Український бізнес в ЄС переорієнтовується з переселенців на місцевих жителів — ЗМІ
Джерело: Reuters
Після вторгнення Росії в Україну у 2022 році українські підприємства, які заснували або розширили діяльність у Центральній Європі, змінюють свою стратегію. Спершу вони були орієнтовані переважно на українських переселенців, але тепер дедалі частіше звертаються до місцевих клієнтів. Вони також розглядають можливість виходу на західноєвропейські ринки.
Зокрема, у Польщі, яка прийняла понад 1,5 мільйона українців через війну, у 2024 році кожен десятий новий бізнес заснували українці. Згідно з даними Польсько-української господарчої палати, багато компаній використовують Польщу як базу для подальшого розширення на ринки ЄС.
Наприклад, мережа пекарень “Львівські круасани” відкрила 12 магазинів у Польщі за два роки, а у жовтні 2024 року – перший заклад у Чехії. Засновник компанії Андрій Галицький зазначає, що стратегія полягає у диверсифікації ринків і виході за межі української діаспори.
Група ресторанів !FEST, відома мережею барів Piana Vyshnia, також активно розширює свою діяльність. Засновник Андрій Худо повідомив, що з лютого 2022 року бренд відкрив 15 закладів у Польщі, а також дев’ять – у Балтії та Східній Європі. У 2025 ж році компанія планує вийти на ринки Німеччини, Швейцарії та Франції.
Інші українські компанії також успішно інтегруються у європейські економіки. Мережа ресторанів “Чорноморка” відкрила заклади у Польщі, Братиславі та Відні, а кав’ярні Aroma Kava розширилися до 10 локацій у Польщі. Виробник морозива Three Bears придбав польську компанію Nordis, а постачальник цифрових розваг MEGOGO зробив Польщу другим за значенням ринком.
За словами економістів, український бізнес приносить значну економічну вигоду сусіднім країнам. Згідно зі звітом Deloitte, у 2023 році українські біженці додали до ВВП Польщі до 1,1%, а у довгостроковій перспективі цей показник може зрости до 1,35%.
Попри часткове відновлення української економіки у 2023 році, її обсяг все ще становить лише 78% від довоєнного рівня. У зв’язку з цим багато підприємців продовжують розширювати свою присутність за кордоном, орієнтуючись на стабільніші ринки.
- Війна в Україні виснажує робочу силу, тому підприємства заповнюють критичну нестачу кадрів, наймаючи більше жінок на традиційно чоловічі посади, а також залучаючи старших працівників, підлітків і студентів.
Деякі користувачі помітили, Grok 4 – нова модель штучного інтелекту від xAl – схоже, звертається до дописів свого винахідника Ілона Маска у соцмережах, відповідаючи на суперечливі питання.
В’єтнамське порося, на ім’я Кабачок, був талісманом військових на фронті, але через небезпеку його відправили до притулку.
12 липня відзначають Всесвітній день бортпровідника, День різноколірних очей, День паперового пакета та Всесвітній день шашлику. Християни сьогодні вшановують мучеників Прокла та Іларія.
Джерело: Укргідрометцентр За даними синоптиків у суботу, 12 липня, частину областей накриють опади. Короткочасні опади…
Уночі 12 липня російські окупаційні війська масовано вдарили по українських містах ракетами і безпілотниками.