У Туреччині відбудеться зустріч України та РФ щодо Чорного моря – CNN Türk (оновлено)
Джерело: CNN Türk
15-16 квітня в штабі Командування військово-морських сил Туреччини в Анкарі відбудеться зустріч представників України та Російської Федерації щодо питання безпеки в Чорному морі. Про це повідомили джерела у Міністерстві національної оборони Туреччини.
Зустріч запланована у контексті потенційного припинення вогню між Україною та Росією. Метою є обговорення шляхів збереження миру та стабільності в чорноморському регіоні.
До обговорення також долучаться військові представники іноземних держав. На зустрічі розглянуть морський аспект військового планування, котре можуть реалізувати для підтримки миру в Чорному морі після можливого досягнення домовленостей про зупинення бойових дій.
Оновлено. 23:13 Міністр закордонних справ Андрій Сибіга заперечив інформацію у коментарі ТСН.
За словами міністра, пряма зустріч з російською стороною не планувалася.
Зауважимо, перемовини між Росією, США та Україною в Ер-Ріяді переважно були зосереджені довкола Чорного моря.
Тоді переговори базувалися на відновленні частини Чорноморської зернової ініціативи, укладеної у липні 2022 року за посередництва Туреччини та ООН. Вона дозволяла Україні експортувати зерно з портів без ризику атак, що було критично важливим для світової продовольчої безпеки.
Домовленість передбачала також сприяння російському експорту сільськогосподарської продукції. Проте в липні 2023 року Москва вийшла з ініціативи, звинувативши Захід у невиконанні зобов’язань щодо зняття обмежень на російський агроекспорт. Після цього Росія перестала гарантувати безпечний прохід суден у Чорному морі, що призвело до значного падіння експорту українського зерна.
За новими домовленостями Росія знову зможе експортувати сільськогосподарську продукцію та добрива через Чорне море, отримавши певне зменшення тиску санкцій. У заяві США також наголосили про готовність сприяти виходу російських агропродуктів на світові ринки.
Експерти пояснюють, що Москва погоджується лише на ті угоди, які їй вигідні. Зараз Росія хоче зберегти свої кораблі, оскільки Україна дедалі успішніше атакує їх у Чорному морі. Водночас на суходолі РФ продовжує бойові дії, де має певні тактичні просування.
- Кремль намагається частково вивести Росію з-під санкцій, сподіваючись на пом’якшення напруженості з новою адміністрацією США. Однак Європейський Союз не планує відмовлятися від санкцій, заявив спецпосланник ЄС з санкційної політики Девід О’Салліван.
- Після перемовин США та РФ у Саудівській Аравії Кремль заявив, що Білий дім погодився скасувати низку західних санкцій та обмежень щодо Росії.
- Європейські посадовці заявляють, що адміністрація президента США Дональда Трампа зменшила свою участь у зусиллях із запровадження санкцій проти Росії.
Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 травня. Від початку цієї доби відбулося 154 бойових зіткнення.
Ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з главою США Дональдом Трампом, під час якої сторони обговорили ситуацію на фронті, перспективи миру та підписану нещодавно угоду про економічне партнерство між двома країнами.
8 травня президент Володимир Зеленський своїм указом надав звання Герой України з врученням ордена “Золота Зірка” полковнику Пархоменко Ігорю Валерійовичу.
У районі міста Ізюм Харківської області загинув 40-річний громадянин Великої Британії Кріс Гарретт, який займався розмінуванням територій.