Україна запросила у РФ списки військовополонених для обміну

Джерело: Дмитро Лубінець/Телеграм

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець запросив у омбудсменки РФ Тетяни Москалькової списки українських військовополонених, котрих РФ готова оперативно передати Києву в межах обміну.

Нещодавно російська сторона заявила про те, що Україна “не дає згоду”, щоб забрати певних своїх військовополонених. Саме тому, звертаюся до уповноваженої з прав людини в РФ, щоб ці списки з громадянами України були мені надані! Ми завжди готові до проведення обмінів військовополоненими! Ми дотримуємося Женевських конвенцій та міжнародного гуманітарного права! – наголосив український уповноважений.

Зазвичай ці процеси гальмує РФ, використовуючи метод “впливу на українське суспільство”.

Додамо, 18 жовтня стало відомо, що Росія та Україна здійснили обмін полоненими у форматі “95 на 95”. Посередником виступили Об’єднані Арабські Емірати.

За словами президента Володимира Зеленського, мовилося про захисників Маріуполя та “Азовсталі”, Донбасу, а також Київської, Луганської, Харківської, Херсонської та Чернігівської областей.

Зауважимо, за оцінками аналітиків, українська операція в Курській області, ймовірно, все більше стимулює Росію брати участь в обміні військовополоненими.

30 липня уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що нині Об’єднані Арабські Емірати відіграють головну роль у посередництві щодо повернення українських громадян з полону росіян.

26 березня Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні оприлюднила нові дані про тортури росіянами українських військовополонених та різке зростання кількості достовірних звинувачень у стратах полонених.

Голова ММПЛУ Даніель Белль повідомила, що кожен з раніше опитаних українських військовополонених розповідав, як російські військовослужбовці та посадовці катували їх у неволі, застосовуючи неодноразові побиття, електрошок, погрози розстрілу, тривалі стресові пози та імітацію розстрілу. Більш ніж половина з них зазнали сексуального насильства.

Більшість колишніх військовополонених також розповідали про страждання від того, що їм не дозволяли спілкуватися зі своїми родинами, та що вони були позбавлені належного харчування й медичної допомоги.

Окрім цього, ММПЛУ зафіксувала достовірні повідомлення про страту щонайменше 32 українських військовополонених у 12 окремих випадках у період з грудня 2023 року по лютий 2024 року, що значно більше, ніж за будь-який попередній період.

Читайте також: Щодня били, бо не хотів розмовляти російською: історія загиблого військовополоненого

29 травня уповноважена з прав людини РФ Тетяна Москальова звинуватила Україну в “надуманих вимогах” під час процесу узгодження обміну полоненими. Москальова заявила, що обмін військовополоненими між Росією та Україною призупинено на кілька місяців.

Читайте також: Багато іноземців не знають, що росіяни катують наших полонених – Спільнота родин Оленівки

Генеральний прокурор Андрій Костін заявив, що неофіційні розмови з військовими, які повернулись з російського полону, свідчать про те, що до 90% військовополонених піддаються катуванню і фізичному та моральному насиллю.

5 червня, під час свого виступу на Петербурзькому міжнародному економічному форумі, глава РФ Володимир Путін повідомив, що нині у російському полоні утримують 6 465 українських військовослужбовців.

Раніше представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Юрій Таранюк повідомив, що в російському полоні перебувають понад 8000 українців. Зазначалося, що понад 1600 з них – цивільні.

Тоді як 29 червня президент Володимир Зеленський повідомив, що за час війни з російського полону в Україну вдалось повернути вже 3 310 людей.

  • За оцінками аналітиків, останнім часом збільшилися випадки страт українських військовополонених, які заохочують російські командири.
  • Фотографи Влада та Костянтин Ліберови оприлюднили світлини українських військових, котрі лиш нещодавно повернулися з російського полону. Виснажені, у російському полоні армійці втрачають по 20, 30, а дехто навіть 40 кг. Українська сторона дотримується Женевської конвенції і закликає світову спільноту примусити РФ до виконання міжнародних обов’язків.

Розвіддані, з якими ознайомилися американські та західні посадовці, свідчать про можливу зміну пріоритетів глави Росії Володимира Путіна у повномасштабній війні проти України. Замість прагнення до повного захоплення України, Кремль може зосередитися на короткострокових цілях — утриманні захоплених територій та зміцненні ослабленої економіки РФ.

Нові котушки на 25 та 30 км для оптоволоконних FPV-дронів української компанії 3DTech пройшли внутрішні випробування та вже серійно виробляються. Виробництво всіх котушок компанії повністю локалізовано в Україні, закуповується лише сировина. 

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію станом на 22:00 1 травня. Від початку цієї доби відбулося 140 бойових зіткнень.

Міністерство юстиції сформував Реєстр відомостей щодо незаконно депортованих Росією українських дітей. Технічне створення Реєстру вже завершене. Наразі здійснюється формування та подання перших особових справ.

1 травня Міноборони спільно з підприємством “Українська оборонна компанія” підписали Меморандум про взаєморозуміння у сфері державного гарантування якості, що є важливим елементом запровадження в Україні системи гарантування якості за стандартами НАТО.