«У мене немає для вас оптимістичних сценаріїв» – Портников про розвиток подій в Україні

Джерело: Віталій Портников на National Media Talk 2023

Український журналіст та публіцист Віталій Портников заявив, що головне в державі, яка бореться за своє майбутнє під час війни, – це ефективна воєнна цензура.

Віталій Портников під свого виступу на National Media Talk зазначив, що до початку війни на Близькому Сході він думав, що у нього була б абсолютно інша промова. Адже він не мав би іншого прикладу того, як виглядає країна під час війни. І не було б ілюстрації власної правоти щодо того, як взагалі має розвиватися ситуація із медіа під час війни. Однак сьогодні є інший приклад – Ізраїль.

“Те, що сьогодні відбувається на Близькому Сході, показує, що навіть ефективна держава, яка десятиріччями вигравала війни (чого не скажеш про сучасну Україну), навряд чи здатна протистояти викликам, якщо владу в ній захоплюють некомпетентні популісти, які думають тільки про те, щоб сподобатися своєму виборцю. Навіть шляхом загибелі великої частини цих виборців внаслідок войовничих атак”, – сказав український журналіст.

На його думку, все, що відбувалося за 20 місяців повномасштабної війни, схарактеризувало Україну не як демократично-європейську, а як типово пострадянську державу, яка не стала Росією тільки тому, що у нас завжди була серйозна конкуренція ідентичності в державі. І боротьба тих, хто хотів бути українцями, з тими, хто ніколи ніким не хотів бути, і врятували нашу державу від остаточного поглинання нашим північним сусідом.

“Ми 20 місяців поспіль не можемо зрозуміти, що головне в державі, яка бореться за своє майбутнє під час війни, – це ефективна воєнна цензура, яка не дозволяє громадянам і медіа розповідати, що відбувається у військах, і як діють війська. Ми вже неодноразово стикалися з ситуацією, коли ніхто не бачив нічого особливого в якихось повідомленнях, що потім допомагали нашим ворогам здійснити певний напад, атаку, знищити якийсь склад чи якесь озброєння. Можна чимало прикладів цього навести. Замість цього ми вирішили, що ми маємо запровадити політичну цензуру. Створити єдиний телемарафон, який досі є прикладом неповаги держави до громадянина, попри всі поради наших союзників перестати з цим бавитись”, – заявив Портников.

Також він наголосив, що українці спокійно поставилися до того, як держава “протизаконно – без всяких письмових рішень, без всяких реальних дій – відключає від цифрового мовлення канали, які просто викликали побоювання у влади”.

За його словами, це досі залишається другорядним питанням. Однак, на думку Віталія, це таке ж саме питання виживання держави у майбутньому, як і питання воєнної перемоги.

Також він зазначив, що українці абсолютно спокійно ставляться до обговорень питання виборів під час війни.

“Хоча вибори – це не просто прийти і покласти бюлетень в урну. Так відбувається у Росії. І саме для того, щоб так відбувалося у нас, Володимир Путін також веде цю війну проти нашої держави”, – пояснив Портников.

На його думку, вибори – це чесна конкуренція та жорстка критика влади. Це те, що має відбуватися в кожній цивілізованій державі.

Портников наголосив, що поки тривають воєнні дії, українці не можуть собі дозволити такої конкуренції, яка розірве нашу державу на шматки. Однак, за його словами, необхідно робити все можливе, щоб “наше суспільство під час війни не перетворювалося на дегенеративне”.

“У мене немає для вас оптимістичних сценаріїв. Тому що я точно знаю, що трагедія 2019 року, яка перейшла у трагедію 2022 року, може абсолютно спокійно перейти у трагедію післявоєнного розвитку. Але я дуже сподіваюся, що наші друзі, наші союзники, всі ті, від кого залежить допомога Україні, її майбутнє, сподіваюся, євроатлантична і європейська інтеграція, зрозуміють, наскільки важливо допомогти українському суспільству не тільки у прагненні бути українським, але й у прагненні бути демократичним, європейським і цивілізованим. Це те, чого нам так не вистачає ці довгі десятиріччя”, – резюмував Віталій Портников.

Російське військове командування відправило комісію в 1196-й мотострілецький полк, розташований на території окупованої Херсонщини.

Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш обурився через червоно-чорні прапори УПА на поставлених Польщею бронетранспортерах.

Упродовж минулої доби, 20 грудня, окупанти завдали понад 300 ударів по 16 населених пунктах Запорізької області. Внаслідок цього постраждали 7 людей.

На Харківщині українські оборонці вперше провели наземну атаку, використовуючи безпілотні наземні транспортні засоби (UGV) та безпілотники (FPV) замість піхоти.

Поглянувши на NGC 2264, легко зрозуміти, чому це скупчення зір називають “Різдвяним Деревом”. Воно стало нещодавнім об’єктом уваги астрофотографа Майкла Клоу, який зняв його в листопаді в Арізоні. Його оптичні дані були об’єднані з рентгенівськими даними, отриманими за допомогою Обсерваторії рентгенівських променів Чандра NASA, щоб створити цю дивовижну “різдвяну” композицію. На зображенні видно не лише зірки, але й газові хмари між ними.