Українські дослідники розповіли, як кажани можуть «відтермінувати» вагітність до весни

Джерело: Ukrainian Bat Rehabilitation Center

У межах тижневої наукової експедиції у заказнику “Тарутинський степ” дослідили червонокнижних кажанів, і розповіли про унікальну репродуктивну особливість рукокрилих – відкладену вагітність.

Аби вивчити різноманіття рукокрилих у відкритому степу, команда провела тижневу наукову експедицію в межах заказника “Тарутинський степ”, що на Одещині, – майбутнього національного природного парку “Буджацькі степи”.

Експедицію очолила Альона Прилуцька, співзасновниця Ukrainian Bat Rehabilitation Center та старша наукова співробітниця біосферного заповідника “Асканія-Нова”.

Дослідники пояснили, що у відкритому степу кажани мають обмаль сховищ — вони селяться переважно в поодиноких дуплистих деревах або будівлях. Вітм, не вистачає у заказнику і водойм, що важливо для рукокрилих. Однак у селі Фрумушика-Нова така водойма була, і саме там щовечора науковиці влаштовували “полювання” на кажанів — за допомогою ультразвукового детектора та павутинних тенет.

Зокрема завдяки детектору вдалося виявити пергача пізнього, нетопиря середземноморського та кажанів роду нічниці, що літали над водою. В останню ніч експедиції Прилуцька встановила тенета на березі ставка. За кілька годин вдалося відловити дорослих самиць нічниці степової, нетопиря середземноморського та пергача пізнього. Усіх тварин після визначення та вимірювання відпустили назад у природне середовище.

Щонайменше три види червонокнижних кажанів тепер достовірно зафіксовані на території Тарутинського степу, — мовиться у повідомленні.

Під час дослідження науковці також акцентували на унікальній особливості кажанів — здатності до “відкладеної” вагітності. Це явище означає, що хоча період розмноження в кажанів припадає на осінь, розвиток плоду зупиняється на період зимової сплячки.

Під час зимівлі всі процеси в організмі тварини сповільнюються, через що розвиток плоду стає неможливим, тому цей процес відкладається до наступної весни, — зазначили у звіті.

Та вже коли навесні кажани прокидаються та повертаються до активного способу життя, відбувається подальший розвиток плода протягом 1,5-2,5 місяців (залежно від виду). На початку літа народжуються дитинчата, котрі ростуть та розвиваються у материнських колоніях.

  • Кажани в укритті: як українські біологи рятують найзагадковіших мешканців наших міст.
  • Летючі лисиці, або великі крилани, — унікальні кажани, котрі мешкають у тропічних регіонах, зокрема в Західній Папуа, Індонезія. Вражаючі розмахи крил можуть сягати 1,5 метра, що робить їх одними з найбільших кажанів у світі.
  • Український військовий Владислав Журавель приручив кажана й тепер опікується ним.
  • Дослідження, проведене в лабораторії Cold Spring Harbor у Нью-Йорку, засвідчило, що імунна система кажанів добре пристосована до боротьби з хворобами. Це може допомогти покращити методи лікування раку та смертельних вірусів, таких як COVID-19.
  • У Харкові сотні кажанів залетіли у квартиру, проте вибратись з неї не могли. 195 тварин вдалось врятувати, проте близько половини з них померли.

В’єтнамське порося, на ім’я Кабачок, був талісманом військових на фронті, але через небезпеку його відправили до притулку.

12 липня відзначають Всесвітній день бортпровідника, День різноколірних очей, День паперового пакета та Всесвітній день шашлику. Християни сьогодні вшановують мучеників Прокла та Іларія.

Джерело: Укргідрометцентр За даними синоптиків у суботу, 12 липня, частину областей накриють опади. Короткочасні опади…

Уночі 12 липня російські окупаційні війська масовано вдарили по українських містах ракетами і безпілотниками.

Українське довкілля зазнало масштабних руйнувань унаслідок повномасштабного вторгнення Росії – вже зафіксовано понад 9000 випадків екологічної шкоди. Про це повідомила міністерка захисту довкілля Світлана Гринчук під час Міжнародної конференції з питань відновлення України URC-2025, що завершилася в Римі.