Угорський уряд загрожує цінностям та інституціям ЄС – резолюція Європарламенту

Джерело: пресслужба Європейського парламенту

В Європарламенті засудили навмисні, постійні та систематичні зусилля уряду Угорщини підірвати основоположні цінності ЄС.

У резолюції, прийнятій 18 січня, євродепутати висловили серйозну стурбованість стосовно подальшого знищення демократії, верховенства права та основних прав в Угорщині, зокрема через нещодавно прийнятий так званий “національний суверенітет”. Його порівнюють із сумнозвісним російським “законом про іноземних агентів”.

Резолюцію ухвалено 345 голосами, 104 депутати голосували проти неї. Ще 29 депутатів утрималося.

Європарламент закликав Європейську раду визначити, чи здійснювала Угорщина “серйозні та постійні порушення цінностей ЄС”. Євродепутати також засудили дії прем’єр-міністра країни Віктора Орбана, що у грудні 2023 року заблокував важливе рішення про перегляд довгострокового бюджету ЄС з пакетом допомоги Україні. Зазначається, що Орбан “з абсолютною неповагою й порушенням стратегічних інтересів ЄС та порушенням принципу щирої співпраці” блокував рішення. Євродепутати переконанні, що ЄС не повинен піддаватися на шантаж.

Відтак Європарламент висловив жаль щодо рішення Єврокомісії розблокувати раніше заморожені кошти на суму до 10,2 млрд євро, попри те, що Угорщина не виконала необхідних реформ.

Заходи, необхідні для фінансування ЄС, відповідно до різних правил, мають розглядати як єдиний пакет, і жодних виплат не можна здійснювати, якщо в будь-якій галузі залишаються недоліки.

Парламент ставить під сумнів спроможність угорського уряду виконати обов’язки голови ЄС, що мають настати в другій половині 2024 року й тривати 6 місяців. Якщо посада президента Європейської ради виявиться вакантною, ці обов’язки перейдуть до прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана під час шестимісячного головування країни в Раді. Депутати Європарламенту закликають Раду знайти відповідні рішення для пом’якшення ризиків і здійснити реформу процесу прийняття рішень Радою, щоб припинити зловживання правом вето та шантаж, – мовиться у тексті резолюції.

Раніше депутат Європейського парламенту та ініціатор петиції щодо позбавлення прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана права голосу в Раді ЄС Петрі Сарвамаа повідомив, що відповідна петиція набрала необхідну кількість голосів.

Бундестаг планує проголосувати за постачання Україні крилатих ракет великої дальності Taurus, котру раніше відхилив канцлер ФРН Олаф Шольц. Вільна демократична партія подасть відповідну пропозицію на засіданні наступного тижня, повідомив глава парламентської групи Крістіан Дюрр.

Міністерство оборони розширює лінійки одягу та засобів індивідуального захисту для військовослужбовиць. Вже закуплені та видаються костюм польовий і жіноча білизна. Також є в наявності маленькі розміри шкарпеток, рукавичок, взуття для жінок. Про це мовилося на робочій зустрічі представників Міноборони та громадських організацій, які займаються підтримкою жінок в армії та забезпеченням їхніх потреб, зокрема одягу.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 19 листопада. З початку доби відбулося 130 бойових зіткнень.

19 листопада прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен зауважила, що країна спорядила Силам оборони шість літаків F-16. Загалом Україні має отримати 19 винищувачів. 

Уряд Великої Британії оголосив про подальшу військову підтримку у 7,5 мільйонів фунтів стерлінгів (9,5 млн доларів) для закупівлі нових ударних і розвідувальних дронів, котрі проінвестують у межах коаліції БпЛА на чолі з Британією та Латвією.