В ООН закликали РФ «припинити глушити GPS-звʼязок»

Джерело: Reuters

Відповідно до документа, опублікованого 1 липня, Міжнародний союз електрозв’язку засудив низку інцидентів із втручанням Росії у супутникові системи європейських країн, закликавши припинити глушити GPS-звʼязок.

Минулого тижня орган ООН розглянув низку скарг від України, Франції, Нідерландів, Швеції та Люксембургу, щодо втручання у супутникові системи за кілька минулих місяців.

Рада висловила серйозне занепокоєння у зв’язку з використанням сигналів для створення навмисних перешкод, – зазначили у заяві комітету союзу.

Країни вказали на постійні перебої у роботі супутників. Зокрема РФ глушила сигнали GPS на літаках, що неодноразово ставило під загрозу життя пасажирів та екіпажу, а також спричиняло переривання мовлення дитячих телеканалів, показуючи жорстокі кадри війни РФ проти України.

Згідно з заявою, збої в роботі французьких та шведських супутникових мереж, “ймовірно, походили від наземних станцій, розташованих у районах Москви, Калінінграда та Павлівки”. Союз зажадав від Росії негайно припинити ворожі дії та розслідувати інциденти.

У березні Росія заглушила сигнал системи глобального позиціювання (GPS) офіційного літака міністра оборони Великої Британії Гранта Шаппса під час його польоту до Польщі.

Відомо, що російська станція для придушення GPS розташована в Калінінградській області – між Польщею і Литвою.

Раніше ми інформували, що тисячі рейсів до та з Великої Британії відчули наслідки глушіння глобальної системи позиціювання (GPS) у регіоні, за чим, ймовірно, стоїть Росія.

За даними видання The Sun, тисячі рейсів постраждали від, ймовірно, російських перешкод, а авіаційні джерела назвали тактику “надзвичайно небезпечною” та серйозною загрозою для безпеки польотів.

Електронні атаки роблять супутникову навігацію марною, тому літаки не знають маршрутів і намагаються повідомити іншим, де вони розташовуються. Фальшиві дані змушували літаки відхилятись від курсу, щоб уникнути перешкод, яких насправді не було.

За вісім місяців до кінця березня 2309 рейсів Ryanair і 1368 літаків Wizz Air зареєстрували проблеми з супутниковою навігацією в Балтійському регіоні. Також такі проблеми зафіксували 82 рейси British Airways, сім рейсів Jet2, чотири рейси EasyJet і сім рейсів TUI.

Загалом 46 тисяч літаків повідомили про проблеми супутникової навігації в період із серпня до кінця березня. Єдиним великим британським перевізником, який не постраждав, був Virgin Atlantic, оскільки його літаки не курсують через регіон.

Як пояснили в агентстві, перешкоди заглушають справжні сигнали супутників, включаючи GPS і європейську систему Galileo. У січні європейська служба авіабезпеки назвала глушіння “атаками”, але не сказала, хто за ними стоїть.

За даними дослідження, “атаки” зросли щонайменше з 50 на тиждень минулого року до понад 350 на тиждень минулого місяця.

Воєнний експерт Джек Вотлінг із аналітичного центру RUSI зазначив, що Росія “давно застосовує глушіння GPS як інструмент переслідування”, поширюючи його на територію країн НАТО.

Також стало відомо, що у Північній Європі з 2022 року спостерігається сплеск втручання в глобальну систему навігації, у чому звинувачують Росію. Раніше міністри країн Балтії попередили, що дії Росії загрожують повітряною катастрофою у регіоні, оскільки країна продовжує глушити GPS. Зокрема перешкоди навігаційному сигналу нещодавно змусили два фінські рейси розвернутися на півдорозі.

Окрім того, міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен висловила занепокоєння щодо збільшення випадків глушіння GPS, які, за її словами, стали частішими та інтенсивнішими протягом тривалого часу. Така активність з боку Росії фіксується в регіоні Фінської затоки та уздовж східного кордону Фінляндії.

30 червня глава Міноборони Великої Британії назвав такі дії “нерозсудливими”. Аналіз даних тисяч польотів показав, що російські ВПС глушили GPS-звʼязок на сотнях британських військових рейсів. Так, з початку 2024 року під впливом опинився кожен четвертий літак.

Естонія, слідом за Латвією та Литвою, заборонила в’їзд транспортних засобів з білоруськими номерними знаками, незалежно від причин перебування власника або користувача в Естонії чи Європейському Союзі.

За дорученням Головнокомандувача генерал-полковника Олександра Сирського у Збройних Силах України почали впровадження комплексної програми дій “Збереження життя військовослужбовців”.

Українські війська продовжують оборонну операцію на Лівобережжі Дніпра у Херсонській області, зокрема мовиться про території в районі села Кринки. Раніше низка ЗМІ розповсюдили інформацію про відхід українських сил з плацдарму у Кринках.

Згідно з даними поліції, станом на сьогодні, під час оборонної операції в селі Кринки на Лівобережжі Херсонщини зникли безвісти 788 українських військових у період з жовтня 2023-го по кінець червня 2024 року.

Згідно з наказом коменданта Херсонської області від 28 березня 2024 року, у регіоні впроваджено особливий режим в’їзду та виїзду на територію області.