У Facebook розміщували політичну рекламу, яка підтримувала Георгеску на виборах у Румунії
Джерело: Bloomberg
Meta Platforms Inc. допустила публікацію понад 4100 політичних оголошень на Facebook, які критикували проєвропейську кандидатку в президенти Румунії Олену Ласконі та підтримували натомість ультраправого Каліна Георгеску. Згідно з дослідженням, прихована політична кампанія проводилася через мережу з 25 сторінок Facebook, які видавали себе за незалежні джерела.
Як стало відомо зі звіту дослідницьких груп цифрових загроз Reset Tech і Check First, згадані облікові записи використовували спільну інфраструктуру, включаючи хостинг і електронну пошту, що свідчить про централізовану організацію. Витрати на рекламу склали близько 264 тисяч євро. Однак залишається невідомим, хто саме стоїть за цією мережею.
Реклама зображала Георгеску “президентом-патріотом”, що протистоїть політичному істеблішменту, тоді як його опонентка Ласконі була представлена як “маріонетка Заходу”. Інші оголошення критикували чинного президента Румунії Клауса Йоганніса та підтримували натомість Джорджа Сіміона – лідера націоналістичної партії “Альянс за союз румунів”.
Дослідники зазначили, що ці оголошення переглянуто 199 мільйонів разів, починаючи з серпня, згідно з даними Meta’s Ad Library. Більшість сторінок рекламодавців представляли себе як новинні чи розважальні платформи, однак на їхніх сайтах бракувало інформації про юридичну чи редакційну відповідальність.
У листопаді Георгеску здобув несподівану перемогу на виборах, що привернуло увагу до ролі соцмереж у політичних кампаніях. Однак 6 грудня Верховний суд Румунії скасував результати першого туру виборів через звинувачення у втручанні Росії. Згідно з розсекреченими документами, кампанія Георгеску могла координуватися іноземними державами. Москва заперечує свою причетність.
Читайте також: Хто такий Калін Георгеску, через якого в Румунії скасували президентські вибори?
Meta утрималася від коментарів щодо звіту, зазначивши лише, що компанія контактувала з владою Румунії. Президент із глобальних справ Meta Нік Клегг заявив, що “немає доказів серйозних інцидентів” на платформах компанії під час виборів у Румунії.
Звіт Reset Tech і Check First повторює попередні висновки румунського медіа Context, яке раніше виявило схожу мережу сторінок Facebook, пов’язаних з “Альянсом за союз румунів”, що поширювали пропаганду та конспірологічні теорії.
Meta зазначила, що у 2024 році припинила близько 20 таємних операцій впливу, більшість з яких були пов’язані з Росією. Компанія впроваджує заходи для підвищення прозорості політичної реклами та боротьби з дезінформацією.
- У Румунії, напередодні другого туру виборів президента, тисячі людей вийшли на проєвропейський мітинг.
- Румунська поліція затримала озброєних осіб, котрі нібито планували “порушити громадський порядок і спокій” в Бухаресті. У затриманих виявили зброю, мачете, ножі та велику кількість готівки.
- У Румунії Національна рада телебачення і радіомовлення запідозрила TikTok у неналежному використанні алгоритму, що сприяло просуванню ультраправого політика Каліна Георгеску. У відповідь керівництво TikTok видалило мережу, яка агітувала за цього кандидата.
На території Фінляндії затримали колишнього найманця російської приватної військової компанії “Вагнер”, який воював проти України й просив про притулок.
Правоохоронці Київської області повідомили про підозру зловмисникам, які на понад 4 000 000 гривень ошукали родини військових.
Воюючи на боці України, загинув 21-річний угорський доброволець Ашер Беньямін, повідомили журналістам неофіційні українські та угорські джерела, а також батько бійця.
12 липня російські окупанти скинули КАБ на селище у Дніпропетровській області, внаслідок чого загинуло двоє людей.
За попередніми даними, причиною катастрофи літака авіакомпанії Air India, що сталася минулого місяця і забрала життя 260 людей, стало припинення подачі палива до двигунів.