Уряд планує зменшити кількість державних компаній із 3 000 до 100 – очільниця Мінекономіки

Джерело: Юлія Свириденко в колонці для “Інтерфакс-Україна”

Уряд України планує скорочення кількості державних компаній з понад 3 тисяч до 100, щоб зробити їх ефективнішими та знизити витрати бюджету.

За словами першої віцепрем’єрки — міністерки економіки Юлії Свириденко, нова політика щодо державної власності передбачає оптимізацію портфеля державних активів через тріаж — всі державні компанії проаналізують і поділять на категорії: ті, що залишаються у власності держави, ті, що підлягають приватизації, і ті, що будуть ліквідовані.

“Уряд планує скоротити кількість держкомпаній до близько сотні, замість понад трьох тисяч, які є сьогодні. Мета цієї оптимізації — підвищити ефективність роботи державних компаній, збільшити їхній внесок в економіку і знизити витрати державного бюджету на утримання”, – зазначила вона.

Деякі компанії залишаться у державній власності, якщо вони важливі для національних інтересів або надають необхідні послуги.

“Це може бути задоволення суспільних потреб у певних послугах (“Гарантований покупець”), забезпечення національних інтересів (“Енергоатом”, “Укроборонпром”), забезпечення доступного рівня цін (“Укрпошта”, “Укрзалізниця”), належність до природних монополій (“Укренерго”) тощо”, – навела приклади перша віцепрем’єрка.

Крім того, введено нові правила для наглядових рад та винагород їхніх членів. Також змінюється дивідендна політика — під час війни держкомпанії повинні виплачувати 75% прибутку, а після війни дивіденди залежатимуть від ефективності компанії та її інвестицій.

  •  28 листопада президент Володимир Зеленський підписав закон про державний бюджет України на 2025 рік.
  • Народна депутатка Ніна Южаніна розкритикувала бюджетні витрати на 2024 рік, назвавши їх неприпустимими в умовах війни. Вона наголосила, що 80 млрд грн із державного бюджету мають бути спрямовані на армію, а не на другорядні економічні програми.

Москва готова до мирних переговорів з Україною на основі так званих “Стамбульських домовленостей”, заявив глава РФ Володимир Путін.

Під час саміту G7, президент США Дональд Трамп був “надзвичайно вражений та сповнений ентузіазму” через результати далекобійних атак України по цілях углиб території Росії. Також глава Білого дому погодився на посилення санкцій проти російського енергетичного сектору.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва більше не вважає США “об’єктивним посередником” у контексті війни проти України та звинуватив Вашингтон у посиленні тиску на Росію.

В Україні стартував перший етап трансформації Сил оборони, у межах якого запровадили нові мотиваційні контракти для військовослужбовців і цивільних.

Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.