Угорщина готова «перевизначити» своє членство у НАТО – Орбан
Джерело: Bloomberg
Глава угорського уряду Віктор Орбан повідомив, що країна хоче “перевизначити” статус членства у НАТО, аби мати змогу відмовитись від військової допомоги Україні, яку надає Альянс.
За словами Орбана, військові посадовці та юристи вже працюють над новою концепцією, яка відрізнятиме Угорщину від інших країн НАТО.
“Наші юристи та офіцери наполегливо працюють, щоб побачити, як Угорщина може зберегти своє членство в НАТО у такий спосіб, щоб їй не довелося брати участь у діях НАТО за межами території НАТО” – сказав Орбан в етері державного радіо.
Угорщина вже є учасником двох місій НАТО за межами його територій – в Іраку та Косові. Члени Альянсу мають право відмовитись від участі у будь-яких військових місіях.
Заява Орбана прозвучала тоді, коли НАТО готує пакет підтримки для України, який представлять на саміті Альянсу у липні. Попередньо, члени Альянсу готують посилення ролі НАТО на оперативному рівні в координації постачань озброєнь і навчання для Збройних сил України.
Угорщина неодноразово намагалася зірвати зусилля Заходу щодо допомоги Україні, включаючи фінансування та постачання зброї, щоб допомогти Києву відбити повномасштабне вторгнення Росії, яке триває вже третій рік.
Орбан також намагався зупинити приєднання до НАТО Фінляндії та Швеції та уклав енергетичні угоди з Росією, що викликало критику з боку західних столиць.
В інтерв’ю Орбан сказав, що Угорщина віддана місії НАТО щодо захисту членів Альянсу, якщо хтось зазнає нападу, однак додав, що Угорщина стурбована тим, що фінансування та постачання зброї для України – країни, що не входить до НАТО, яка межує з Угорщиною, зрештою поступиться місцем більшій військовій участі, потенційно навіть відправленню військ.
Він додав, що Угорщина принципово не погоджується з оцінкою деяких членів НАТО про те, що Росія почне вторгнення на східний фланг НАТО у випадку перемоги в Україні, оскільки поточну війну, за його словами, слід розглядати як війну між “двома слов’янськими країнами”.
Цей погляд не поділяють у НАТО, яка створила робочі групи для вивчення потенційно розширеної ролі військового альянсу у війні, сказав Орбан.
За його словами, Угорщина, як член НАТО, бере участь у цих дискусіях, але фактично як “неучасник”, який виступає проти надсилання грошей і зброї Україні. Надання Угорщині офіційної відмови від участі означало б нову концепцію членства в НАТО, –сказав він.
“Це ситуація, коли ми як би там, але й не там. Я не знаю, як довго це можна буде підтримувати”, – сказав Орбан.
- Прем’єр Угорщини Віктор Орбан поскаржився на військові настрої у європейській політиці.
Нове опитування показало, що Александрія Окасіо-Кортес має більшу підтримку серед демократів у Нью-Йорку, ніж багаторічний сенатор Чак Шумер.
Увечері 4 квітня російська армія атакувала балістикою Кривий Ріг Дніпропетровської області, внаслідок чого загинули 16 цивільних, серед них 6 дітей.
Голова Федеральної резервної системи Джером Пауелл заявив, що нові тарифи, запроваджені адміністрацією Трампа, ймовірно, призведуть до вищої інфляції та сповільнення економічного зростання США.
Американські акції суттєво впали після інавгурації президента Дональда Трампа у січні. З 17 січня — п’ятниці перед днем інавгурації — фондовий ринок США втратив близько 9,6 трильйона доларів, згідно з даними FactSet і Dow Jones Market Data.
За три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну правоохоронці зафіксували понад 150 тисяч воєнних злочинів. Російські військові залишали за собою слід насильства всюди, куди приходили. Така кількість злочинів свідчить, що ці злочини — не випадковість, а частина цілеспрямованої політики знищення України. Українська судова система поки що не відображає масштабів і системності цих злочинів. У вироках бракує контексту — судді часто не відтворюють повної картини дій Росії проти цивільного населення України. Експертка МІПЛ з міжнародного гуманітарного права Анна Рассамахіна пояснила як це виправити й чому це критично важливо для справедливості.