Український уряд отримав від США проєкт угоди щодо копалин – Свириденко

Джерело: нардеп Олексій Гончаренко
Перша віцепрем’єр-міністерка — Міністерка економіки України Юлія Свириденко підтвердила, що український уряд отримав від США проєкт Угоди щодо корисних копалин.
За її словами, Україна формує свою позицію щодо угоди США про корисні копалини. Вона додала, що коли буде необхідно, то будуть консультації з Верховною Радою.
“Будь-які публічні дискусії щодо цієї угоди наносять тільки шкоду. І заважають нести конструктивну дискусію з американськими партнерами. Як тільки буде досягнуто консенсус ми вийдемо з публічною позицією”, – вважає Свириденко.
За словами народного депутата Олексія Гончаренка, угоду розробляють США, Україна не була долучена до розробки.
Ймовірні умови договору
Напередодні, 27 березня, народний депутат Ярослав Железняк повідомив про новий варіант документа. Нардеп стверджує, що читав цей документ.
За його словами, американська сторона пропонує, щоб більшість в управлінні фондом становили представники США (3 з 5 членів), всі нові інвестиційні проєкти спочатку пропонуватимуться американській стороні та будь-які зміни відбуватимуться за домовленістю з американською стороною.
Разом з тим, в тексті немає пунктів про АЕС та порти, йдеться про видобуток державних і приватних компаній. Але також немає гарантій безпеки від США.
Про схожі умови писало й видання Financial Times. За їх даними, США наполягають на укладенні масштабної угоди, що передбачає контроль над критично важливими мінеральними та енергетичними ресурсами України. Водночас документ не містить жодних гарантій безпеки для Києва.
Підписання угоди
Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що документ можуть підписати вже наступного тижня, однак українська сторона наголосила, що наразі вивчає юридичні аспекти та готує контрпропозицію.
Раніше ЗМІ інформували, що Сполучені Штати та Україна наближаються до підписання довгоочікуваної угоди про рідкісноземельні метали, котру відтермінували після напруженої зустрічі президентів у п’ятницю.
20 березня президент США повідомив, що Вашингтон “дуже скоро” підпише угоду з Україною про рідкісноземельні метали. Він заявив, що Україна та США найближчим часом підпишуть угоду про розробку українських рідкісноземельних металів. Відповідний документ був готовий до підписання, однак, церемонія, яка мала відбутися у Білому домі, зірвалася через публічну сварку між Трампом та президентом Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті.
Та у четвер глава Білого дому наголосив, що найближчим часом підпише указ “про значне збільшення виробництва критичних та рідкісноземельних мінералів”.
Вже 24 березня Трамп поінформував, що українська та американська сторони уклали угоду про рідкісноземельні метали. Нині очікується підписання документа. Також, за словами глави США, між Києвом і Вашингтоном тривають перемовини щодо власності на електростанцію — ймовірно, мовиться про окуповану росіянами ЗАЕС.
Додамо, нещодавно стало відомо, що глава США висунув умови для підписання угоди з Україною щодо рідкісноземельних металів: Київ має домовитися з Москвою про швидке припинення вогню та розпочати переговори.
- Білий дім досі прагне укласти угоду про припинення вогню в Україні до 20 квітня.
- Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер і президент Франції Еммануель Макрон п’ять днів підштовхували і радили президенту України Володимиру Зеленському, як поводитися з президентом США Дональдом Трампом.
- Кір Стармер, прем’єр-міністр Великої Британії, відіграв важливу роль у тому, щоб переконати українського президента Володимира Зеленського запропонувати “оливкову гілку” своєму американському колезі після їхньої публічної суперечки в Овальному кабінеті минулого тижня.
- 4 березня президент Володимир Зеленський заявив про готовність України до якнайшвидшого початку переговорів щодо досягнення миру.
22 квітня президент Володимир Зеленський на пресбрифінгу щодо дипломатичної роботи цього тижня повідомив, що Україна відкрита до перемовин із Росією у будь-якому форматі, проте, лише після повного припинення вогню.
Проект Спеціального трибуналу зі злочину агресії РФ проти України готовий і чекає на політичне схвалення. Його неофіційно називають “трибуналом для Путіна”, оскільки у міжнародній юриспруденції відповідальним за злочин агресії вважається найвище керівництво держави.
Церемонія поховання Папи Римського Франциска відбудеться найближчої суботи, 26 квітня.
19 квітня Повітряні Сили Збройних Сил України завдали успішного удару по місцю, з якого здійснювався запуск ударних БпЛА росіян у районі населеного пункту Тьоткіно Курської області. Інформацію про чергові втрати РФ офіційно підтвердили у Генштабі.
Президент України Володимир Зеленський висловив співчуття у зв’язку зі смертю Папи Римського Франциска, яка сталася сьогодні, 21 квітня. У своєму зверненні він підкреслив значимість духовного лідера і його підтримку українського народу.