Туреччина скорочує постачання товарів подвійного призначення до Росії на тлі тиску США
Джерело: Forbes
Наприкінці 2023 року Туреччина почала знижувати постачання до Росії електроніки та обладнання, яке може застосовуватися для військових цілей — товарів подвійного призначення. Зниження постачань наприкінці року, яке не можна пояснити сезонністю, відбувається на тлі жорсткої позиції США, які вимагають від третіх країн дотримання режиму санкцій у торгівлі та фінансових операціях.
З початку повномасштабної війни проти України та запровадження західних санкцій експорт цих товарів з Туреччини до РФ переживав справжній бум — за 11 місяців 2023 року обсяг постачання був у шість разів вищим проти 2021 року.
Наприкінці 2023 року постачання з Туреччини до Росії напівпровідників, електронного та оптичного обладнання, а також друкованих плат та обладнання для зв’язку обвалилися на 40%, згідно з даними турецької митної статистики. За підсумками листопада 2023 року з Туреччини до РФ ввезли товарів подвійного призначення на $8,4 млн, проте ще у вересні поставки сягали майже $13,9 млн, тоді як у березні — перевищувало $15 млн.
Зауважується, що під удар потрапили товари, внесені до санкційних списків США та Євросоюзу. Водночас сукупний імпорт з Туреччини в РФ досі вдвічі перевищує довоєнні рівні.
Так, проблеми РФ з обходом західних санкцій почалися невдовзі після того, як в Анкарі побувала делегація американських посадовців на чолі з заступником міністра фінансів та куратором фінансової розвідки США Браяном Нельсоном.
- 19 грудня 2023 року Управління з контролю за іноземними активами міністерства фінансів США (OFAC) наклало санкції на десять юридичних і чотирьох фізичних осіб з Ірану, Малайзії, Гонконгу та Індонезії, які підтримують виробництво Іраном безпілотних літальних апаратів (БпЛА).
- Після того, як Сполучені Штати запровадили санкції проти “тіньового флоту” Кремля, експорт російської нафти різко скоротився в середині листопада.
- За даними Bloomberg, Європейський Союз розпочав обговорення нового пакету санкцій проти РФ, який планують затвердити до 24 лютого.
- Державні банки Китаю посилюють обмеження на фінансування російських клієнтів після того, як США запровадили вторинні санкції проти закордонних фінансових компаній, які допомагають Росії.
- 26 грудня 2023 року Міністерство економіки Тайваню заявило, що розширило список санкційних товарів для Росії та Білорусі у відповідь на повномасштабне вторгнення РФ в Україну, щоб запобігти використанню тайванських високотехнологічних товарів у військових цілях.
Євросоюз не зміг досягти згоди щодо заборони імпорту російського скрапленого природного газу у межах майбутнього пакету санкцій. Суперечності між державами-членами та відсутність надійних альтернатив змусили Єврокомісію підготувати нову стратегію відмови від енергоносіїв РФ — її презентують у травні.
На тлі кризи в цивільній авіації через війну та санкції в Росії заговорили про можливе відродження дирижаблів. Їх планують використовувати для транспортування вантажів у важкодоступних районах Арктичної зони, і вироблятимуть — із сучасних композитних матеріалів.
Пізно ввечері 16 квітня російські війська здійснили черговий масований обстріл Дніпра. Внаслідок атаки дронів загинули двоє осіб, ще семеро постраждалих.
16 квітня президент Володимир Зеленський погодив утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області.
Працівники ДБР завершили досудове розслідування щодо правоохоронця з Чернівецької області, котрий намагався вивезти за кордон військовозобов’язаного у багажнику авто за 20 тис. євро.