Українські вчені візьмуть участь у дослідженні розповсюдження силіконів в Антарктиці
Джерело: Міністерство освіти і науки України
Українські вчені візьмуть участь у міжнародному проєкті з дослідження розповсюдження силіконів в Антарктиці.
Це передбачено угодою про співпрацю, підписаною між Національним антарктичним науковим центром (НАНЦ) та Silicones Europe – неприбутковою торговельною організацією, що представляє інтереси головних виробників силіконів в Європі.
Мовиться про виявлення циклічних летких метилсилоксанів. Саме ця група силіконових рідин часто використовується в косметичних засобах, наприклад, шампунях, кондиціонерах для волосся, дезодорантах, а також в промислових продуктах – хімічних розчинниках, рідинах для промислового чищення тощо.
Оскільки ці речовини є широковживаними, важливо оцінити рівень їхнього розповсюдження в довкіллі. Вивчення того, чи присутні вони в Антарктиці, допоможе зрозуміти, чи переносяться згадані силікони повітряними та водними масами на великі дистанції.
У межах проєкту на Антарктичному півострові та навколо нього (район станції “Академік Вернадський”) планується відібрати проби:
- Повітря, використовуючи спеціальні пастки;
- Донних осадів;
- Фітопланктону та крилю в океанічних водах з борту “Ноосфери”;
- Антарктичних ґрунтів та мохів.
Подібні дослідження проведуть також учасники Польської антарктичної програми неподалік їхньої станції “Арцтовський”.
Планується, що в травні всі проби відправлять у Норвегію. Там вчені аналізуватимуть, чи присутні в них визначені силіконові рідини і в яких концентраціях. До кінця 2024 мають вже бути попередні результати досліджень.
Згідно з договором Silicone Europe закупить для НАНЦ багато необхідного наукового обладнання для якісного відбору проб. До того ж українські науковці отримають новий досвід міжнародної співпраці заради глобальної мети – запобігання забрудненню нашої планети.
- Українські зоологи Андрій та Сергій Утєвські відкрили новий вид антарктичних п’явок, а також встановили, що мільйони років тому його предки мігрували спершу з Антарктики в Арктику, а потім назад в Антарктику.
- Вперше вченим вдалося побачити, як зеленим кольором світиться атмосфера Марса. Подібне явище фіксують і на Землі, але для цього є різні причини.
- Вченим, можливо, вдалося відкрити новий діагностичний інструмент для розпізнавання ранніх стадій хвороби Альцгеймера.
В п’ятницю, 9 травня, народний депутат та член фракції “Слуга Народу” Максим Бужанський опублікував у соцмережах привітання з Днем перемоги у “Великій Вітчизняній”.
За даними SINOPTIK.ua, найближчі вихідні в Україні будуть по-справжньому прохолодними — температура нижча за норму майже по всій Україні. Субота принесе заморозки на ґрунті та короткочасні дощі, а неділя — затяжні зливи й підвищену вологість, що може позначитись на самопочутті.
Віцеголова і президент Microsoft Бред Сміт заявив, що співробітникам компанії заборонено використовувати китайський застосунок DeepSeek з міркувань безпеки даних і пропаганди.
АТ “Укрпошта” випустила марку до Дня матері, який цьогоріч в Україні відзначають у неділю, 11 травня. Вона присвячена матерям українських захисників та захисниць.
Тернопіль втратив місце і статус у рейтингу програми “Прозорі міста” Transparency International Ukraine через фейкову новину на офіційному сайті міської ради.