Українські правозахисники засудили переговори між делегаціями РФ та США щодо України

Джерело: МІПЛ

Українські правозахисники опублікували спільну заяву, в якій засудили нещодавні переговори делегацій РФ і США в Саудівській Аравії.

“Ми, представники українського громадянського суспільства, правозахисних організацій, категорично засуджуємо переговори між делегаціями Російської Федерації та США щодо України, що відбулися в Саудівській Аравії, та плани створення переговорних груп без участі України. Будь-які домовленості про Україну без її безпосередньої участі є не лише неприйнятними, а й суперечать основоположним принципам міжнародного права, суверенітету держав та праву народу України самостійно визначати своє майбутнє”, – йдеться у заяві.

Правозахисники переконані, що такі домовленості не мають нічого спільного зі сталим миром та міжнародною безпекою, створюючи додаткові безпекові, економічні й інші загрози для держав, які їх підтримають.

“Такий шлях повторює фатальну помилку міжнародної спільноти, допущену під час “Мюнхенської змови” 1938 р., яка, як відомо, не задовольнила зазіхання держави-агресора та призвела до ще більш руйнівної війни”, – наголошують вони.

Україна — не об’єкт, а є суверенна держава, що постраждала від агресії

Правозахисники вказують, що РФ продовжує вести повномасштабну війну проти України, порушуючи основоположні принципи міжнародного права, зокрема, заборону застосовувати силу проти територіальної цілісності та політичної незалежності будь-якої держави, закріплену у Статуті ООН. Це визнали не лише численні рішення міжнародних організацій, але й підтримали переважна більшість держав світу. Агресія, вчинена РФ, має своїм наслідком численні воєнні злочини, злочини проти людяності та, ймовірно, геноцид українського народу.

Міжнародний кримінальний суд (МКС) уже видав ордери на арешт Владіміра Путіна, Марії Львової-Бєлової та інших високопосадовців Росії. Ведення будь-яких переговорів із представниками держави, чиє керівництво підозрюється у найтяжчих міжнародних злочинах, без чітких механізмів притягнення винних до відповідальності, є не лише аморальним, а й таким, що підриває саму систему міжнародного правопорядку.

Без справедливості не може бути стійкого миру

Російсько-українська війна триває не лише через територіальні зазіхання, а й через систематичне нехтування Росією ледь не усіма нормами міжнародного права. Будь-яке «врегулювання» без належного міжнародного правосуддя не лише не принесе тривалого миру, а й закріпить безкарність, створюючи передумови для розширення агресії, ескалації ситуації і нових злочинів у майбутньому.

Правозахисники наголошують, що недостатня реакція світу на окупацію Кримського півострова, агресивні дії на Донбасі у 2014 році та численні злочини окупаційних військ та адміністрації на цих територіях вселили серед російського керівництва відчуття безкарності.

Своєю чергою, це зумовило повномасштабне вторгнення РФ та масові звірства проти українського народу у значно більших масштабах.

Заяви про можливість припинення вогню без розв’язання питання відповідальності та гарантій безпеки є небезпечними. Російська Федерація вже використовувала попередні “мирні домовленості” для перегрупування своїх сил, підготовки до нового наступу та продовження агресії. Від моменту початку агресії у 2014 році вона систематично порушує не лише норми міжнародного права, а й власні зобов’язання за підписаними угодами. Будь-які надії на зміну її підходу та дотримання нових домовленостей не мають жодного підґрунтя.

Відтак будь-яке припинення бойових дій має базуватися на принципах міжнародного права, включаючи притягнення винних у міжнародних злочинах до відповідальності.

Неприпустимість політичних маніпуляцій виборами в Україні

Ми наголошуємо на неприпустимості втручання у внутрішні справи України. Будь-які “плани”, що передбачають проведення виборів в Україні як умову для “мирного врегулювання”, є грубим порушенням суверенітету держави. Жодна зовнішня сила не має права нав’язувати Україні політичні рішення, особливо в умовах триваючої агресії та окупації частини територій. Крім того, вибори в умовах війни поставлять під загрозу життя виборців, унеможливлять належну участь українських захисників у виборчому процесі та, як наслідок, поставлять під сумнів легітимність обраної у такий спосіб влади.

У зв’язку з вищезазначеним українські правозахисники закликають:

  1. Держави та інші субʼєкти міжнародного права не брати участь у переговорах без безпосередньої участі України та дотримуватися принципу, що “нічого про Україну без України”.
  2. Інші правозахисні та міжнародні організації світу засудити проведення таких переговорів без участі України та вимагати притягнення винних за міжнародні злочини до відповідальності.
  3. Держави-учасниці МКС забезпечити виконання ордерів на арешт осіб, відповідальних за воєнні злочини та злочини проти людяності, у тому числі Владіміра Путіна.
  4. Уряди країн-членкинь ООН, що дотримуються статуту ООН та зацікавлені у збереженні дії принципів міжнародного права,  посилити підтримку України як  єдиного реального шляху до припинення війни на справедливих умовах.
  5. Уряди країн-членкинь ООН, що дотримуються статуту ООН та зацікавлені у збереженні дії принципів міжнародного права, посилити санкційний тиск на Росію, включно з додатковими обмеженнями для компаній, що співпрацюють із російським військово-промисловим комплексом.

Ми наголошуємо, що справедливий і тривалий мир можливий лише через відновлення суверенітету та територіальної цілісності України, а також через невідворотність покарання для винних у найтяжчих міжнародних злочинах. Будь-які спроби “замирення” без України та без справедливості для постраждалих є не лише неприйнятними, а й небезпечними для всього міжнародного правопорядку.

Наразі до заяви долучились:

Коаліція “Україна. П’ята ранку” ; Truth Hounds; Центр прав людини ZMINA; Кримська правозахисна група; Харківський інститут соціальних досліджень; ГО “КримSOS”; Реконінґ Проджект; Центр громадянської просвіти “Альменда”; Адвокатська Дорадча Група; Правозахисний центр “Дія”; ГО людей з інвалідністю Fight For Right; Медійна ініціатива за права людини; БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”; ГО “Кримський процес”; ГО “Україна без тортур”; ГО “Блакитний птах”; ГО “Платформа прав людини”; Інститут масової інформації (ІМІ); ГО “Лабораторія цифрової безпеки”; Інститут демократії імені Пилипа Орлика; ГО “Поступовий гурт франківців”; ГО “Український інститут медіа та комунікації”; ГО “Детектор Медіа”; ГО “Інститут розвитку регіональної преси”; Ukrainian Legal Advisory Group; FREERIGHTS; ГО “Обʼєднання родичів політвʼязнів Кремля”; ГО “Поступовий гурт франківців”; ГС “Дім прав людини “Крим”; Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”; ГС “Освітній дім прав людини – Чернігів”; ГО Центр “Соціальна Дія”; ГО Інститут розвитку регіональної преси.

Перелік не остаточний, його оновлюватимуть з долученням до заяви нових організацій.

Триває 1095-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли 866 тисяч осіб.

22 лютого відзначають Міжнародний день підтримки постраждалих від злочинів, та Всесвітній день енцефаліту. За церковним календарем сьогодні день пам’яті мученика Маврикія і ще 70 воїнів.

За даними синоптиків у суботу, 22 лютого, в Україні мінлива хмарність і без опадів.

Президент США Дональд Трамп заявив, що не поїде до Росії для участі у святкуванні Дня перемоги 9 травня.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що команди України та Сполучених Штатів Америки працюють над проєктом угоди. Про це президент розповів під час вечірнього звернення 21 лютого.