У Латвії розслідують співпрацю євродепутатки Жданок із російськими спецслужбами

Джерело: Delfi

Служба державної безпеки Латвії розпочала в межах кримінальної справи розслідування передбачуваної співпраці депутата Європарламенту Тетяни Жданок із російськими спецслужбами.

Кримінальну справу стосовно Жданок порушили ще 22 лютого.

У спільному розслідуванні The Insider, Delfi Estonia, латвійського видання Re: Baltica та шведського Expressen з’ясували, що ФСБ РФ завербувала євродепутатку з Латвії Татьяну Жданок, що представляє партію “Русский союз Латвии”.

Зауважується, що Жданок працювала під керівництвом кураторів із П’ятої служби ФСБ щонайменше з 2004 року і просила кошти на різні проросійські політичні акції.

З 2005 року вона листувалася зі своїм куратором – співробітником управління ФСБ Санкт-Петербурга Дмитром Гладеєм.

В одному з листів прописали проект порядку денного конференції в Таллінні і Нарві, яку спонсорували фракція “Зелених” Європейського парламенту і Європейський вільний альянс, а також проект пресрелізу про конференцію.

У 2005 році Служба внутрішньої безпеки Естонії заявила у своєму публічному річному звіті, що Європейський російський альянс, членом якого є Жданок, — це не більше ніж прикриття ФСБ, створення якого “підготували в Санкт-Петербурзі та подали як тріумф у доповіді безпосередньо директору ФСБ”.

Жданок регулярно зустрічалася з Гладеєм в Європі та в Москві.

Журналісти акцентують, що євродепутатка “працювала не покладаючи рук”. Зокрема вона організувала громадські слухання у Європарламенті, присвячені ставленню естонської влади до бурхливих протестів у Таллінні після перенесення пам’ятника радянському солдатові. Потім звітувала Гладею, що слухання отримали висвітлення в Росії, Естонії та Латвії частково тому, що її “стажер” Іван Єнгашев писав про них для російськомовних газет, що виходять друком у Латвії.

Також Жданок запустила в Латвії радіопередачу під назвою “Час русской школы”, в якій попереджала росіян, що живуть у країні, про “можливі проблеми, пов’язані з відправкою дітей з російських сімей у школи з латиською мовою викладання”. Вона також зазначила, що готує майбутню виставку в Європейському парламенті, щоб представити етнічних росіян “справді корінним населенням Латвії”.

9 квітня 2010 року депутатка направила куратору проект плану з просування святкування в Латвії “дня Перемоги”, для чого потрібно було виділити шість тисяч доларів на додаток до фінансування, яке Жданок повинна була отримати як організаторка і депутатка Європарламенту. На ці гроші повинні були придбати зокрема “георгіївські стрічки”.

Мандат Жданок як депутатки Європарламенту спливає у 2024 році. Раніше її виключили з європейської фракції “Зелених” за відмову засудити повномасштабне вторгнення РФ в Україну.

Аліса Бах Кунке, євродепутатка від шведської Партії зелених та колишня міністерка культури у Стокгольмі, заявила, що новина про роботу Жданок на російські спецслужби “жахлива, але не дивна: оскільки я була міністром в уряді Швеції, я знаю про те, як працюють агенти Росії та Путіна і що у них усюди є шпигунські мережі”.

Після розслідування офіційний представник голови Європарламенту Юрій Ласс повідомив, що президентка Європарламенту, Роберта Метсола, “дуже серйозно ставиться” до цих звинувачень та передала справу до Консультативного комітету з кодексу поведінки для розслідування. Це вказує на початок розслідування в Європарламенті.

Роберта Метсола також вирішила внести це питання на обговорення на конференції голів, яка є політичним органом Європарламенту і відповідає за відносини з іншими інституціями ЄС та національними парламентами.

Пресслужба Європарламенту відмовилася коментувати звинувачення щодо Жданок, але вказала, що інформацію про ці звинувачення раніше повідомляли в країні представництва депутатки – в Латвії.

У звіту також зазначено, що всі члени Європарламенту зобов’язані дотримуватися однакових правил згідно з Законом про вибори 1976 року, Статутом Європарламенту та внутрішніми правилами. Це включає зобов’язання щодо незалежності мандата та етики, при чому всі депутати несуть відповідальність перед своїми виборцями.

У випадку порушення кодексу поведінки можуть бути введені санкції з боку голови Європарламенту, що оголошується на пленарному засіданні. Однак рішення про зняття євродепутата з посади приймають компетентні органи його країни.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.