Туреччина підтримає заявку Швеції на вступ до НАТО, якщо США виконають обіцянку щодо F-16 – Ердоган
Джерело: Reuters
26 вересня президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що парламент країни виконає свою обіцянку ратифікувати заявку Швеції на вступ до НАТО, якщо Адміністрація президента США Джо Байдена забезпечить шлях до продажу літаків F-16 Анкарі.
Ердоган повідомив, що міністр закордонних справ Хакан Фідан і держсекретар США Ентоні Блінкен обговорили заявку Швеції на членство в НАТО минулого тижня в Нью-Йорку.
За словами Ердогана, адміністрація США пов’язує продаж винищувачів F-16 Туреччині з ратифікацією Анкарою заявки Швеції.
Якщо вони (США) виконають свої обіцянки, наш парламент також виконає свою. Парламент Туреччини матиме останнє слово щодо членства Швеції в НАТО, – наголосив він.
Зауважимо, що лише 10 вересня президент Туреччини повідомив, що Адміністрація президента США Джо Байдена пов’язує продаж винищувачів F-16 Туреччині з ратифікацією заявки Швеції на членство в НАТО, і це “серйозно засмучує” Анкару.
Туреччина, яка була головною перешкодою на шляху Швеції до НАТО, у жовтні 2021 року попросила дозвіл на придбання F-16 на 20 мільярдів доларів.
Згодом, на саміті НАТО, Ердоган погодився направити заявку Швеції на вступ до турецького парламенту для ратифікації. Затим радник з національної безпеки США Джейк Салліван заявив, що Вашингтон продовжить передачу F-16 Туреччині після консультацій з Конгресом.
Стокгольм нещодавно висловив сподівання, що турецькі законодавці ратифікують заявку на вступ до НАТО у жовтні, як було домовлено у липні.
Швеція та Фінляндія минулого року подали заявки на вступ до Північноатлантичного альянсу після вторгнення РФ в Україну. Членство Фінляндії було закріплено у квітні, водночас заявку Швеції все ще стримують Туреччина та Угорщина.
Міністр закордонних справ Туреччини заявив, що Анкара і Будапешт тісно співпрацюють у цьому питанні.
- 9 липня Таїп Ердоган та глава США Джо Байден обговорили заявку Швеції на членство в НАТО.
- Країни НАТО погодили скасування Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) для України.
- 10 липня глава НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Туреччина погодилася підтримати заявку Швеції на вступ до НАТО.
Глави зовнішніх розвідок Великої Британії та США попередили, що міжнародний світовий порядок “під загрозою, якої ми не бачили з часів холодної війни”.
Директор ЦРУ Вільямс Бернс розповів про перспективу спалаху ядерної війни на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Португалія активно лобіює приєднання України до Європейського Союзу і хоче, щоб блок почав готуватися до можливого вступу.
Сьогодні вдень, 7 вересня, російські окупанти завдали ударів керованими авіабомбами по Харкову та селищу Мала Данилівка Харківського району. Є поранені.
Прем’єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні після зустрічі з Президентом України Володимиром Зеленським у суботу, 7 вересня, пообіцяла непохитну підтримку України.