У звіт Держдепу США щодо порушень прав людини в Україні потрапив єдиний телемарафон

Джерело: звіт Державного департаменту США щодо порушення прав людини в Україні за 2023 рік

Держдеп США вніс національний телемарафон у звіт про порушення прав людини в Україні.

У звіті мовиться, що українські закон та Конституція передбачають свободу вираження поглядів, зокрема у ЗМІ, однак українська влада “не завжди поважала ці права”.

Одним з таких порушень Держдеп вважає єдиний телемарафон, запроваджений після повномасштабного вторгнення РФ. У звіті мовиться, що впровадження телемарафону дозволило уряду обмежувати свободу ЗМІ.

“Національний телемарафон – змінна платформа каналів, які дотримуються урядової лінії щодо репортажів про війну – забезпечив безпрецедентний рівень контролю над телевізійними новинами у прайм-тайм. Щобільше, деякі ЗМІ повідомили про відсторонення від вигідних контрактів на наземне мовлення та тиск з боку Офісу президента ще навесні 2022 року”.

Зазначається також, що уряд блокував чи запроваджував санкції щодо деяких ЗМІ та окремих журналістів, яких вважав загрозою для нацбезпеки країни.

“Деякі оратори, які критикували уряд, також були занесені до чорного списку урядових програм новин. Журналісти-розслідувачі, які критикували уряд, інколи ставали мішенню негативних кампаній у соціальних мережах, іноді через дружні до уряду канали. Інші практики продовжували впливати на свободу ЗМІ, включаючи самоцензуру”.

У звіті також наведено кілька прикладів, коли українська влада “ініціювала та потурала переслідуванням журналістів”. Згадано і про випадок, коли Служба безпеки України стежила за журналістами-розслідувачами проєкту Bihus.info. Kyiv Independent також повідомляв, що за його співробітниками стежать силовики.

Згадали у звіті і про ситуацію довкола телеканалів “Прямий”, “Еспресо” та “5 канал”, які відмовились від участі у телемарафоні.

“Хоча час від часу ці три канали добровільно представляли цілодобову програму інших каналів. Якщо канал відмовлявся скоротити власне програмування до менше ніж 12 годин для трансляції в прямому етері, офіційні особи у відповідь виключали мережу з національних цифрових наземних частот. У червні 2022 року “Прямий” і “5 канал” подали до суду на Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення та Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України. Станом на кінець року три канали працювали в Інтернеті за принципом оплати за перегляд”.

Також у звіті зазначається, що найбільші та найуспішніші приватні ЗМІ належали олігархам, насамперед телевізійні станції.

Держсекретар Ентоні Блінкен вважає, що припинення вогню може дати главі РФ Володимиру Путіну час переозброїтися і в майбутньому здійснити повномасштабну атаку на Україну.

Президент Володимир Зеленський підтвердив, що Україна погодиться на режим припинення вогню у повномасштабній війні з РФ, якщо західні партнери постачать Києву достатньо озброєння для відбиття майбутніх російських атак. 

Ісламістські медіа Сирії, пов’язані з новою владою, опублікували ретушовані фотографії з візиту міністерки закордонних справ Німеччини Анналени Бербок.

Тайвань звернувся до Південної Кореї з проханням про допомогу в розслідуванні щодо китайського судна, підозрюваного в перериванні підводного кабелю поблизу північного узбережжя острова.

У системі державних реєстрів запрацював ДРАЦС — відновлено можливість реєструвати шлюби, народження та інші акти цивільного стану та обмін даними з держорганами.