передбачувано програють. На що здатна Банкова задля збереження влади та ресурсів – поки що лишається лише здогадуватися: це той випадок, коли і вгадати страшно, і не вгадати ще страшніше.
Якщо Валерій Залужний вирішить піти на вибори, Володимира Зеленського може чекати на них максимум – другі позиції. Проте, якщо й Кирило Буданов також вирішить конвертувати свою стрімку та успішну військову кар’єру в політичну, Володимир Зеленський не зможе повторити навіть результатів Петра Порошенка, який все ж зміг вийти в другий тур.
Якби не повномасштабне вторгнення, навесні пройшли б президентські вибори, і ці рейтинги стали б не тенденцією, а вироком. Та зараз Володимира Зеленського рятує саме ця війна: вона не лише знищує життя українців, а й лишає нас без виборів і права вибору.
- Звільнення Залужного, інтерв’ю Сирського та комунікація ОП: чому це небезпечно та що далі?
Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.
Нова зустріч Контактної групи з питань оборони України у “форматі Рамштайн” відбудеться 11 квітня у Брюсселі під головуванням Великої Британії та Німеччини.
Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд.
2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.