Україна і США готуються підписати угоду про надра – Reuters

Джерело: Reuters

Сполучені Штати та Україна наближаються до підписання довгоочікуваної угоди про рідкісноземельні метали, котру відтермінували після напруженої зустрічі президентів у п’ятницю. Про це поінформували чотири джерела, обізнані із ситуацією.

За словами трьох джерел, Дональд Трамп має намір оголосити про підписання угоди у своєму зверненні до Конгресу у ніч на 5 березня. Водночас, документ ще не підписаний, а ситуація залишається нестабільною.

Попередня спроба укласти угоду зазнала невдачі через жорстку дискусію в Овальному кабінеті між Трампом, віцепрезидентом Джей Ді Венсом і Володимиром Зеленським. Українського президента, котрий прибув до Вашингтона спеціально для підписання угоди, після цієї розмови фактично виставили з Білого дому.

У вівторок Зеленський заявив на платформі X, що Україна готова підписати угоду, назвавши зустріч у Білому домі “прикрою”.

За попередніми домовленостями, угода не містить жодних прямих гарантій безпеки для України. Вона передбачає доступ США до доходів від українських природних ресурсів, а також зобов’язання України спрямовувати 50% майбутніх прибутків від держаних корисних копалин у спеціальний інвестиційний фонд для відновлення країни.

У понеділок Трамп заявив журналістам, що не виключає можливості підписання угоди, натякнувши, що Київ повинен бути більш вдячним: “Ця країна підтримувала їх у найважчі часи. Ми дали їм більше, ніж Європа, хоча саме Європа мала б зробити більше”.

Ситуація довкола угоди залишається динамічною, тоді як її підписання може суттєво вплинути як на економічну співпрацю між Києвом та Вашингтоном, так і на загальну геополітичну ситуацію.

Додамо, раніше радник з нацбезпеки Майкл Волц заявив, що Адміністрація президента США Дональда Трампа працює для припинення “війни в Україні”. За його словами, домовленість включатиме гарантії безпеки під керівництвом європейців і вимагатиме територіальних поступок від України.

Він вкотре висловив “розчарування” позицією українського президента Володимира Зеленського під час зустрічі в Овальному кабінеті і тим, що угоду про українські копалини так і не підписали. Він пояснив, що “Зеленський має чітко зазначити, що готовий до миру”, додавши, що український глава має “спілкуватись із Вашингтоном та Росією, щоб зупинити цю війну”. Також радник висловив “розчарування” позицією України щодо угоди про корисні копалини, яка б “об’єднала наші економіки і змінила природу допомоги, щоб американські платники податків могли отримати відшкодування”.

Окрім того, спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон опублікував власне відеозвернення, де закликав президента Володимира Зеленського “схаменутися”, перепросити й повернутися до обговорення з Дональдом Трампом угоди щодо рідкісноземельних металів.

Тоді як міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що Вашингтон наразі не розглядає можливість підписання угоди з Україною щодо корисних копалин. Він пояснив, що ключовою умовою для укладення економічної домовленості є прагнення українського керівництва до мирної угоди.

Водночас міністр наголосив, що потенційна угода між США та Україною не повинна зводитися лише до корисних копалин. За його словами, Дональд Трамп прагне створити глибший економічний зв’язок між двома народами, що також стане сигналом для глави РФ.

Державний секретар США Марко Рубіо заявив, що Сполучені Штати прагнуть вирішити питання завершення війни між Росією та Україною дипломатичним шляхом, перш ніж запроваджувати санкції.

Триває 1160-та доба повномасштабної російсько-української війни. За це час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 949 тисяч осіб.

Президент США Дональд Трамп вважає, що президент України Володимир Зеленський готовий укласти мирну угоду з Росією, яка включатиме відмову від Криму.

Центральна військова комісія Трудової партії Кореї підтвердила участь армійських підрозділів КНДР у бойових діях проти Сил оборони України на території Курської області Росії.

За оцінками аналітиків, в 2024 році спірні сірі зони на фронті становили від 500 метрів до двох кілометрів у глибину, утім, завдяки застосуванню дронів вони розширились до п’яти-семи кілометрів у деяких районах.