У Румунії на виборах президента лідирує антизахідний кандидат

Джерело: Reuters

За підсумками першого туру президентських виборів у Румунії, до другого туру виходять 62-річний Калін Джорджеску, який критикує НАТО, та правоцентристка Елена Ласконі. Джорджеску набрав 22,9% голосів, тоді як Ласконі, колишня журналістка та нинішня голова партії Союз порятунку Румунії (USR), отримала 19,16%.

Третє місце очолив прем’єр-міністр Марсель Чолаку, який мав високу підтримку, зокрема серед румунів, які проживають за кордоном. Він отримав менше голосів, ніж прогнозували попередні опитування.

Президент у Румунії виконує напіввиконавчі функції, зокрема контролює оборонні витрати. Країна стикається з тиском щодо збільшення фінансування НАТО на тлі військової підтримки України та необхідності зменшити бюджетний дефіцит, який нині становить 8% ВВП.

Джорджеску раніше пов’язували із крайньоправою партією “Альянс за об’єднання румунів”. Він критикував оборонну політику країни, зокрема називав розміщення ракетного щита НАТО в Девеселу “ганьбою дипломатії”. Він також заявляв, що НАТО не зможе захистити своїх членів у разі нападу Росії.

Елена Ласконі, яка до політики працювала журналістом і була мером двох міст, дотримується проукраїнської позиції. Вона підтримує збільшення оборонних витрат та військову допомогу Україні, враховуючи спільний 650-кілометровий кордон між країнами.

Після початку війни в Україні Румунія надала Києву військову допомогу, дозволила експорт зерна через свій порт у Констанці та забезпечила протиповітряні батареї “Патріот”. У прикордонних районах країни було зафіксовано падіння безпілотників, які порушували повітряний простір, однак жертв не зафіксовано.

Несподіване зростання підтримки Джорджеску викликало питання. Раніше опитування передбачали йому лише 5% голосів. Політичний аналітик Раду Магдін назвав цей стрибок безпрецедентним для посткомуністичної Румунії. Деякі експерти, зокрема професор Сергіу Міскойу, не виключають можливого втручання Росії у вибори.

Другий тур виборів, що відбудеться 8 грудня, визначить, чи зможе Румунія зберегти свою прозахідну позицію, яку активно підтримував нинішній президент Клаус Йоганніс протягом двох термінів. Йоганніса часто критикували за недостатню боротьбу з корупцією, однак його зовнішньополітична позиція залишалася твердою.

Озброєні грабіжники вкрали коштовності із роботи відомого паризького ювеліра Жозефа Шоме у музеї Ієрона, у муніципалітеті Паре-ле-Моньяль.

Служба безпеки України повідомила про підозру настоятелю одного з храмів Харківської єпархії УПЦ МП у несанкціонованому поширенні інформації про переміщення, рух або розташування Збройних сил України.

Командирам бригад Збройних Сил України доручено сформувати штатні підрозділи рекрутингу для покращення організації та супроводу заходів з вербування добровольців. Відповідне завдання визначено організаційною директивою головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського.

У селі Сновидовичі Рівненської області 13-річний підліток загинув унаслідок зсуву піску.

В Європейському Союзі відновили дискусії щодо відправки іноземних військових контингентів та приватних оборонних компаній до України. За інформацією видання, активізація цих обговорень пов’язана з перемогою Дональда Трампа на президентських виборах у США.