Україна посилює співпрацю з Фінляндією для розбудови національної системи моніторингу води
Джерело: Міндовкілля
Україна посилює співпрацю з Фінляндією для розбудови національної системи моніторингу води та біорізноманіття.
Ключові вектори партнерства між Україною та Фінляндією обговорили у місті Гельсінкі перший заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Краснолуцький та міністр з питань довкілля та клімату Фінляндії Кай Мюккянен.
Зокрема, йшлося про реалізацію ІСІ-проєкту “Підтримка України в оцінці шкоди довкіллю та розвитку моніторингу якості поверхневих вод і біорізноманіття”. Відповідну пропозицію від фінської сторони Україна отримала ще у жовтні 2023 року під час Міжнародної конференції “United for Justice. United for Nature” в межах реалізації п. 8 формули миру президента Володимира Зеленського.
Нагадаємо, Фінляндія є співголовою у робочій групі із зазначеного пункту.
Відтак проєкт технічної допомоги планують реалізовувати у 2024-2027 роках для посилення екологічного моніторингу води і біорізноманіття в Україні відповідно до вимог Європейського Союзу.
Серед досягнутих домовленостей між Україною та Фінляндією також:
- допомога Україні у розробленні дорожніх карт моніторингу води та біорізноманіття для стратегічного планування та окреслення кроків з імплементації вимог директив ЄС;
- технічна підтримка українських лабораторій та кадрового потенціалу в дослідженні хімічних речовин та у використанні інструментів дистанційного зондування.
За словами першого заступника міністра, система моніторингу довкілля Фінляндії є однією з найкращих в Європі. Україна лише створює необхідну правову базу для запуску аналогічної цілісної національної системи. Так, наприклад, моніторинг біорізноманіття в нашій країні здійснюється фрагментарно та потребує трансформації і приведення до європейських стандартів.
Крім того, серед обговорених під час робочого візиту питань також моніторинг мікропластику та PFAS-сполук в елементах довкілля. Українська делегація відвідала Інститут навколишнього середовища Syke та ознайомилась з роботою лабораторії, зокрема щодо визначення мікропластику.
- 21 грудня Фінляндія ухвалила 21-ий пакет військової допомоги Україні на суму 106 мільйонів євро.
- Україна та Фінляндія активно співпрацюють для відновлення енергетичного сектору.
- Фінляндія передала українським рятувальникам партію спеціальних авто. Йдеться про дев’ять машин різного призначення.
43-річному жителю Одеси оголошено підозру у підпалі вантажівки, яку він підпалив через те, що вона закривала краєвид з вікна його квартири. За скоєне правопорушення йому загрожує до 10 років ув’язнення.
Під час поїздки на Сумщину п’ятий Президент України Петро Порошенко передав підрозділам Збройних сил експериментальну партію термостійкого шоколаду, спеціально розробленого для військових працівниками корпорації “Рошен”. Шоколад зберігає свої властивості за будь-яких температурних умов.
Польща передала Україні два гелікоптери Мі-8 та один Bell 412-HP для навчання пілотів.
Угорщина веде переговори з Росією і Україною, щоб зберегти постачання газу через Україну, заявив прем’єр-міністр країни Віктор Орбан.
У складі Збройних сил України створили спеціальний підрозділ, завданням якого є захист культурної спадщини. Це рішення підтверджує зобов’язання України дотримуватися міжнародних стандартів, зокрема Гаазької конвенції 1954 року.