Україна і США готуються підписати угоду про надра – Reuters
Джерело: Reuters
Сполучені Штати та Україна наближаються до підписання довгоочікуваної угоди про рідкісноземельні метали, котру відтермінували після напруженої зустрічі президентів у п’ятницю. Про це поінформували чотири джерела, обізнані із ситуацією.
За словами трьох джерел, Дональд Трамп має намір оголосити про підписання угоди у своєму зверненні до Конгресу у ніч на 5 березня. Водночас, документ ще не підписаний, а ситуація залишається нестабільною.
Попередня спроба укласти угоду зазнала невдачі через жорстку дискусію в Овальному кабінеті між Трампом, віцепрезидентом Джей Ді Венсом і Володимиром Зеленським. Українського президента, котрий прибув до Вашингтона спеціально для підписання угоди, після цієї розмови фактично виставили з Білого дому.
У вівторок Зеленський заявив на платформі X, що Україна готова підписати угоду, назвавши зустріч у Білому домі “прикрою”.
За попередніми домовленостями, угода не містить жодних прямих гарантій безпеки для України. Вона передбачає доступ США до доходів від українських природних ресурсів, а також зобов’язання України спрямовувати 50% майбутніх прибутків від держаних корисних копалин у спеціальний інвестиційний фонд для відновлення країни.
У понеділок Трамп заявив журналістам, що не виключає можливості підписання угоди, натякнувши, що Київ повинен бути більш вдячним: “Ця країна підтримувала їх у найважчі часи. Ми дали їм більше, ніж Європа, хоча саме Європа мала б зробити більше”.
Ситуація довкола угоди залишається динамічною, тоді як її підписання може суттєво вплинути як на економічну співпрацю між Києвом та Вашингтоном, так і на загальну геополітичну ситуацію.
Додамо, раніше радник з нацбезпеки Майкл Волц заявив, що Адміністрація президента США Дональда Трампа працює для припинення “війни в Україні”. За його словами, домовленість включатиме гарантії безпеки під керівництвом європейців і вимагатиме територіальних поступок від України.
Він вкотре висловив “розчарування” позицією українського президента Володимира Зеленського під час зустрічі в Овальному кабінеті і тим, що угоду про українські копалини так і не підписали. Він пояснив, що “Зеленський має чітко зазначити, що готовий до миру”, додавши, що український глава має “спілкуватись із Вашингтоном та Росією, щоб зупинити цю війну”. Також радник висловив “розчарування” позицією України щодо угоди про корисні копалини, яка б “об’єднала наші економіки і змінила природу допомоги, щоб американські платники податків могли отримати відшкодування”.
Окрім того, спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон опублікував власне відеозвернення, де закликав президента Володимира Зеленського “схаменутися”, перепросити й повернутися до обговорення з Дональдом Трампом угоди щодо рідкісноземельних металів.
Тоді як міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що Вашингтон наразі не розглядає можливість підписання угоди з Україною щодо корисних копалин. Він пояснив, що ключовою умовою для укладення економічної домовленості є прагнення українського керівництва до мирної угоди.
Водночас міністр наголосив, що потенційна угода між США та Україною не повинна зводитися лише до корисних копалин. За його словами, Дональд Трамп прагне створити глибший економічний зв’язок між двома народами, що також стане сигналом для глави РФ.
- Президент України Володимир Зеленський і віцепрезидент США Джей Ді Венс провели напружене обговорення щодо підтримки України та участі США в цьому процесі.
- Президент США Дональд Трамп за підсумками зустрічі з українським лідером Володимиром Зеленським у Білому домі 28 лютого заявив, що Зеленський “не готовий до миру” та “виявив неповагу до Сполучених Штатів Америки”. Про це Трамп написав у своїй соцмережі Truth Social.
- Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск та президент Франції Емманюель Макрон висловили підтримку Україні після конфлікту між Володимиром Зеленським і Дональдом Трампом.
Згідно з даними США, Росія втратила понад 4000 танків під час повномасштабної війни з Україною. Ця кількість майже дорівнює всьому танковому контингенту США, заявив Верховний головнокомандувач об’єднаними Збройними силами НАТО в Європі, генерал Кристофер Каволі на слуханнях у Комітеті з питань збройних сил Сенату США в Вашингтоні 3 квітня.
Внаслідок чергового російського обстрілу у Харкові збільшилася кількість загиблих та постраждалих осіб.
Головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі запевнив, що Україна отримає додаткові винищувачі F-16, поки українські пілоти проходять навчання.
Пізно ввечері російські війська вдарили по Харкову безпілотниками. Ворог завдав удару по Новобаварському районі. Відомо про загиблого та 29 постраждалих.
Після трьох років війни, коли стало очевидно, що російська армія не здатна зламати Україну. Однак, лідер РФ Володимир Путін продовжує відмовлятися від припинення вогню. Попри певні тактичні успіхи, як, наприклад, вибиття українців з Курської області, шанси на перемогу військовим шляхом у Росії залишаються мінімальними. Військові втрати і економічні труднощі вказують на наближення кінця війни, однак Путін не зупиняє агресію.