Туреччина стрімко збільшує імпорт російської нафти, попри західні санкції – Reuters

Джерело: Reuters

Туреччина та турецькі компанії заощадили близько 2 мільярдів доларів на рахунках за електроенергію у 2023 році завдяки збільшенню імпорту російської нафти та продуктів переробки, свідчать підрахунки Reuters на основі даних LSEG та оцінки трейдерів. Прогнозується, що Анкара надалі планує купувати російські енергоносії, попри санкції Заходу.

Туреччина стала найбільшим імпортером російської енергії в Західній півкулі після того, як вторгнення Росії в Україну змусило європейські країни практично повністю припинити імпорт нафти та газу з РФ. Звісно, Китай та Індія імпортували з Росії більші обсяги, ніж Туреччина, однак близькість Анкари до російських портів означає, що країна економить більше, ніж інші покупці, завдяки дешевшому фрахту.

Так, за даними LSEG і розрахунками Reuters, у листопаді 2023 року постачання російської сирої нафти марки Urals до Туреччини зросло до історичного максимуму в 400 000 барелів на добу у листопаді 2023 року, що становило близько 14% від загального морського експорту російської нафти минулого місяця.

Очікується, що постачання до Туреччини зростуть у найближчі місяці після того, як російська нафтова компанія “Лукойл” підписала угоду з азербайджанською SOCAR про переробку до 200 000 барелів нафти на день на турецькому нафтопереробному заводі STAR Socar.

Окрім зростання постачань нафти, закупівля країною російського дизельного пального, мазуту, реактивного та морського палива підскочила на 200% у січні-листопаді 2023 року до приблизно 0,29 мільйона барелів на день.

Згідно з даними трейдерів, Туреччина цього року платила на 25-150 доларів менше за тонну російського дизельного пального порівняно з цінами на аналогічні марки в Середземномор’ї. Для сирої нафти були знижки в межах 5-20 доларів за барель. Здешевлення імпорту енергоресурсів допомогло Анкарі скоротити торговельний дефіцит і зменшити тиск на її валюту.

За даними LSEG, Туреччина також збільшила експорт дизельного пального за той же період на 120% до 6,03 млн тонн з 2,75 млн у січні-листопаді 2023 року.

Численні активісти та прихильники України звинуватили Туреччину в тому, що країна ефективно допомагає Росії направляти свою продукцію до Європи в обхід санкцій. Водночас Анкара відкидає звинувачення та заявляє, що експортує пальне, перероблене з різних типів сирої нафти.

Нині Москва й Анкара також обговорюють створення хабу для російського газу в Туреччині. Цей план відповідає давньому бажанню Анкари стати головним центром розподілу енергоносіїв для Південної Європи.

  • Попри низку санкційних пакетів, запроваджених Євросоюзом проти Росії через війну проти України, для торгівлі критично важливою сировиною, як і раніше, діють винятки. Тож європейські компанії продовжують платити мільярди євро близьким до Кремля гірничодобувним підприємствам.
  • Грецька компанія Motor Oil Hellas в обхід санкцій продавала Пентагону нафтопродукти російського походження, приховуючи це в складних схемах постачання та зміни власників.
  • Поки Туреччина та Європейський Союз намагаються відновити переговори щодо членства країни у ЄС, які зайшли в глухий кут, Анкара розкритикувала наполягання Європарламенту на співпраці у забезпеченні санкцій проти Росії.

Після низки вибухів електронних пристроїв у Лівані армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) почала перекидання 98-ї дивізії із сектора Гази на північний кордон.

Папа Римський Франциск без пояснення відмовився від запрошення відвідати церемонію повторного відкриття  Собору Паризької Богоматері у Парижі, заплановану на 7-8 грудня. Понтифік заявив, що не збирається брати участь у заході відкриття собору після реконструкції.

У ніч на 19 вересня російські війська вчергове обстріляли Харків. Ворог поцілив у відкриту територію одного з районів, наразі відсутня інформація щодо постраждалих.

Франція модифікує частину винищувачів Mirage 2000-5F, призначених для України, для ураження наземних цілей.

Центр протидії дезінформації продовжує моніторити інфопростір країн Глобального Півдня та виявляти вигідні РФ наративи.