Туреччина спільно з Грецією підписали декларацію про дружбу

Джерело: Reuters

7 грудня Греція та Туреччина погодилися перезавантажити свої відносини, створивши дорожню карту, яка має розпочати нову еру тісніших зв’язків між двома союзниками по НАТО, але історичними ворогами.

Греція та Туреччина мають намір покращити напружені двосторонні відносини за допомогою низки заходів, покликаних зміцнити взаємну довіру. Прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс та президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган на зустрічі в Афінах підписали відповідну декларацію.

Зокрема сторони домовилися зосередитися на розвитку добросусідських відносин, підтримувати відкриті канали зв’язку, шукати військові заходи зміцнення довіри для усунення джерел напруги, збільшувати обсяги торгівлі та працювати над проблемами, особливо в Егейському морі.

Ми хочемо перетворити Егейське море на море миру. Завдяки спільним крокам, які ми зробимо як Туреччина та Греція, ми хочемо бути прикладом для світу, — зазначив Ердоган.

Холодні відносини між двома сусідами помітно покращилися на тлі того, як Греція надіслала допомогу після руйнівного землетрусу в Туреччині в лютому.

За греко-турецькими мірками, саміт у четвер був чудовою зустріччю без прецедентів і дуже сильно відрізнялася від останнього візиту Ердогана у 2017 році, коли обидві сторони порушили низку історичних образ, що тягнеться з часів розпаду Османської імперії понад століття тому.

Зустріч Міцотакіса та Ердогана тривала довше, ніж передбачалося, і Міцотакіс звернувся до Ердогана “шановний Таїп”. Своєю чергою, Ердоган зауважив, що очікує прийняти Міцотакіса в Анкарі.

  • 30 листопада чотири турецькі винищувачі F-16 прибули на 86-ту авіабазу Борча в Румунії, щоб вперше взяти участь у розширеній місії НАТО з контролю за повітрям на півдні.
  • Члени НАТО Туреччина, Румунія та Болгарія наближаються до угоди про створення спільних сил для знешкодження мін у Чорному морі внаслідок вторгнення РФ в Україну.
  • Міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем заявив у середу, 29 листопада, що Туреччина повідомила Швеції, що очікує ратифікувати заявку країни на членство в НАТО “протягом кількох тижнів”.

Соціальна мережа TikTok поінформувала, що припинить свою діяльність у США 19 січня 2025 року, якщо Верховний суд не заблокує або не відкладе виконання закону, який зобов’язує її материнську компанію ByteDance продати платформу.

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.

9 січня Вищий антикорупційний суд оголосив вироки ексголові правління ПрАТ “ХК “Енергомережа” Дмитру Крючкову та колишній виконувачці обов’язків голови правління ПАТ “Черкасиобленерго” Світлані Кузьмінській.

Росія не змогла зупинити повстанські групи в Сирії, коли ті почали захоплювати міста, підконтрольні силам Башара Асада. Російські військові та глава РФ Володимир Путін зрадили і Тегеран, і Асада, заявили високопоставлений іранський генерал і колишній радник сирійського диктатора.

У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.