Україна долучилася до Коаліції високих амбіцій щодо припинення забруднення пластиком

Джерело: Міндовкілля

Україна доєдналась до Коаліції високих амбіцій щодо припинення пластикового забруднення планети.

Зараз українська делегація працює у Канаді, де триває засідання Міжурядового комітету з переговорів щодо пластикового забруднення та зустрічі представників Східноєвропейської регіональної групи.

На порядку денному – опрацювання майбутнього глобального договору про пластик. Це той міжнародний інструмент, який дозволить світу покласти край пластиковому забрудненню планети до 2040 року.

За експертними оцінками, за останні 30 років використання пластику зросло в чотири рази. Без нових заходів контролю за 20 років його виробництво збільшиться вдвічі, а кількість пластикових відходів, що потраплять в океан, – втричі. 

Глобальний договір про пластик міститиме спільні заходи для трансформації національних політик та  мінімізації пластикових відходів, їх екологічно безпечного збору, сортування і підготовки до повторного використання та переробки.

Наразі учасниками Коаліції високих амбіцій окреслено три стратегічні цілі та сім ключових результатів для досягнення успіху в цьому напрямку.

Під час свого виступу у межах засідання заступник міністра з питань європейської інтеграції Євгеній Федоренко зазначив, що наразі в Україні успішно реалізовано низку важливих ініціатив, наприклад, щодо обмеження обігу на території нашої країни пластикових пакетів. Наразі опрацьовується питання обмеження обігу виробів з одноразового пластику.

Очікується, що роботу над договором буде завершено вже до кінця цього року, а офіційно документ схвалять у 2025 році. Наразі ж текст договору обговорюється по всьому світу.

Довідково. У березні 2022 року на п’ятій сесії Асамблеї ООН з навколишнього середовища прийнято історичну резолюцію про розробку міжнародного юридично обов’язкового інструменту щодо пластикового забруднення, в тому числі морського середовища. Це започаткувало процес розробки глобального договору про пластик (global plastics treaty).

Так, після прийняття Резолюції 5/14, у серпні 2022 року, Норвегія та Руанда, до яких приєдналися й інші країни, створили Коаліцію з високими амбіціями щодо припинення пластикового забруднення до 2040 року.

Мета глобального договору –  встановити систему стандартів щодо підзвітності, відповідальності, фінансування, матеріальних/хімічних стандартів, обмежень на імпорт/експорт, цільових показників. На основі цієї системи країнам буде доручено впроваджувати узгоджену на глобальному рівні політику, яка відповідатиме встановленим цілям.

Пані посол США Бріджит Брінк, котра залишає свою посаду, опублікувала прощальне відеозвернення, акцентувавши, що бути послом в Україні в цей критичний момент історії “було честю всього життя”. 

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко спорядив три комплекси протидії технічним розвідкам “Ай-Петрі СВ” військовим, котрі нині виконують бойові задачі на різних напрямках фронту.

У середу, 23 квітня, США, Україна, Велика Британія та Франція проведуть переговори у Лондоні. Зустріч анонсував президент Володимир Зеленський після розмови з главою британського уряду Кіром Стармером.

Україна у першому кварталі 2025 року імпортували більш як 127 тисяч цивільних дронів на $371 млн. Переважна більшість БпЛА ввезені з Китаю із застосуванням митних пільг.

На Хмельниччині затримали агентку російської воєнної розвідки, що збирала дані для підготовки ударів армії РФ.  Пріоритетними цілями росіян були аеродроми і транзитні склади зберігання зброї, боєприпасів та амуніції українських військ.