У зубах людини, останкам якої 4000 років, виявили бактерії, що викликають карієс (фото)

Джерело: Independent
Учені виявили докази наявності бактерій, що викликають карієс і захворювання ясен, у корінних зубах людини віком 4000 років.
В останках зубів, знайдених у вапняковій печері в графстві Лімерик, Ірландія, науковці виявили “безпрецедентну кількість” ДНК Streptococcus mutans, типу бактерій у роті людини, відповідальних за карієс.
Вважається, що зуби належали людині періоду бронзового століття. Група вчених заявила, що виявила й інші типи мікробів, що викликають захворювання ясен, зокрема Tannerella forsythia.
На основі аналізу вченим вдалося реконструювати геноми – повний набір генетичного матеріалу – стародавніх бактерій.
За словами фахівців, їхня робота, опублікована в журналі “Молекулярна біологія та еволюція”, допомагає пролити світло на те, як людська дієта розвивалася протягом століть, особливо щодо споживання цукру.
Вони додали, що S. mutans “винятково рідко” можна виявити в зразках стародавніх зубів, оскільки ця бактерія виробляє кислоти, що викликають карієс зубів, але також руйнує ДНК.
Зауважили, що прохолодні, сухі та лужні умови печери в Кіллуразі, можливо, допомогли “винятковому збереженню” ДНК S. mutans.
“Ми були дуже здивовані, побачивши таку велику кількість мутанів у цьому 4000-річному зубі. Це надзвичайно рідкісна знахідка, і вона дає змогу припустити, що прямо перед смертю у цієї людини був високий ризик розвитку карієсу”, – прокоментувала Лара Кессіді, доцентка Трініті-коледжу в Дубліні.
Утім, на думку експертів, “високий вміст” ДНК S. mutans у корені одного зуба також потенційно може вказувати на дисбаланс або порушення мікробної спільноти в роті.
Вони зазначили, що, ґрунтуючись на аналізі ДНК, обидві бактерії сильно змінилися від бронзового століття до наших днів, додавши, що пристрасть людства до цукру в останні роки, можливо, мала “надмірний вплив” на їхню еволюцію.
Команда уточнила, що S. mutans здатна засвоювати цукри з харчових продуктів, що потрапили в зуби, для виробництва кислот, що дає змогу цій бактерії “процвітати”, даючи їй перевагу перед іншими подібними типами бактерій.
Повідомила, що археологи спостерігали збільшення кількості зубних порожнин в рештках скелетів, коли люди почали займатися вирощуванням зернових, але руйнування зубів стало набагато більш поширеним явищем у період раннього Нового часу, починаючи приблизно з 1500 року нашої ери.
- Команда археологів з Університету Арістотеля в Салоніках виявила добре збережену мармурову голову статуї грецького бога Аполлона під час розкопок у Філіппах, на північному заході Греції.
На території Фінляндії затримали колишнього найманця російської приватної військової компанії “Вагнер”, який воював проти України й просив про притулок.
Правоохоронці Київської області повідомили про підозру зловмисникам, які на понад 4 000 000 гривень ошукали родини військових.
Воюючи на боці України, загинув 21-річний угорський доброволець Ашер Беньямін, повідомили журналістам неофіційні українські та угорські джерела, а також батько бійця.
12 липня російські окупанти скинули КАБ на селище у Дніпропетровській області, внаслідок чого загинуло двоє людей.
За попередніми даними, причиною катастрофи літака авіакомпанії Air India, що сталася минулого місяця і забрала життя 260 людей, стало припинення подачі палива до двигунів.