У Фінляндії закриють музей Леніна й демонтують експонати
Джерело: Yle
У фінському місті Тампере закривають музей Леніна, який пропрацював 78 років.
За словами директора музею, стара назва більше не відповідає змісту експозиції. На цьому місці відкриють музей Nootti, присвячений відносинам зі східним сусідом.
Музей Леніна працював у Тампере з 1946 року. Він ще працюватиме до 3 листопада, після чого експонати демонтують.
Директор музею Калле Калліо сказав, що це рішення повністю продиктоване потребами музею. За його словами, те, що зараз відбувається на Сході, впливає на те, як розповідається історія.
“Ми більше не можемо робити це під іменем Леніна, бо це призводить лише до непорозумінь”, – каже Калліо.
За словами Калліо, прямих спроб вплинути на усунення імені Леніна не було, але були труднощі з фінансуванням.
“Я надіслав кілька хороших заявок для музею Леніна, але вони не були успішними. Подивимося, чи інша назва буде вдалішою”, – розповів Калліо.
Під час Холодної війни музей був відомий як арена східної політики, яку відвідували всі ключові радянські лідери. Після розпаду Радянського Союзу він став особливою культурною пам’яткою, яку повністю відреставрували у 2016 році. Навіть тоді назва залишилася незмінною, попри критичний фокус музею на больових точках радянської історії.
За словами Калліо, придумати назву для музею з довгою історією було складно, і рішення далося йому нелегко.
У лютому наступного року на місці музею Леніна відкриють новий музей східних відносин Nootti. Він зосередиться на транснаціональній історії: відносинах між фінами та росіянами, Радянському Союзі та сьогоденні. Музей охоплюватиме спільну історію двох країн: від російської революції та незалежності Фінляндії – до епохи НАТО.
За словами директора музею, нова назва Nootti сподобалася відвідувачам музею.
“Нота – це те, що рухається між країнами. Вона є вираженням незадоволення або коментарем іншій країні. У нас були критичні моменти, коли нота приходила з Москви до Фінляндії. Новий музей покликаний охопити нові авдиторії, посилити експертну роль музею та створити музей, більше орієнтований на громаду”, – зазначив директор музею.
Калліо вірить, що історія відносин зі Сходом цікавитиме сучасній авдиторії, і що Nootti стане шанованим музеєм.
- Фінське державне керівництво розглядає можливість на законодавчому рівні заборонити використання радянських та нацистських символів через їхнє “сприяння дискримінації та розпалюванню ненависті”.
- Фінляндія просить Європейський Союз допомогти у стриманні напливу мігрантів, які потрапляють на територію країни через Росію.
- З 15 квітня Фінляндія запровадила нові обмеження щодо роботи пунктів пропуску на кордоні з Росією, закриваючи також водні шляхи перетину.
Понад половина активних енергоблоків підконтрольних Україні АЕС скоротили потужність через масовану атаку Росії 13 грудня.
Працівники ДБР викрили заступника начальника військової частини на Донеччині, який примушував підлеглих працювати на його родину та віддавати частину бойових виплат.
Німецька компанія Gebr. Heinemann, яка управляє магазинами безмитної торгівлі (Duty Free) в аеропортах Литви, досі постачає предмети розкоші до Росії.
Українські прикордонники відбили спробу російської диверсійно-розвідувальної групи прорвати кордон у Харківській області.
В Запорізькій області внаслідок російського обстрілу поранено троє рятувальників.