Україна оприлюднила меморандум щодо умов миру: що пропонує Київ і чому Росія вже незадоволена

Журналіст Financial Times Крістофер Міллер опублікував повний текст українського меморандуму, який делегація президента Зеленського представила під час переговорів із Росією в Стамбулі. Документ містить бачення України щодо шляхів до завершення війни. У відповідь Росія відмовилася надати свій варіант меморандуму до зустрічі й поскаржилася на відсутність російської версії українського документа.

Що передбачає український меморандум:

1. Повне та безумовне припинення вогню

Україна вимагає негайного припинення вогню на землі, в повітрі та на морі як передумови для початку мирних переговорів.

2. Гуманітарні кроки

Серед першочергових заходів: безумовне повернення всіх депортованих та незаконно переміщених українських дітей, обмін усіма військовополоненими за принципом “всіх на всіх” і звільнення всіх цивільних заручників, утримуваних Росією.

3. Гарантії неповторення агресії

Україна вимагає створення постійної системи безпеки, яка унеможливить повторення російської агресії в майбутньому.

4. Міжнародні гарантії безпеки

Київ наполягає на залученні міжнародної спільноти для укладення та гарантування виконання мирної угоди. Ідеться про надійні безпекові гарантії від міжнародних партнерів.

5. Суверенітет і зовнішньополітичний курс

Україна не погоджується на статус нейтральної держави. Документ прямо зазначає право Києва бути частиною євроатлантичної спільноти, просуватися до членства в ЄС, а також не обмежувати власні збройні сили чи присутність іноземних військ союзників на своїй території.

6. Територіальні питання

Україна не визнає жодних територіальних “здобутків” Росії з 2014 року. Територіальні переговори можливі лише після повного припинення вогню. Відправною точкою переговорів визначено лінію зіткнення.

7. Санкції та репарації

Зняття санкцій із Росії можливе лише поетапно та з механізмом “snapback” – автоматичного повернення санкцій у разі порушень.

Заморожені російські активи повинні бути спрямовані на відновлення України або залишатися недоступними, доки не буде сплачено репарацій.

8. Механізм реалізації

Меморандум передбачає створення досяжної та чіткої дорожньої карти для реалізації домовленостей і контролю за їх виконанням.

Наступним кроком, за українським планом, має стати: узгодження умов припинення вогню щонайменше на 30 днів з можливістю подовження, створення механізму моніторингу (який очолюють США за участі третіх країн), підготовка до зустрічі лідерів за участі США та країн Європи та продовження переговорів щодо ключових тем: гарантії безпеки, гуманітарні кроки, територіальні питання.

Україна наполягає на припиненні війни на її умовах, які базуються на міжнародному праві, відновленні територіальної цілісності, збереженні суверенного вибору щодо зовнішньополітичного курсу та притягненні Росії до відповідальності за воєнні злочини та руйнування.

  • Вчора президент України Володимир Зеленський провів нараду з керівниками силових та дипломатичних відомств — заслухав міністра оборони, міністра закордонних справ, представників Генштабу, розвідки та СБУ. За словами глави держави, обговорили як ситуацію на фронті, так і міжнародні ініціативи, спрямовані на зміцнення оборони та просування української позиції у світі.

У Кривому Розі поліція відкрила кримінальне провадження через побиття працівником ТЦК та СП цивільного чоловіка 25 липня.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 26 липня. Від початку доби на фронті відбулося 122 бойові зіткнення.

Президент Володимир Зеленський заслухав доповідь Головкома Олександра Сирського й розповів деякі деталі. 

Від початку року кількість жертв серед цивільних в Україні через російські обстріли сягнула найвищого рівня за останні три роки.

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук повідомив, що 31 липня парламент розгляне законопроєкт президента Володимира Зеленського щодо посилення повноважень Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.