Україна перемогла в справі проти Росії: рішення суду щодо Криму

Джерело: Радіо Свобода

У Страсбурзі 25 червня Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив остаточне рішення у справі України проти РФ щодо Криму, визнавши численні порушення прав людини Росією на окупованому півострові.

ЄСПЛ встановив, що Росія порушила наступні положення Європейської конвенції з прав людини:

  • права на життя;
  • заборони нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження;
  • права на свободу і недоторканність;
  • права на справедливий суд;
  • заборона покарання без закону;
  • права на повагу до приватного і сімейного життя;
  • свободи віросповідання;
  • свободи вираження поглядів;
  • свободи зібрань;
  • заборони дискримінації;
  • обмеження використання обмежень прав.

Суд мав належні докази, включаючи звіти міжурядових і неурядових організацій, підкріплені свідченнями та іншими матеріалами. Вони підтверджують, що інциденти були достатньо численними й взаємопов’язаними, щоб визнати їх системними.

“Суд одностайно постановив, що Росія повинна якомога швидше вжити заходів для безпечного повернення відповідних ув’язнених, переведених із Криму до пенітенціарних установ, розташованих на території Російської Федерації”, – йдеться у постанові суду.

Україна подала першу скаргу до ЄСПЛ у цій справі ще 13 березня 2014 року, через три тижні після захоплення Росією півострова. Крім цього, додаткові скарги були подані в серпні 2015 і 2018 років.

Росія також подавала скарги проти України до ЄСПЛ, але ці справи не завершено. У березні 2022 року, невдовзі після повномасштабного вторгнення в Україну, Росію виключили з Ради Європи. 16 вересня вона офіційно припинила бути країною-учасницею Європейської конвенції з прав людини. Російська влада також прийняла закон про ігнорування рішень ЄСПЛ.

Сьогодні, 29 квітня, у день народження Ірини Фаріон, у Шевченківському районному суді Львова мало відбутися засідання у справі підозрюваного у вбивстві професорки В’ячеслава Зінченка. Однак через поганий стан Зінченка засідання перенесли на 1 травня.

Опитування, проведене КМІС, показало, що 29% українців вважають, що російську мову потрібно вивчати у школах і виділяти на це стільки ж часу, або менше, аніж на вивчення інших іноземних мов (англійської, німецької тощо).

Непал планує видавати дозволи на сходження на Еверест лише тим альпіністам, які вже мають досвід підкорення принаймні однієї гімалайської вершини заввишки понад 7000 метрів. Така ініціатива є частиною проєкту нового закону, спрямованого на зменшення переповненості маршруту та підвищення безпеки на горі.

У ніч на 29 квітня Румунія підіймала в небо авіацію через атаку російських дронів на прикордонні райони України.

Віцепрезидент США Джеймс Ді Венс висловився щодо російсько-української війни. На його думку, якщо війна триватиме ще кілька років, Україна не здобуде перемогу і не поверне території, а тривалі бойові дії можуть призвести до ядерного удару.