Україна та Латвія створюють Коаліцію дронів та РЕБ

Джерело: Міноборони

Україна та Латвія створюють Коаліцію дронів та радіоелектронної боротьби, до якої приєднуватимуться країни-союзники.

Ініціатором створення коаліції стала Латвія – під час зустрічі міністра оборони Андріса Спрудса з міністром оборони України Рустемом Умєровим у грудні 2023 року. За словами міністра оборони Латвії, ця ініціатива допоможе українським військовим у війні, де використання дронів стало важливим елементом бойових дій.

“Жорстоке вторгнення Росії в Україну продемонструвало стратегічну цінність та ефективність використання безпілотників у бойових діях. Ми маємо сприяти перевазі України на полі бою та демонструвати довгострокову підтримку України. Тому ставимо перед собою високі завдання”, – виступив з промовою міністр оборони Латвії Андріс Спрудс.

У межах підготовки до зустрічі в Рамштайні заступниця міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Катерина Черногоренко презентувала представникам 13 країн-учасниць потребу України в безпілотних системах, засобах радіоелектронної боротьби та технологіях, що захищатимуть критичну інфраструктуру.

“Воювати мають технології, а не люди. Коаліція дронів стане ще одним кроком до реалізації цієї ідеї. Це збереже багато життів. Підсилення та розвиток виробництва безпілотних систем дозволить трансформувати армію і зробити новітні технології сьогоднішньою реальністю. Окремо запрошую нації до розробки програмних рішень, які створять майбутнє цієї сфери”, – звернулася до партнерів заступниця міністра оборони.

Вона також зазначила, що успіх наших військових залежить від асиметричної відповіді, яку Україна дає ворогу.

“Українське виробництво вже зараз показує результати, а це – більш ніж 70 зразків безпілотних апаратів, які легалізовано й експлуатуються на передовій. І зараз ми потребуємо допомоги для масштабування”, – аргументувала Катерина Черногоренко.

Своєю чергою, країни-партнери висловили підтримку та розуміння доцільності створення коаліції. Про свої наступні кроки вони повідомлять вже 23 січня під час засідання Контактної групи з питань оборони України. Очікуються перші новини про приєднання.

Москва готова до мирних переговорів з Україною на основі так званих “Стамбульських домовленостей”, заявив глава РФ Володимир Путін.

Під час саміту G7, президент США Дональд Трамп був “надзвичайно вражений та сповнений ентузіазму” через результати далекобійних атак України по цілях углиб території Росії. Також глава Білого дому погодився на посилення санкцій проти російського енергетичного сектору.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва більше не вважає США “об’єктивним посередником” у контексті війни проти України та звинуватив Вашингтон у посиленні тиску на Росію.

В Україні стартував перший етап трансформації Сил оборони, у межах якого запровадили нові мотиваційні контракти для військовослужбовців і цивільних.

Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.