Угорщина готова «перевизначити» своє членство у НАТО – Орбан

Джерело: Bloomberg

Глава угорського уряду Віктор Орбан повідомив, що країна хоче “перевизначити” статус членства у НАТО, аби мати змогу відмовитись від військової допомоги Україні, яку надає Альянс.

За словами Орбана, військові посадовці та юристи вже працюють над новою концепцією, яка відрізнятиме Угорщину від інших країн НАТО.

“Наші юристи та офіцери наполегливо працюють, щоб побачити, як Угорщина може зберегти своє членство в НАТО у такий спосіб, щоб їй не довелося брати участь у діях НАТО за межами території НАТО” – сказав Орбан в етері державного радіо.

Угорщина вже є учасником двох місій НАТО за межами його територій – в Іраку та Косові. Члени Альянсу мають право відмовитись від участі у будь-яких військових місіях.

Заява Орбана прозвучала тоді, коли НАТО готує пакет підтримки для України, який представлять на саміті Альянсу у липні. Попередньо, члени Альянсу готують посилення ролі НАТО на оперативному рівні в координації постачань озброєнь і навчання для Збройних сил України.

Угорщина неодноразово намагалася зірвати зусилля Заходу щодо допомоги Україні, включаючи фінансування та постачання зброї, щоб допомогти Києву відбити повномасштабне вторгнення Росії, яке триває вже третій рік.

Орбан також намагався зупинити приєднання до НАТО Фінляндії та Швеції та уклав енергетичні угоди з Росією, що викликало критику з боку західних столиць.

В інтерв’ю Орбан сказав, що Угорщина віддана місії НАТО щодо захисту членів Альянсу, якщо хтось зазнає нападу, однак додав, що Угорщина стурбована тим, що фінансування та постачання зброї для України – країни, що не входить до НАТО, яка межує з Угорщиною, зрештою поступиться місцем більшій військовій участі, потенційно навіть відправленню військ.

Він додав, що Угорщина принципово не погоджується з оцінкою деяких членів НАТО про те, що Росія почне вторгнення на східний фланг НАТО у випадку перемоги в Україні, оскільки поточну війну, за його словами, слід розглядати як війну між “двома слов’янськими країнами”.

Цей погляд не поділяють у НАТО, яка створила робочі групи для вивчення потенційно розширеної ролі військового альянсу у війні, сказав Орбан.

За його словами, Угорщина, як член НАТО, бере участь у цих дискусіях, але фактично як “неучасник”, який виступає проти надсилання грошей і зброї Україні. Надання Угорщині офіційної відмови від участі означало б нову концепцію членства в НАТО, –сказав він.

“Це ситуація, коли ми як би там, але й не там. Я не знаю, як довго це можна буде підтримувати”, – сказав Орбан.

Танкер Kiwala, затриманий владою Естонії 11 квітня, усунув усі виявлені порушення і тепер може залишити територію країни, повідомив директор Морської служби Транспортного департаменту Естонії Крістьян Труу.

Президент України Володимир Зеленський і глава США Дональд Трамп вперше зустрілися після суперечки в Овальному кабінеті. Фахівці заявили, що їм вдалося розшифрувати розмову лідерів у базиліці Святого Петра у Ватикані під час похорону Папи Римського.

Радник президента США з нацбезпеки Майк Волц наголосив, що саме Дональд Трамп прагнув провести особисті переговори з главою України Володимиром Зеленським під час церемонії поховання Папи Римського.

Військовослужбовці 12 бригади спеціального призначення “Азов” Національної гвардії України полонили трьох росіян на Торецькому напрямку. Російські солдати охоче розповіли про свої “мото-штурми”.

Не менш ніж семеро російських бізнесменів та посадовців, що перебувають під санкціями ЄС, США та України через війну, отримали паспорти Мальти за схемою “золотих віз”, котра дозволяє частково обходити заборону на в’їзд.