Угорський уряд загрожує цінностям та інституціям ЄС – резолюція Європарламенту
Джерело: пресслужба Європейського парламенту
В Європарламенті засудили навмисні, постійні та систематичні зусилля уряду Угорщини підірвати основоположні цінності ЄС.
У резолюції, прийнятій 18 січня, євродепутати висловили серйозну стурбованість стосовно подальшого знищення демократії, верховенства права та основних прав в Угорщині, зокрема через нещодавно прийнятий так званий “національний суверенітет”. Його порівнюють із сумнозвісним російським “законом про іноземних агентів”.
Резолюцію ухвалено 345 голосами, 104 депутати голосували проти неї. Ще 29 депутатів утрималося.
Європарламент закликав Європейську раду визначити, чи здійснювала Угорщина “серйозні та постійні порушення цінностей ЄС”. Євродепутати також засудили дії прем’єр-міністра країни Віктора Орбана, що у грудні 2023 року заблокував важливе рішення про перегляд довгострокового бюджету ЄС з пакетом допомоги Україні. Зазначається, що Орбан “з абсолютною неповагою й порушенням стратегічних інтересів ЄС та порушенням принципу щирої співпраці” блокував рішення. Євродепутати переконанні, що ЄС не повинен піддаватися на шантаж.
Відтак Європарламент висловив жаль щодо рішення Єврокомісії розблокувати раніше заморожені кошти на суму до 10,2 млрд євро, попри те, що Угорщина не виконала необхідних реформ.
Заходи, необхідні для фінансування ЄС, відповідно до різних правил, мають розглядати як єдиний пакет, і жодних виплат не можна здійснювати, якщо в будь-якій галузі залишаються недоліки.
Парламент ставить під сумнів спроможність угорського уряду виконати обов’язки голови ЄС, що мають настати в другій половині 2024 року й тривати 6 місяців. Якщо посада президента Європейської ради виявиться вакантною, ці обов’язки перейдуть до прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана під час шестимісячного головування країни в Раді. Депутати Європарламенту закликають Раду знайти відповідні рішення для пом’якшення ризиків і здійснити реформу процесу прийняття рішень Радою, щоб припинити зловживання правом вето та шантаж, – мовиться у тексті резолюції.
Раніше депутат Європейського парламенту та ініціатор петиції щодо позбавлення прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана права голосу в Раді ЄС Петрі Сарвамаа повідомив, що відповідна петиція набрала необхідну кількість голосів.
- Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив про підтримку вето відносно фінансової допомоги Україні, яке висловив його угорський колега Віктор Орбан. Мовиться про 50 мільярдів євро фінансової допомоги упродовж чотирьох років.
- За словами кількох європейських дипломатів і посадовців, глава угорського уряду Віктор Орбан наближається до прийняття компромісу щодо надання допомоги Україні від ЄС, навіть попри те, що угода, ймовірно, не відповідає його вимогам, висунутим після саміту минулого місяця.
- Прем’єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні намагається переконати главу угорського уряду Віктора Орбана змінити свою опозицію стосовно підтримки України з боку Європейського Союзу та покращити відносини з президентом Володимиром Зеленським.
Адміністрація Трампа має намір суттєво посилити тиск на ключовий, енергетичний сектор російської економіки, котрий приносить у країну більш ніж половину всіх експортних доходів та забезпечує бюджету РФ кожен четвертий рубель податків.
Генсек НАТО Марк Рютте закликав США продовжувати постачати озброєння Україні, своєю чергою, Європа готова оплатити витрати.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що європейці нині несуть велику відповідальність за безпеку Європи, ніж будь-коли раніше, незалежно від рішень нової адміністрації США.
23 січня Європейський парламент ухвалив резолюцію в якій відкидає історичні претензії російського режиму підірвати історію та національну ідентичність України як марні спроби виправдати її триваючу незаконну війну.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 23 січня. З початку доби відбулося 82 бойові зіткнення.