У 2023 році зафіксували рекордну кількість звернень про порушення мовного закону

Джерело: Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь/Facebook

У 2023 році Уповноваженому з захисту державної мови надійшло 3692 звернення громадян про порушення Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Київ, Харків та Одеса залишаються лідерами за кількістю звернень про порушення мовних прав громадян.

Це найбільша кількість скарг за всі роки існування інституту Уповноваженого і на 30% більше проти 2022 року (2846).

Така статистика свідчить як про збільшення кількості порушень мовного закону, так і про критичну чутливість громадян України до відстоювання своїх мовних прав. В умовах війни державна мова стала серед головних чинників національної безпеки, символом боротьби проти ворога, фактором гідності та свободи, — зазначив Кремінь.

Зауважується, що найбільше проблем у сфері обслуговування споживачів: майже половина звернень громадян (1822) свідчать про системні порушення мовних прав громадян України. Зокрема, 992 звернення стосується відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів та інтернет-представництв, 615 – порушень безпосередньо під час обслуговування та  215 – відсутності інформації про товари та послуги державною мовою.

Тоді як сфера інформації для загального ознайомлення та реклами традиційно посідає друге місце за кількістю зареєстрованих звернень громадян щодо порушення закону. 557 звернень щодо зовнішньої реклами та вивісок — критична кількість порушень прав громадян також.

На жаль, поки що не зникають мовні проблеми в освіті. У 2023 році громадяни надіслали 156 звернень щодо порушень законодавства педагогічними та науково-педагогічними працівниками закладів дошкільної, загальної середньої та вищої освіти, а також 170 звернень щодо освіти дорослих.

Окрім цього, високою також є кількість скарг щодо порушень у сфері культури (103 звернення) та в медіа (174 звернення).

Кремінь наголосив, що регіональна мовна політика потребує більшої уваги з боку органів влади. Так, найбільше повідомлень громадян стосувалися порушення законодавства про державну мову у місті Київ (1345), а також Харківській (516), Одеській (486), Дніпропетровській (316), Київській (153), Запорізькій (63), Львівській (59),  Полтавській (54) та Миколаївській (53) областях.

За результатами розгляду звернень громадян з метою усунення та недопущення надалі порушення законодавства про державну мову Уповноваженим вжито заходів реагування, зокрема проведення державного контролю та накладення на порушників санкцій, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. Про результати заходів реагування інформуватимемо додатково, — запевнили у повідомленні.

Станом на 28 травня Сили оборони півдня надалі завдають вогневого ураження по місцях дислокації ворога, вогневих позиціях і тилах, знищуючи особовий склад армії РФ та техніку противника.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію станом на 20.00 28 травня щодо російського вторгнення. Кількість бойових зіткнень зросла до 108. На даний час бої ще тривають на 18 ділянках. Найбільш напруженою ситуація залишається на Покровському напрямку. Сили оборони стримують натиск і дають рішучу відсіч  загарбникам.

28 травня у Києві працівники ДБР затримали ексначальника Одеського обласного ТЦК та СП Євгена Борисова після того, як за нього внесли заставу у сумі 12 млн гривень за попереднім обвинуваченням.

США спільно з союзниками готові посилити санкції та експортний контроль, щоб запобігти китайсько-російській торгівлі, що загрожує їхній безпеці на тлі триваючої російсько-української війни, заявив заступник радника з питань національної безпеки США з питань міжнародної економіки Дейліп Сінгх.

Уряд Чехії позитивно відреагував на заклик генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга дозволити Україні використовувати західне озброєння на території РФ.