У Китаї виявили небезпечний варіант коронавірусу HKU5-CoV-2 – The Independent
Джерело: The Independent
У Китаї виявили новий варіант коронавірусу HKU5-CoV-2, який належить до тієї ж групи, що й смертельно небезпечний MERS-CoV, і, за словами вчених, перебуває за крок від небезпечної мутації, котра може призвести до нової пандемії, пише The Independent, посилаючись на дослідження американських науковців.
HKU5-CoV-2 належить до так званих мербековірусів і може заражати ширше коло тварин, ніж відомий SARS-CoV-2. Головна загроза – потенціал до міжвидової передачі. Дослідники зазначають, що невелика мутація у спайковому білку може дозволити вірусу зв’язуватися з рецепторами ACE2 у носоглотці людини, відкриваючи шлях до зараження.
HKU5 тривалий час залишався поза увагою, однак, наші дані свідчать, що вірус перебуває всього за крок від здатності проникати в організм людини, – зазначив провідний автор дослідження професор Майкл Летко.
Поки що новий тип вірусу не набув цієї здатності, але вже може інфікувати клітини кажанів. У разі мутації HKU5 зможе інфікувати й розмножуватися всередині клітин людини як у дихальних шляхах, так і в кишківнику.
Під час дослідження вчені використовували генетично модифіковані псевдовіруси, що несли спайковий білок HKU5. Їх вводили в клітини з рецепторами ACE2 – як кажанів, так і людей. Після внесення певних мутацій вірус почав проникати в людські клітини, мовиться у дослідженні.
Раніше китайські вчені повідомляли, що один із варіантів HKU5 вже набув здатності зв’язуватися з людськими рецепторами ACE2, що свідчить про можливість прямого зараження людини без участі проміжного тваринного носія.
Водночас, за словами дослідників, нині немає даних про те, що вірус уже передається від людини до людини.
- Новий штам коронавірусу FLiRT, виявлений в Україні, заразніший за попередні. Заступник глави МОЗ і головний санітарний лікар Ігор Кузін заявив про три випадки: два в Києві та один в Івано-Франківській області.
- За результатами дослідження, щеплення вакциною проти вірусу набутого імунодефіциту (ВІЛ) двічі на рік на 100% захищає від ризику підхопити вірус.
- У США вперше у м’ясі яловичини виявили позитивний результат на вірус пташиного грипу.
- У січні в Україні виявили 42 випадки нового субваріанта штаму коронавірусу “Омікрон” – “Дженні”.
Українське довкілля зазнало масштабних руйнувань унаслідок повномасштабного вторгнення Росії – вже зафіксовано понад 9000 випадків екологічної шкоди. Про це повідомила міністерка захисту довкілля Світлана Гринчук під час Міжнародної конференції з питань відновлення України URC-2025, що завершилася в Римі.
Життя британських монархів – це не лише урочистості й титули, а й постійна загроза безпеці. У 1980–90-х роках члени королівської родини неодноразово ставали мішенню замахів, спроб викрадення та нападів божевільних. Цей тиск особливо гостро відчувала принцеса Діана – одна з найвідоміших і найбільш переслідуваних ЗМІ жінок свого часу.
Національний інститут раку США (NCI), один з головних центрів боротьби з онкологією у світі, переживає масштабну кризу. Після десятиліть підтримки з боку обох політичних таборів і значного прогресу в зниженні смертності від раку, інститут опинився в епіцентрі різких скорочень, кадрових чисток та адміністративного хаосу – наслідків рішень адміністрації Дональда Трампа.
У Китаї вчені навчилися вставляти мікроконтролери прямо в мозок бджіл, щоб керувати їхнім польотом. Такі “кіборги” можуть стати новим інструментом для військової розвідки або пошукових операцій після катастроф.
Митні надходження до бюджету США за підсумками перших дев’яти місяців 2025 року вперше в історії перевищили $100 мільярдів. Такі дані оприлюднило Міністерство фінансів США у щомісячному бюджетному звіті.