У Фінляндії закриють музей Леніна й демонтують експонати

Фото: Yle

Джерело: Yle

У фінському місті Тампере закривають музей Леніна, який пропрацював 78 років.

За словами директора музею, стара назва більше не відповідає змісту експозиції. На цьому місці відкриють музей Nootti, присвячений відносинам зі східним сусідом.

Музей Леніна працював у Тампере з 1946 року. Він ще працюватиме до 3 листопада, після чого експонати демонтують.

Директор музею Калле Калліо сказав, що це рішення повністю продиктоване потребами музею. За його словами, те, що зараз відбувається на Сході, впливає на те, як розповідається історія.

“Ми більше не можемо робити це під іменем Леніна, бо це призводить лише до непорозумінь”, – каже Калліо.

За словами Калліо, прямих спроб вплинути на усунення імені Леніна не було, але були труднощі з фінансуванням.

“Я надіслав кілька хороших заявок для музею Леніна, але вони не були успішними. Подивимося, чи інша назва буде вдалішою”, – розповів Калліо.

Під час Холодної війни музей був відомий як арена східної політики, яку відвідували всі ключові радянські лідери. Після розпаду Радянського Союзу він став особливою культурною пам’яткою, яку повністю відреставрували у 2016 році. Навіть тоді назва залишилася незмінною, попри критичний фокус музею на больових точках радянської історії.

За словами Калліо, придумати назву для музею з довгою історією було складно, і рішення далося йому нелегко.

У лютому наступного року на місці музею Леніна відкриють новий музей східних відносин Nootti. Він зосередиться на транснаціональній історії: відносинах між фінами та росіянами, Радянському Союзі та сьогоденні. Музей охоплюватиме спільну історію двох країн: від російської революції та незалежності Фінляндії – до епохи НАТО.

За словами директора музею, нова назва Nootti сподобалася відвідувачам музею.

“Нота – це те, що рухається між країнами. Вона є вираженням незадоволення або коментарем іншій країні. У нас були критичні моменти, коли нота приходила з Москви до Фінляндії. Новий музей покликаний охопити нові авдиторії, посилити експертну роль музею та створити музей, більше орієнтований на громаду”, – зазначив директор музею.

Калліо вірить, що історія відносин зі Сходом цікавитиме сучасній авдиторії, і що Nootti стане шанованим музеєм.

26 травня президент Володимир Зеленський звернувся до глави США Джо Байдена та китайського лідера Сі Цзіньпіна з закликом взяти участь у Глобальному саміті миру.

Міністерка фінансів США Джанет Єллен заявила, що європейські банки, працюючи у Росії, постають перед зростаючими ризиками. Нині США розглядають можливість посилення вторинних санкцій щодо банків, викритих у сприянні операціям у межах військових зусиль Росії.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію станом на 22.30 26 травня щодо російського вторгнення. Від початку доби на фронті відбулося 95 бойових зіткнень.

Президент Володимир Зеленський зустрінеться з прем’єр-міністром Іспанії Педро Санчесом у Мадриді 27 травня. Сторони мають намір підписати угоду щодо гарантій безпеки для України. Текст документа погодили 7 травня.

Представники розвідки США та союзників відслідковують зростання кількості диверсійних операцій у Європі з боку РФ. Дії РФ є частиною російської кампанії з підриву постачання озброєння Україні.