В Ірані пригрозили «жорсткими наслідками» у відповідь на ультиматум Трампа

Джерело: Bloomberg

Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї заявив, що США та їхні союзники не зможуть примусити його країну до переговорів погрозами, і пообіцяв “жорсткі наслідки”.

“Ми ніколи не ініціюємо конфлікт. Але США та інші країни зіткнуться з жорсткими наслідками, якщо вони вчинять будь-який зловмисний акт проти іранської нації”, – сказав Хаменеї.

Хаменеї говорив про нещодавній обмін думками між Іраном і США, хоча і не згадав про лист від президента Сполучених Штатів Дональда Трампа, на який Тегеран планує відповіси найближчими днями.

Трамп заявив, що хотів би вирішити напруженість у відносинах з Іраном дипломатичним шляхом, але пригрозив військовими діями, якщо Ісламська Республіка виключить переговори щодо своєї ядерної програми та інших питань.

У листі, який Об’єднані Арабські Емірати передали Тегерану минулого тижня, Трамп повідомив Хаменеї, що у нього є двомісячний термін для досягнення нової угоди.

Хаменеї та його урядовці наголошували протягом останніх тижнів, що країна не буде вступати в прямі переговори зі США, доки адміністрація Трампа дотримуватиметься своєї стратегії “максимального тиску”. Проте економічні труднощі в країні змусили деяких високопоставлених іранських діячів заявити, що для пом’якшення санкцій необхідні переговори.

Додамо, запаси урану в Ірані, збагаченого до 60% – рівня, близького до необхідних для використання в ядерній зброї 90%, – різко зросли з грудня, коли Тегеран повідомив про значне прискорення процесу збагачення. Про це свідчить звіт МАГАТЕ.

Кількість урану, збагаченого до 60%, зросла за квартал на 92,5 кілограма до 274,8 кілограма, мовиться в одному з двох конфіденційних звітів МАГАТЕ.

Згідно з критеріями агентства, цієї кількості теоретично достатньо для створення шести ядерних бомб при подальшому збагаченні.

Зауважимо, ще у грудні 2024 року МАГАТЕ інформувало, що Іран має достатньо урану, збагаченого до 60%, для виробництва трьох атомних бомб.

МАГАТЕ закликало Іран до більшої прозорості та інспекцій, щоб уникнути неправомірного використання матеріалів. Ці дії посилюють занепокоєння серед західних країн, які вважають, що збагачення на такому рівні не має цивільного обґрунтування.

Іран заперечує намір створювати ядерну зброю.

У 2015 році Іран уклав угоду, за якою зобов’язався обмежити збагачення урану до рівня 3,67%, необхідного для ядерної енергетики, в обмін на зняття санкцій. Однак, після виходу США з угоди у 2018 році Іран почав відмовлятися від обмежень і збагачувати уран до 60%.

Додамо, 28 грудня 2024 року Франція, Німеччина, Велика Британія та Сполучені Штати спільно засудили збільшення Іраном обсягів виробництва збагаченого урану до 60% чистоти, близького до рівня, який використовується для ядерної зброї.

Російська служба “Радіо Свобода” з 15 квітня зупинила мовлення в середньохвильовому діапазоні 1386 кГц. У медіа не уточнили тривалість зупинення трансляції.

Європейський Союз попередив президента Сербії Александара Вучича, що його участь у параді 9 травня в Москві може поставити хрест на євроінтеграційних прагненнях країни.

15 квітня Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому проєкт закону “Про внесення зміни до частини першої статті 16 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” щодо проведення перевірок з питань вчинення мобінгу (цькування)”.

Попри заявлену мету скоротити торговельний дефіцит США, президент Дональд Трамп фактично знищує одну з найбільш конкурентоспроможних експортних галузей країни — вищу освіту.

15 квітня Верховна Рада прийняла у першому читанні за основу проект закону щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури.