Україна готується легалізувати медичний канабіс для допомоги своїм військовим – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Унаслідок повномасштабного російського вторгнення десятки тисяч військових і цивільних осіб страждають від поранень і посттравматичного стресового розладу. На цьому тлі Україна готова легалізувати медичний канабіс вже цього місяця, намагаючись запропонувати своїм ветеранам деяку потенційну допомогу.

Дискусії в Україні щодо канабісу прискорилися після початку повномасштабної війни та досягли кульмінації в липні, коли Верховна Рада під час першого голосування прийняла законопроєкт, що дозволяє використовувати його в медичних цілях.

Остаточне обговорення законопроєкту може відбутися на наступному засіданні парламенту, повідомив Bloomberg у телефонному інтерв’ю голова його комітету з охорони здоров’я Михайло Радуцький.

За словами двох депутатів, сесія призначена на початок листопада. Точний розклад парламентських засідань не розголошується з міркувань безпеки. Один із законодавців сказав, що закон може бути ухвалений цього місяця.

Згідно з липневим опитуванням київського Центру Разумкова, громадська підтримка ініціативи розділилася: 37% проти і 35% – за. Похибка становила 2,3%.

Серед деяких законодавців також була негативна реакція. Законопроєкт спочатку було схвалено 268 голосами за — незначна перемога в 450-місному парламенті. Серед противників є фракція на чолі з експрем’єр-міністеркою Юлією Тимошенко, яка стверджувала, що медичний канабіс спровокує неконтрольоване виробництво та споживання. Її фракція вимагає проведення референдуму з цього приводу.

Проте законопроєкт підтримує правляча партія “Слуга народу”, яка має найбільшу присутність у парламенті. Важливо, що ідея має підтримку президента України Володимира Зеленського.

“Щоб наші громадяни могли витримати біль, стрес і травму війни, ми повинні нарешті виправдано легалізувати лікування на основі медичного канабісу для всіх, хто його потребує”, — сказав він парламентарям у червні.

В інтерв’ю депутатка комітету з питань охорони здоров’я Ольга Стефанишина зазначила, що законопроєкт “особливо важливий зараз, коли наша країна перебуває в активній фазі війни, щоб зняти біль від бойових поранень і покращити психологічний стан у час, коли багато українців підкреслюють”.

Хоча багато українців, які страждають від тривоги та інших захворювань, сподіваються на допомогу канабісу, все ще існують значні суперечки щодо того, чи справді марихуана є хорошим лікуванням.

Деякі дослідження показують, що канабіс може лише тимчасово приглушити травматичні емоції та мати несприятливі побічні ефекти або навіть бути шкідливим, якщо вживати його протягом тривалого періоду часу.

У 2019 році Американська психіатрична асоціація виступила проти такого використання, посилаючись на відсутність надійних досліджень. Однак використання ветеранами медичного канабісу часто висувалося як лобістський аргумент для легалізації в США.

У разі схвалення українці за медичним рецептом зможуть купувати марихуану через шість місяців після набрання чинності законопроєкту. Використання в рекреаційних цілях буде заборонено, а виробництво буде жорстко контролюватися урядом.

Не дивно, що очікується, що ветерани бойових дій складатимуть великий відсоток користувачів. Кількість українців, які беруть участь у війні проти Росії, може досягти 4 мільйонів, або близько 10% від загальної чисельності населення.

Заступниця голови громадської організації “Афіна: Жінки проти раку” Вікторія Романюк зазначила, що в цілому їй подобається проєкт, який обговорюють, але хотіла б більше варіантів, які б розширили доступ до марихуани.

“Відгуки членів нашої організації, які втекли з країни через війну та мали доступ до наркотиків на основі марихуани за кордоном, є позитивними”, — сказала вона в інтерв’ю.

Вона додала, що канабіс допоміг їм, полегшивши нудоту та безсоння, а також полегшивши біль.

“Це лікування повинно бути доступним для тих, хто залишився в Україні, оскільки є занадто багато для людей, які одночасно переносять рак і війну”, – додала Романюк.

36-річний молодший сержант Тарас Гаєвич, який воює проти російських військ і підтримує законопроєкт, закликав депутатів швидко ухвалити його.

“Якщо він не буде прийнятий, я думаю, що це буде проблемою для солдатів і, отже, для всього суспільства, якщо вони не зможуть отримати таке лікування”, – сказав він.

  • Комітет Верховної Ради з питань здоровʼя нації направив у ВР на розгляд у другому читанні законопроєкт про медичний канабіс №7457. Зауважується, що депутати розглянули 840 правок до документа.

В Україні з’явилися нові боєприпаси, що дозволяють ефективно боротися з дронами за допомогою стандартних автоматів. Оборонний кластер Brave1 ініціював розробку антидронових набоїв, що в рази підвищують шанси військових уразити рухому ціль.

У тимчасово окупованому Криму за перше півріччя 2025 року правозахисники зафіксували 65 затримань, зокрема 15 – щодо представників корінного кримськотатарського народу. За аналогічний період 2024 року підтвердили 71 випадок (21), а у 2023 – 101 (66).

Протягом тижня російська армія здійснила масований обстріл більшості регіонів України, застосувавши понад 1,8 тисячі безпілотників, більше ніж 1,2 тисячі авіаційних бомб і 83 ракети, повідомив президент Володимир Зеленський.

Репортаж американської газети The New York Times з Курщини “Ландшафт смерті. Що залишилось там, де Україна вторгнулась в Росію”, створений за участі бойовиків підрозділу “Ахмат”, викликав хвилю критики. Українські журналісти та представники МЗС обурені легітимізацією кремлівської пропаганди під виглядом журналістики.

Нацполіція встановила виконавців вбивства полковника СБУ Івана Воронича у Києві. Чоловіка й жінку ліквідували під час затримання.