У держдумі РФ дозволили виключити Талібан зі списку терористів
Джерело: The Moscow Times
17 грудня держдума РФ ухвалила у другому і третьому, остаточному читанні закон, що передбачає можливість виключення терористичного руху “Талібан” зі списку заборонених у Росії організацій.
Заборона діяльності організацій, включених до єдиного федерального списку терористичних, може бути тимчасово припинена за рішенням суду. Підставою для такого рішення стане заява генерального прокурора РФ або його заступника за наявності фактичних даних про те, що організація припинила діяльність, спрямовану на пропаганду, виправдання та підтримку тероризму.
Наразі російське законодавство не передбачає можливості припинення заборони для організацій, визнаних терористичними. Згідно зі схваленим законом, зміни до федерального списку терористичних організацій можна буде вносити відразу після набуття чинності відповідного судового рішення.
Документ також вносить поправки до кодексу адміністративного судочинства РФ, регулюючи порядок розгляду адміністративних справ про тимчасове зупинення заборони діяльності організацій. Також уточнено підстави для виключення організації чи фізичної особи із переліку екстремістів чи терористів.
У травні 2024 року МЗС РФ та Мін’юст РФ подали Путіну доповідь з обґрунтуванням необхідності виключення Талібану зі списку терористів. Прессекретарка МЗС РФ Марія Захарова заявила, що таке рішення “продиктоване прагматизмом”.
Путін, своєю чергою, заявляв, що Росія рухається у напрямку виключення талібів з реєстру терористів, але сподівався, що першою такий крок зробить ООН.
Також 2 квітня речник президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що в РФ є “важливі питання” для обговорення з лідерами ісламістського руху “Талібан” і “опрацьовує питання” зняття з радикального руху статусу терористичної організації.
Талібан захопив владу в Афганістані у 2021 році – після виведення з країни американських військ, сформувавши власний уряд. Однак жодна держава, включаючи Росію, досі офіційно їх не визнала. Причиною залишаються невиконані зобов’язання талібів щодо дотримання прав людини, створення інклюзивної політичної системи та боротьби з тероризмом та наркотрафіком.
У РФ рух “Талібан” визнано терористичною організацією у 2003 році – після того, як його до відповідного списку включила Рада Безпеки ООН. Водночас, Москва підтримує контакти з талібами протягом багатьох років. У березні 2022 року Росія акредитувала першого дипломата уряду Афганістану після того, як влада в цій центральноазіатській країні перейшла під контроль талібів.
Довідка. Талібан – радикальний ісламістський рух сунітського напрямку, що зародився в Афганістані серед пуштунів 1994 року. Воював з армією США. Талібан мав військові сутички із ще радикальнішою ісламською організацією ІД-Хорасан, що виникла після 2015 року.
- Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що затримані за підозрою у стрілянині у ТЦ Crocus City Hall після нападу намагались виїхати до Білорусі. Такими заявами він ставить під сумнів твердження Кремля про нібито причетність України до нападу.
- Фахівці ISW вважають, що заяви російської влади про нібито причетність України до атаки на ТЦ Crocus City Hall у Підмосков’ї загрожують громадянам РФ.
- Глава ФСБ Росії Олександр Бортніков звинуватив Велику Британію, США та Україну в причетності до теракту у підмосковному ТЦ Crocus City Hall.
Українські енергетики продовжують проводити безпрецедентну в історії ремонтну кампанію на пошкоджених ворожими атаками об’єктах енергетичної інфраструктури, повідомив заступник міністра енергетики України Микола Колісник.
Компанія Nvidia зазнала рекордного зниження ринкової капіталізації 27 січня, втративши майже $600 мільярдів за один день. Це стало найбільшим падінням в історії США для окремої компанії за один торговий день.
Агентства з розшуку та менеджменту активів, у межах запиту правоохоронного органу, провело заходи з виявлення та розшуку активів колишнього народного депутата України — проросійського олігарха. Ця особа, причетна до пособництва країні-агресору, наразі переховується за кордоном, але продовжує здійснювати інформаційний вплив, спрямований на підрив суверенітету України.
28 січня президент Володимир Зеленський прокоментував погрози прем’єра Словаччини Роберта Фіцо щодо блокування всієї допомоги від ЄС через заборону транзиту російського газу. Глава Української держави вказав зокрема на розв’язання питання енергоносіїв шляхом постачання американського LNG до Європи.
У Генеральному штабу ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 28 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 174 бойових зіткнення.