В апельсиновому соці стане все менше апельсинів: виробники шукають способи зберегти смак попри хвороби дерев

Як інформують Bloomberg, глобальне виробництво апельсинового соку переживає серйозну кризу: через бактеріальну хворобу “зеленіння” (citrus greening) урожайність знижується, а фрукти стають гіркими. У відповідь харчова промисловість активізує розробку нових ароматизаторів та смакових композицій, аби зберегти звичний смак напою – навіть за відсутності якісної сировини.

Сьогодні пляшковий апельсиновий сік містить не так багато “справжнього” соку, як здається. Ще з часів Другої світової війни, коли американські науковці вперше розробили спосіб створення концентрату, виробники соку додають до напою ароматичні есенції, виготовлені з апельсинової шкірки, аби компенсувати втрату натурального смаку. Зараз це перетворилося на цілу індустрію зі щорічним обігом у понад $5 мільярдів.

Проте через поширення “зеленіння” ситуація ускладнилася. Минулого року світове виробництво апельсинового соку впало до найнижчого рівня за 40 років. У Флориді, яка є центром вирощування цитрусових у США, очікують найменший урожай із 1930 року. За даними бразильського інституту CEPEA, через гіркоту плодів знижується попит як у США, так і в Європі.

Джерело: Getty Images

Щоб компенсувати нестачу якісної сировини, харчові корпорації впроваджують ароматичні “смакові пакети” – спеціальні комбінації молекул смаку й запаху, які дозволяють підтримувати стабільний профіль соку протягом року. Часто ці інгредієнти не вказуються на етикетках, оскільки формально походять з натуральної сировини, хоча й можуть бути синтетично оброблені.

Компанія Kerry Group (Ірландія) розробила нову систему, що дозволяє посилити “соковитість” продукту, використовуючи натуральні інгредієнти з цитрусових. За словами віцепрезидента компанії Ерлона Перейри, така технологія може скоротити витрати виробників до 25%.

Американський гігант IFF (International Flavors and Fragrances) відкрив у квітні у Флориді центр інновацій цитрусових, площею понад 2 700 кв. м. Там створюють ароматичні добавки, зокрема з апельсинових шкірок, що залишаються після переробки фруктів або надходять від партнерів на кшталт нідерландського стартапу PeelPioneers. У 2022 році IFF уперше представила ароматизатори, які взагалі не містять компонентів із цитрусових – у відповідь на дефіцит сировини.

Скорочення врожаїв змушує деяких виробників шукати апельсини поза межами Флориди. Наприклад, компанія Uncle Matt’s Organic з 2015 року більше не купує фруктів у цьому штаті, а імпортує сировину з Техасу, Каліфорнії та Мексики. Засновник компанії Метт Маклін зазначив, що відмовився від додавання ароматичних добавок: “Замість того, щоб маскувати гіркоту, ми просто знайшли здорові апельсини в інших регіонах”.

Попри технологічний прогрес, повернення американських споживачів до щоденного вживання апельсинового соку під питанням. З кінця 1990-х споживання соку в США скоротилось більш ніж удвічі. Покупці шукають менш солодкі або більш “натуральні” альтернативи, а концентрат сприймається як менш корисний.

Проте саме нові ароматизатори дозволяють зберегти смак, навіть якщо апельсини – гіркі, дорогі чи в дефіциті. Без цих технологій багатьом компаніям довелося б викидати значну частину врожаю. Або шукати “сонячний смак” за межами Флориди – штату, який настільки пишається своїми апельсинами, що зобразив їх на номерних знаках.

  • Вчені, що відстежують поширення лихоманки денге, попереджають про ризик спалахів у популярних туристичних регіонах Європи. Лихоманка переноситься азійськими тигровими комарами, які поширюються в частинах Франції, Італії та Іспанії. Цього літа цих комах помітили навіть на Олімпійських іграх у Парижі.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.