Третій зайвий: вперше рейтинг довіри до Зеленського впав нижче другого місця

Владіслава Чорна
Шеф-редакторка Букв

Сьогодні, 15 лютого, КМІС опублікували соціологію, яка є свого роду революційною у висвітленні політичних уподобань українців: вперше з початку повномасштабної війни Володимир Зеленський відійшов навіть не на другий план, а на третій. 

Сьогодні Володимиру Зеленському довіряють менше, ніж Валерію Залужному та Кирилові Буданову. Причому, відсоток розриву у довірі між президентом і нещодавно знятим ним ексголовкомом варіюється від 23% на Сході до 39% на Заході України.

П’ятірка лідерів української довіри, джерело: КМІС

Якщо раніше у когось ще були сумніви щодо того, чому настільки наполегливо Зеленський знімав Залужного, тепер питання відпаде навіть у найбільших скептиків теорії про електоральні ревнощі. 

Безпрецедентна довіра до ексголовкома, дійсно, б’є будь-які рекорди. Разом з тим, набирає популярності й очільник Головного управління розвідки Кирило Буданов, який з грудня 2023 року до лютого 2024 здобув 6% підтримки, і має тепер 66%. Позиції Зеленського, разом з тим, за два місяці послабилися на 13%. 

Одначе, навіть такий кардинальний обвал популярності президента не є остаточним результатом і відголоском останніх подій. Хоч опитування КМІС проводилися з 5 по 10 лютого, вони захопили лише два дні після відставки Валерія Залужного – кадрового рішення Зеленського, яку левова частка українського населення сприйняла вкрай критично. Щонайменше тиждень має минути для того, щоб події сформувалися та закріпитися у настроях населення та їхніх відображеннях у соціології. 

Запит на лідерів ставить нові виклики перед командою Банкової: перед президентом активно стає популярнішим Кирило Буданов, а в потилицю вже дихає Сергій Притула, в якого з президентом є відчутний розрив лише на Сході нашої держави (у цьому регіоні позиції Зеленського лишаються поки що найстійкішими). 

Реальна ситуація з рейтингами після непопулярних кадрових рішень і законів, толерування корупції та неуспіхів на фронті стане зрозумілою лише під час наступних результатів соціологічних опитувань. Наскільки Володимир Зеленський не вподобає їх і на які кроки піде задля збереження власної популярності – неясно. Невідомо навіть чи будуть ці спроби успішними: з Залужним він добився результату, протилежного бажаному. 

До речі, Мар’яна Безугла, яка була випущена Офісом для атак на Валерія Залужного, втілила у життя англомовну приказку “play stupid games, win stupid prizes”. Рівень довіри до неї найнижчий серед усіх – лише 7%. Для розуміння, лідеру ОПЗЖ Юрію Бойку довіряють 10% громадян України, ексраднику глави ОП Олексію Арестовичу – 11%. І хоч Безугла намагалася привласнити ініціативу щодо звільнення Залужного, спроба була марною: вогонь з президента перевести не вдалося. Зрештою, людям або стало очевидно, що вона не є фігурою самостійною, або ж на фоні інформаційного шуму багато просто забули хто це така. 

Але соціальні тенденції невблаганні та демонструють результати усіх перипетіїв, які, ймовірно, в ОП зверхньо очікували, що українці “схавають”. Йдеться не лише про політичні уподобання: з початку повномасштабного вторгнення вперше частка тих, хто переконаний, що справи розвиваються в правильному напрямку, менша за частку переконаних, що Україна йде неправильним шляхом. І тут сукупність факторів, серед яких не лише корупційні скандали, зростання бідності, зменшення рівня демократії, політичні інтриги, але й тотальний провал в інформаційній політиці. “Рожеві окуляри” телемарафону розбиваються склом усередину, і реальна картина світу зневірює. 

Тому, дійсно цікаві результати чекають на нас далі. Для української демократії це будуть часи вкрай складні, оскільки попри спробу команди президента під прикриттям війни пограти в авторитаризм, у цю гру вони передбачувано програють. На що здатна Банкова задля збереження влади та ресурсів – поки що лишається лише здогадуватися: це той випадок, коли і вгадати страшно, і не вгадати ще страшніше. 

Якщо Валерій Залужний вирішить піти на вибори, Володимира Зеленського може чекати на них максимум – другі позиції. Проте, якщо й Кирило Буданов також вирішить конвертувати свою стрімку та успішну військову кар’єру в політичну, Володимир Зеленський не зможе повторити навіть результатів Петра Порошенка, який все ж зміг вийти в другий тур. 

Якби не повномасштабне вторгнення, навесні пройшли б президентські вибори, і ці рейтинги стали б не тенденцією, а вироком. Та зараз Володимира Зеленського рятує саме ця війна: вона не лише знищує життя українців, а й лишає нас без виборів і права вибору. 

Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час візиту до Польщі 23 квітня оголосить про збільшення військової підтримки України на 500 мільйонів фунтів стерлінгів (617 мільйонів доларів), попередивши, що Росія повинна зазнати поразки, щоб запобігти подальшому просуванню її військ в Європу. Анонсується, що до пакету увійдуть додаткові ракети Storm Shadow.

22 квітня у Берліні відбулася урочиста церемонія відкриття ювілейного року з нагоди 300-річчя німецького філософа Іммануїла Канта. Під час своєї промови канцлер Німеччини Олаф Шольц заборонив главі РФ Володимиру Путіну посилатися на Канта, зазначив, що його дії “суперечить усім основним твердженням” мислителя.

22 квітня уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив про інцидент з побиттям підлітка у київській школі №81. Школяр зазнав тяжкої травми, водночас дитину прооперували лише на десятий день після побиття, оскільки хлопчик нічого не сказав батькам.

Російські війська шість місяців штурмували невелике село Новомихайлівка, водночас втративши понад 250 одиниць бронетехніки.

Ввечері 22 квітня російські війська вкотре обстріляли Харків. Міський голова Ігор Терехов повідомив про вибухи.