У Латвії розслідують співпрацю євродепутатки Жданок із російськими спецслужбами

Джерело: Delfi

Служба державної безпеки Латвії розпочала в межах кримінальної справи розслідування передбачуваної співпраці депутата Європарламенту Тетяни Жданок із російськими спецслужбами.

Кримінальну справу стосовно Жданок порушили ще 22 лютого.

У спільному розслідуванні The Insider, Delfi Estonia, латвійського видання Re: Baltica та шведського Expressen з’ясували, що ФСБ РФ завербувала євродепутатку з Латвії Татьяну Жданок, що представляє партію “Русский союз Латвии”.

Зауважується, що Жданок працювала під керівництвом кураторів із П’ятої служби ФСБ щонайменше з 2004 року і просила кошти на різні проросійські політичні акції.

З 2005 року вона листувалася зі своїм куратором – співробітником управління ФСБ Санкт-Петербурга Дмитром Гладеєм.

В одному з листів прописали проект порядку денного конференції в Таллінні і Нарві, яку спонсорували фракція “Зелених” Європейського парламенту і Європейський вільний альянс, а також проект пресрелізу про конференцію.

У 2005 році Служба внутрішньої безпеки Естонії заявила у своєму публічному річному звіті, що Європейський російський альянс, членом якого є Жданок, — це не більше ніж прикриття ФСБ, створення якого “підготували в Санкт-Петербурзі та подали як тріумф у доповіді безпосередньо директору ФСБ”.

Жданок регулярно зустрічалася з Гладеєм в Європі та в Москві.

Журналісти акцентують, що євродепутатка “працювала не покладаючи рук”. Зокрема вона організувала громадські слухання у Європарламенті, присвячені ставленню естонської влади до бурхливих протестів у Таллінні після перенесення пам’ятника радянському солдатові. Потім звітувала Гладею, що слухання отримали висвітлення в Росії, Естонії та Латвії частково тому, що її “стажер” Іван Єнгашев писав про них для російськомовних газет, що виходять друком у Латвії.

Також Жданок запустила в Латвії радіопередачу під назвою “Час русской школы”, в якій попереджала росіян, що живуть у країні, про “можливі проблеми, пов’язані з відправкою дітей з російських сімей у школи з латиською мовою викладання”. Вона також зазначила, що готує майбутню виставку в Європейському парламенті, щоб представити етнічних росіян “справді корінним населенням Латвії”.

9 квітня 2010 року депутатка направила куратору проект плану з просування святкування в Латвії “дня Перемоги”, для чого потрібно було виділити шість тисяч доларів на додаток до фінансування, яке Жданок повинна була отримати як організаторка і депутатка Європарламенту. На ці гроші повинні були придбати зокрема “георгіївські стрічки”.

Мандат Жданок як депутатки Європарламенту спливає у 2024 році. Раніше її виключили з європейської фракції “Зелених” за відмову засудити повномасштабне вторгнення РФ в Україну.

Аліса Бах Кунке, євродепутатка від шведської Партії зелених та колишня міністерка культури у Стокгольмі, заявила, що новина про роботу Жданок на російські спецслужби “жахлива, але не дивна: оскільки я була міністром в уряді Швеції, я знаю про те, як працюють агенти Росії та Путіна і що у них усюди є шпигунські мережі”.

Після розслідування офіційний представник голови Європарламенту Юрій Ласс повідомив, що президентка Європарламенту, Роберта Метсола, “дуже серйозно ставиться” до цих звинувачень та передала справу до Консультативного комітету з кодексу поведінки для розслідування. Це вказує на початок розслідування в Європарламенті.

Роберта Метсола також вирішила внести це питання на обговорення на конференції голів, яка є політичним органом Європарламенту і відповідає за відносини з іншими інституціями ЄС та національними парламентами.

Пресслужба Європарламенту відмовилася коментувати звинувачення щодо Жданок, але вказала, що інформацію про ці звинувачення раніше повідомляли в країні представництва депутатки – в Латвії.

У звіту також зазначено, що всі члени Європарламенту зобов’язані дотримуватися однакових правил згідно з Законом про вибори 1976 року, Статутом Європарламенту та внутрішніми правилами. Це включає зобов’язання щодо незалежності мандата та етики, при чому всі депутати несуть відповідальність перед своїми виборцями.

У випадку порушення кодексу поведінки можуть бути введені санкції з боку голови Європарламенту, що оголошується на пленарному засіданні. Однак рішення про зняття євродепутата з посади приймають компетентні органи його країни.

22 квітня російські війська вкотре обстріляли Харків. Голова міста поінформував, що росіяни цілили по інфраструктурному обʼєкту. Наразі інформація щодо постраждалих та руйнувань уточнюється.

22 квітня у Вінниці одному з підозрюваних у вбивстві та замаху на життя поліціянтів на Гайсинщині, а також у дезертирстві, обрано безальтернативний запобіжний захід у виді тримання під вартою.

На Хмельниччині правоохоронці оголосили підозру настоятелю одного з храмів Шепетівської єпархії УПЦ Московського патріархату. Його звинувачують у вихвалянні діяльності президента РФ Володимира Путіна і виправданні збройної агресії Росії проти України.

22 квітня у Києві з офіційним візитом перебуває двопартійна делегація Конгресу Сполучених Штатів. До столиці України приїхали чотири члени Палати представників: республіканці Томас Кін та Натаніель Морен, а також демократи Білл Кітінг і Мадлен Дін.

Німецький виробник будівельних матеріалів Knauf оголосив про свій вихід з російського ринку, закінчуючи більш ніж тридцятирічну діяльність у цій країні. Компанія не вказала конкретні причини свого рішення, але зазначила, що воно пов’язане з “поточними подіями”.