У МОЗ сформували 1348 експертних команд на заміну МСЕК
Джерело: МОЗ
Міністерство охорони здоров’я повідомило про формування 1348 експертних команд з оцінки повсякденного функціонування у 286 лікарнях. Комісії мають замінити МСЕК.
Найбільше – за профілем “загально-хірургічна”, “загальна”, “хірургічна” та “травматологічна”. Серед інших профілів команд – кардіоневрологічна, офтальмологічна, онкологічна, фтизіатрична, гематологічна та психіатрична. Відтак оцінювати повсякденне функціонування людини зможуть фахівці з відповідною кваліфікацією.
У командах працюватимуть 4,3 тис. лікарів різних спеціальностей залежно від профілю команди.
Експертні команди працюватимуть у новій електронній системі. До неї матимуть доступ усі лікарі, які створюватимуть у ній електронне направлення на оцінювання повсякденного функціонування для своїх пацієнтів. Цього тижня систему вже почали тестувати з пілотними закладами, із тим, щоб 1 січня вона працювала в усіх лікарнях.
Електронна система, яку ми створюємо, допоможе позбутися зайвих паперів і гарантує прозорість та підзвітність у прийнятті рішень експертними командами. У ній будуть фіксуватися кожна дія і кожен документ, щоб ніхто не міг заднім числом змінити діагноз чи рішення. Упродовж наступного року будемо розширювати можливості системи та інтегруємо її з ЕСОЗ, щоб іще полегшити роботу лікарям, – зауважила заступниця міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку Марія Карчевич.
Протягом грудня справи, що мали бути розглянутими в 2025-му або наприкінці поточного року, передаються від МСЕК до закладів з експертними командами. Заклади мають поділити справи за профілем.
Реформа замінює застарілу систему МСЕК на прозору, людиноцентричну модель. Рішення ухвалюватимуться з урахуванням індивідуальних потреб кожної людини, а також прозоро та справедливо завдяки цифровізації процесів.
Додамо, 19 грудня народні депутати у Верховній Раді прийняли в цілому законопроєкт щодо ліквідації медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Рішення підтримали 259 парламентаріїв.
Замість МСЕК впроваджується створення експертних комісій у кластерних і надкластерних лікарнях. Зміни почнуть діяти з 1 січня. Раніше президент України Володимир Зеленський підписував указ, який стосувався ліквідації МСЕК з 31 грудня 2024 року.
Довідка. 4 жовтня працівники ДБР викрили керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи та її сина у незаконному збагаченні. Син посадовиці займає керівну посаду в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Як стало відомо згодом, фігурантку звуть Тетяна Крупа. У посадовців вдома працівники ДБР виявили майже 5,2 млн доларів, 300 тисяч євро, понад 5 млн гривень, а також брендові прикраси. Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду 9 грудня ухвалила рішення залишити під вартою головну лікарку Хмельницької обласної медико-соціальної експертизи (МСЕК).
Викриття Тетяни Крупи спричинило суспільний резонанс та хвилю обшуків у працівників МСЕК і встановлення осіб тих, кому надавали фейкові інвалідності. Серед таких були очільниця Миколаївської МСЕК правоохоронці, в якої виявили понад 450 тисяч доларів готівкою, а у листопаді на хабарі погоріла посадовиця Центральної МСЕК.
Також стало відомо, що 61 прокурор Хмельниччини (80% від загальної кількості) на чолі з обласним прокурором Олійником, що оформили інвалідність тощо. За деклараціями загальну суму пенсій, які отримали тільки встановлені 50 прокурорів-інвалідів від платників податків, це становить як мінімум 54,1 мільйона гривень.
Главу Хмельницької прокуратури Олексія Олійника звільнили з посади через скандал, але він обійняв нову посаду. Чоловіка призначили прокурором відділу обласної прокуратури до березня 2026 року.
Крім того, журналісти викривали, що низка обласних прокурорів та посадовців Пенсійного фонду України отримують значні суми пенсійних виплат, пов’язаних з інвалідністю. Серед них керівники обласних прокуратур і деякі працівники Пенсійного фонду, які працюють в різних областях України.
На Волині правоохоронці проводили понад 20 обшуків у межах розслідування схеми ухиляння від мобілізації. Обшуки відбулися в лікарнях, медико-соціальних експертних комісіях (МСЕК), військово-лікарських комісіях (ВЛК), а також у районних та міських територіальних центрах комплектування (ТЦК).
Ці випадки змусили центральну владу країни зібрати засідання РНБО, де ухвалили рішення про ліквідацію МСЕК. Також на тлі скандалу з МСЕК подав у відставку генеральний прокурор України Андрій Костін. Президент Володимир Зеленський наприкінці жовтня підписав указ про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій з 31 грудня 2024 року.
Але у Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК) повідомили, що конфіскувати статки очільників медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) неможливо.
- Керівників медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) не допускатимуть до роботи в новій системі, стверджують у Міністерстві охорони здоров’я.
- Реформа медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) не призведе до змін у виплатах пенсій з інвалідності. За словами міністерки соціальної політики Оксани Жолнович, виплати за інвалідністю продовжуватимуть нараховувати без змін.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 16:00 24 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 117 бойових зіткнень.
23 січня на пресконференції в Давосі президент Польщі Анджей Дуда заявив, що “має право закликати запросити Україну до НАТО”.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів, що після успішної Харківської операції восени 2022 року російським військам не дали втекти. Генерал пояснив, що на той момент українська армія була виснажена після місяця постійних боїв.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало російського письменника Алєксандра Пєлєвіна до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.